Obchody dnia Pamięci. 9 lipca Warszawa.


Ogólnopolskie  Obchody Dnia Pamięci Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich (Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II RP) mamy za sobą.

Bez patronatu prezydenta RP i bez obecności posłów Kukiz15.

Min informację o odmowie patronatu obchodom rocznicy rzezi wołyńskiej przekazał na swoim profilu w serwisie Facebook ks. Tadeusz Isakowskicz-Zaleski. Podkreślił oschłą formę odmowy.
Niemniej na uroczystościach były reprezentacje MON (w osobie podsekretarza stanu Bartłomieja Grabskiego, w imieniu Ministra MON wieniec został złożony przez gen Roberta Głąba) i Marszałka Sejmu (reprezentował go poseł Andrzej Melak).

(Gdzie poseł Michał Dworczyk, obecny sekretarz stanu w MON, który przecież prowadził podkomisję zajmującą się Świętem Kresowian?)

Nadal jednak uważamy, że to niewystarczająca reprezentacja polityczna. Będziemy jako organizacje kresowe dążyć do właściwego w swojej wymowie reprezentowania przez państwo jego służb, na tych uroczystościach.

Uroczysty charakter, kompania reprezentacyjna, poczty sztandarowe, zmiana warty w obecności mieszkańców Warszawy, licznie zgromadzonych wycieczek z poza miasta i gości z całej Polski – miał swój znaczący i niepowtarzalny wymiar. Czytaj dalej Obchody dnia Pamięci. 9 lipca Warszawa.

Upamiętnienie Ofiar Ludobójstwa 2 lipca 2017 r.

?Blisko 1/3 lekarzy, którzy po II wojnie światowej organizowali służbę medyczną na Śląsku to absolwenci wielkich Uniwersytetów, Jana Kazimierza we Lwowie i Stefana Batorego w Wilnie. Dlatego w imieniu Śląskiej Izby Lekarskiej witam Was wszystkich, którzy tworzyli bogatą historię Polski. Kresy były, są i będą w naszej pamięci. Przywracamy pamięć, wydajemy książki, pomagamy licznym lekarzom, którzy są we Lwowie i innych miejscach Ukrainy, nie szczędzimy środków na rzecz utrwalania pamięci poprzez renowacje nagrobków na polskich cmentarzach, Łyczakowskim czy na Rossie. Będzie na Śląsku pierwsze polskie Muzeum Medycyny i Farmacji i znajdzie się miejsce, by pokazać jak wielkie znaczenie dla Polski i dla lekarzy miały i mają Kresy ? ? tymi słowami przywitał uczestników XXIII Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, dr. Jacek Kozakiewicz. W 2012 roku podobnie brzmiała wypowiedź prof. Wacława Szybalskiego w Krakowie : ?To ogromny honor dla mnie otrzymać doktorat honoris causa UJ, ale jako rodowity lwowianin chciałbym, by w ten sposób było uhonorowane moje królewskie, stołeczne miasto Lwów, bo to moja ziemia ojczysta? . Profesor chciał w ten sposób uczcić osiągnięcia swoich wspaniałych nauczycieli we Lwowie. W Warszawie ufundował w Instytucie Biochemii i Biofizyki tablicę upamiętniającą polskich profesorów Uniwersytetu Lwowskiego rozstrzelanych przez Niemców 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Listy z nazwiskami profesorów dostarczyli Niemcom ukraińscy studenci.
XXIII Zjazd Kresowian 2 lipca 2017 r. na Jasnej Górze prowadzony przez Danutę Skalską, „pozytywnie zakręconą” na punkcie Kresów redaktor „Lwowskiej Fali” w radio Katowice, to jedna z wielu Ogólnopolskich uroczystości upamiętniających Ofiary Ludobójstwa dokonanego przez formacje OUN-UPA. Czytaj dalej Upamiętnienie Ofiar Ludobójstwa 2 lipca 2017 r.