Historia powinna uczyć i łączyć poprzez naukę – „Wołyń”.

Z maila od dr Zapałowskiego:
A. Zapałowski Polska

„Czy film ?Wołyń? może być odczytany przez Ukraińców jako kość niezgody w relacjach z Polską?

? Myślę, iż tylko część nacjonalistycznych ukraińskich elit i ich zaplecze polityczne może uznać obraz ?Wołyń? Wojciecha Smarzowskiego za film o wydźwięku antyukraińskim. Oczywiście będą oni starali się narzucić taki tok myślenia masom społecznym, co w początkowym okresie może im się udać. Jednakże w dłuższej perspektywie Ukraińcy ten film przyjmą poprawnie.

Dlaczego kultura nie może być przestrzenią, która łączy, a nie dzieli?
? W przypadku filmu ?Wołyń? mamy do czynienia z dziełem fabularnym, które jest w najmniejszych detalach przesiąknięte realnym odniesieniem do rzeczywistości historycznej.
W tym filmie dzieli przede wszystkim pokazanie prawdziwej roli, jaką w tradycji części tego narodu odegrał nacjonalizm ukraiński.”
Całość na: Dlaczego polscy politycy milczą

Tymczasem na Ukrainie:
„Prawnik Aleksiej Kuriennoj, przedstawiciel ukraińskiej nacjonalistycznej partii Svoboda, jednego z czołowych filarów Majdanu oświadczył, że rozpoczyna prace nad projektem ustawy, która przewiduje uznanie tzw. Zakerzonia za terytorium etnicznie ukraińskie i okupowane przez Polskę.”
Ukraina: powstaje projekt uznania polskiej okupacji Chełma, Przemyśla i Rzeszowa!

Dodatkowo:

„Ukraińcy chcą aby Polska wzięła ich pod okupację!
Myślę, iż trzeba zrobić wymianę. My weźmiemy Ukraińców z Ukrainy, którzy mają dosyć ukraińskiego nacjonalizmu a w zamian za to oddamy im część tych Ukraińców z Polski na czele z Tymą, którzy u nas chcą budować ?soborną? Ukrainę.”

Bardzo dobry pomysł; oczyścimy kraj z nacjonalistów ukraińskich, a oni będą mogli być w końcu u siebie czego tak pragną – w swoim prywatnym piekiełku, ciekawe czy coś będą tam znaczyć? Wokół innych nacjonalistów i przedstawicieli oligarchów…


Polecane:

Broń palna legalna na Ukrainie.

Seans Wołyń

Marsz chwały morderców

Terroryzm przedwojenny w Polsce OUN
Terrorystyczne akcje OUN przed Wojną
Działania terrorystyczne członków OUN w okresie dwudziestolecia Międzywojennego na terenach Rzeczpospolitej

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

8 myśli w temacie “Historia powinna uczyć i łączyć poprzez naukę – „Wołyń”.”

 1. Jeżeli młodzi Ukraińcy zobaczą ten film to uczucie wstydu powinno być u nich niesamowite. Jeśli chodzi o Ukraińców w Polsce, to nie chcę ani tych dobrych ani tych złych, nie chcę piątej kolumny. Nie mam zaufania do żadnych.

  1. Tak, rozumiem….
   jednak tego procesu nie zatrzymamy – naszym celem powinna być eliminacja z Kraju tych „złych” nacjonalistów.

 2. http://historians.in.ua/index.php/en/dyskusiya/2033-andrii-starodub-iliuzii-vtrachenoho-raiu-skhidnykh-kresiv-deiaki-refleksii-z-pryvodu-filmu-voitka-smazhovskoho-volyn – ukraiński punkt widzenia na film.

  (інтелектуалів (як, наприклад, Ян Пєкло) сприйняли появу цього фільму як несвоєчасну…) – intelektualiści – jak na przykład Jan Piekło… – ??? (tylko jeden intelektualista podany za przykład – akurat ten?)

  Dużo też czasu i słów autor poświęca na zmniejszenie siły oskarżeń – winy kościoła greko-katolickiego. z wielkim smutkiem niestety – były przykłady księży, którzy nie miłowali bliźniego…- więc co pozostaje Ukraińcom? Ci bardziej uczciwi biją się w pierś i mówią jak było prosząc o wybaczenie – ci mniej uczciwi szukają wykrętów, tłumaczeń…

  Aczkolwiek to nadal punkt widzenia Ukraińców przesiąkniętych 25 letnim działaniem jednostronnej propagandy mówiącej o bohaterstwie UPA i nacjonalistów (OUN innych) to zostaje, poza tym jest groźne dla młodych pokoleń – co się wyssie z piersią matki trudno zneutralizować – jak jest to zło, to zostaje się … złym – częściej niż tym dobrym.

Możliwość komentowania jest wyłączona.