o dobro Polski i polskiego obywatela

Złoża bazaltu w Janowej Dolinie odkryli i udokumentowali polscy geologowie. Złoża zostały objęte państwowym mecenatem, powołano zespół wybitnych specjalistów, których wysłano na staże do Europy Zachodniej, by dowiedzieli się więcej, jak należy eksploatować bazalt. Grupą kierował inż.
Leonard Szutkowski
(jego zastępcą był inż. Józef Niwiński, a budowniczym osiedla inż. Michał Urbanowicz), odkrywca złóż bazaltu krystalicznego, który od grudnia 1928 r do 1941 r był dyrektorem Państwowych Kamieniołomów Bazaltu w Janowej Dolinie. Już w 1929 roku wybudowano linię kolejową łączącą odkrywkową kopalnię ze stacją Kostopol, ponieważ wielkie było zapotrzebowanie na kostkę bazaltową w budującej się II RP. Produkcja w 1929 roku wynosiła 40 tys. ton a 10 lat później zwiększyła się 10-krotnie. (DSH, Spotkania Kresowe, Tomasz Kuba Kozłowski).
Dla rosnącej liczby zatrudnionych wybudowano wzorcowe osiedle, w którym Czytaj dalej o dobro Polski i polskiego obywatela

podziękowanie dla żołnierzy 27 WDP AK

?Szanowny Panie Premierze, Panie i Panowie Ministrowie, Panowie Generałowie, Żołnierze i Rodziny Ofiar pomordowanych na Kresach Wschodnich RP. Mamy na Skwerze Wołyńskim wspólnotę pamięci, pamięci wobec męczenników zamordowanych bestialsko w akcie ludobójstwa przez bandy OUN UPA.
Wołyń 74 lata temu spłynął krwią, blisko 100 miejscowości zniknęło z mapy jednego dnia. Ponad 100 000 Polaków było zamordowanych tylko dlatego, że byli Polakami. Nienawiść wrosła w krew pobratymców i była motorem okrucieństwa.
Dlatego tak wielu naszych Rodaków (obywateli polskich czyli Polaków, Żydów, Ormian, Ukraińców, Czechów i innych mniejszości żyjących zgodnie od wieków na Kresach Wschodnich RP ) w tak okrutny sposób poniosło śmierć. Ale budujemy tutaj również wspólnotę wdzięczności wobec weteranów walk o niepodległość, wobec rodzin ofiar pomordowanych za to, że przez tyle lat walczyli o prawdę. W sposób szczególny chciałbym podziękować zarówno odznaczonym Medalem Pro Patria ale i księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi ?Zaleskiemu, za walkę o prawdę.
Dobre relacje polsko ukraińskie mogą być budowane tylko na prawdzie, również tej bolesnej, o ludobójstwie dokonanym na Kresach Wschodnich RP. Chylimy czoła przed męczennikami Kresów, starcami, kobietami i dziećmi i żołnierzami Armii Krajowej, którzy bronili ludności cywilnej przed oprawcami z OUN UPA?- Jan Józef Kasprzyk powitał zebranych na Skwerze Wołyńskim z okazji 73 rocznicy rozpoczęcia Akcji Burza i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

?Ludobójstwo miało też swój plan, miało też swój cel, miało też swój kształt. Nie było odruchem zemsty, było długofalowym planem, którego celem z jednej strony było wytrzebienie ludności polskiej, żyjącej Czytaj dalej podziękowanie dla żołnierzy 27 WDP AK

Lichwiarze w świetle religii i tradycji (cz.1) Mamona.


Poniżej znajdziecie kilka słów o takim narzędziu (pieniądz), co to (jak mawiają niektórzy), rządzi światem.
Nadesłane przez kolegę, z którym od pewnego czasu koresponduję – wnoszą kilka trzeźwych osądów przydatnych do odbioru rzeczywistości…

Przeczytajcie uważnie…

Wszechobecny wyzysk
Żyjemy w świecie lichwy. Być może ta teza wyda się niektórym zbyt śmiała, jednak uważna obserwacja otaczającej nas rzeczywistości nie pozostawia złudzeń. Świat wirtualnego pieniądza i wszechpotężnych instytucji bankowych żerujących na ludziach stał się rzeczywistością, którą mało kto kwestionuje. Głosy potępiające taki stan rzeczy nikną wśród gwaru i chaosu współczesnego świata, jak gdyby stworzonego z myślą o ogłupieniu społeczeństwa i zduszeniu w zarodku wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić ideologii konsumpcjonizmu, leżącej u podstaw dzisiejszej dekadencji. Stawiam więc tezę, że żądza zysku jest powodem takiego, a nie innego kierunku, w którym zmierzamy.

Pozostałe kwestie, które tak rzucają się w oczy, są jedynie pochodnymi pierwotnej chciwości, kształtującej świat na swoją modłę i za nic mającej dobro jednostki, którym w każdy możliwy sposób się zasłania. Zboczenia, przemoc i ogólny upadek obyczajów, to produkty chciwości, uzurpującej sobie prawo do kreowania otoczenia w sposób urągający wszelkim zdrowym standardom.
Chciwość nie widzi niczego poza sobą, dla człowieka nią opanowanego nie istnieje żadna świętość, żadna granica, jest tylko wieczny głód i żądza. Inni ludzie są tylko obiektami wyzysku służącymi zwiększaniu bogactwa.
Ich wewnętrzne wartości są przeszkodą, którą należy pokonać wszelkimi sposobami. Społeczeństwo pozbawione wiary i zasad moralnych nie Czytaj dalej Lichwiarze w świetle religii i tradycji (cz.1) Mamona.

Czy dało się zapobiec???


Z maila od dr Zapałowskiego:

Czy ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu dało się zapobiec?

Biuletyn IPN nr 6/139. Operacja ?Wisła? – inne spojrzenie. Artykuł Artura Brożyniaka OBBH IPN Rzeszów

Operacja ?Wisła? – inne spojrzenie.


Także materiał: Obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach zostały potraktowane przez władze „po macoszemu”. Jak widać orędownicy budowania relacji polsko-ukraińskich w oparciu o prawdę są nadal obywatelami drugiej kategorii.

Na koniec wypowiedź ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z FB dotycząca uroczystości na Skwerze Wołyńskim w dniu 11-go lipca
(jak wiemy miejsce to oddalone jest od centrum i to zupełnie nie to samo, co Plac Defilad, czy trasa marszu przez chyba najbardziej uczęszczane i odwiedzane miejsca w Warszawie: Plac Zamkowy, Barbakan)

Foto z 11 lipca Łężyca, Zielona Góra:


11 lipca 2017 ? Łężyca.

Na koniec wypowiedź ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z FB dotycząca uroczystości na Skwerze Wołyńskim w dniu 11-go lipca
(jak wiemy miejsce to oddalone jest od centrum i to zupełnie nie to samo, co Plac Defilad, czy trasa marszu przez chyba najbardziej uczęszczane i odwiedzane miejsca w Warszawie: Plac Zamkowy, Barbakan)

UROCZYSTOŚĆ NA SKWERZE WOŁYŃSKIM

Dzisiejsza uroczystość na Skwerze Wołyńskim była wielkim przeżycie dla rodzin ofiar OUN-UPA
oraz środowisk kresowych.
Przede wszystkim dlatego, że wreszcie, w 28.roku istnienia Trzeciej Rzeczypospolitej,
została odsłonięta tablica z „zakazanym” słowem – ludobójstwo.
Poświęcenia dokonał sam Pan Bóg, bo w pewnym momencie lunęło jak z cebra,
ale wszyscy pozostali na miejscu.
Wzruszająca była też modlitwa ekumeniczna wraz z rabinem oraz z duchownymi katolickimi, prawosławnymi i protestanckimi.
Nie przybyli jednak duchowni greckokatoliccy.
Nie było też ambasadora Ukrainy, ani żadnych organizacji ukraińskich.
Także tych polskich, które wspierają np. Majdan.
Nie było także, jak i w niedzielę pod Grobem Nieznanego Żołnierza,
żadnego z księży biskupów, choć w Warszawie są aż cztery diecezje.

Przybyły natomiast władze państwowe i parlamentarne,
w tym minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
i wiceminister Michał Dworczyk oraz minister ds. kombatantów Jan Kasprzyk,
minister Wojciech Kolarski i szefowa Kancelarii Prezydenckiej,
minister Beata Kempa z Kancelarii Premiera, oraz wielu posłów i senatorów,
w tym także prezes PiS Jarosław Kaczyński
oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz
wraz z Tadeuszem Samborskim i Piotrem Zgorzelskim.

Odczytano wiele listów, w tym od Prezydenta i Premier.
Mam nadzieję, że zostaną one opublikowane, bo warto ze względu na ich treść.
Były też przemówienia, w tym prezes Szczepana Siekierki ze Stowarzyszenie Suozun i moje.
Mówiąc jako ostatni, podziękowałem wszystkim za organizację i życzliwość,
a zwłaszcza pani Premier za wyrażoną w liście troskę o polskie groby na Kresach
i szefowi MON za deklarację upamiętnienia
Samoobrony Kresowej na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Podziękowałem także senatorom i posłom za zeszłoroczne uchwały
ws. ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.

Upomniałem się także o godny pochówek ofiar OUN-UPA,
bo aż 90% pomordowanych nadal nie ma swoich grobów i krzyży.
Także o upamiętnienie zamordowanych przez banderowców w latach 30.
polskich patriotów – posła Tadeusza Hołówki i ministra Bronisława Pierackiego.
Mówiłem też o obowiązku upamiętnienia sprawiedliwych Ukraińców,
których ratowali Polaków, a którzy w dzisiejszych czasach
mogą być wspólnymi bohaterami Polski i Ukrainy.

Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski


Przemówienie ks Tadeusza z 9-tego lipca:

Foto: dr Zapałowski, ks Tadeusz Isakowicz-Zaleski:


Foto 9 lipca – Ewa Siemaszko:

Opublikowany przez Piotr Szelągowski na 13 lipca 2017

Perczyn – nie zapomnimy:

Opublikowany przez Piotr Szelągowski na 13 lipca 2017

(foto Mirek Kowzan)

Z dnia 8-go lipca prof Włodzimierz Osadczy: