Do Prezesa Polskiej Telewizji…

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na cykl audycji nawiązujących do kalendarza ściennego na rok 2018, wydanego przez katowicki oddział IPN ?Z myślą o Niepodległej?, w setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na kartach kalendarza przedstawiono postacie dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Kalendarz ma zatem wymiar symboliczny i jest hołdem złożonym wszystkim tym, dzięki którym to, co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem. Każda audycja opisuje konkretną postać ?przypisaną? danemu miesiącowi i w tymże miesiącu będzie emitowana. Program opracowany we współpracy z historykami z IPN (ipn.gov.pl)

Pierwsza audycja została wyemitowana na antenie Polskiego Radia Katowice 14 stycznia 2018 r., o godz. 12.30, była poświęcona Ignacemu Nowakowi (1887?1966), lekarzowi, działaczowi narodowemu, uczestnikowi powstania wielkopolskiego.
Kolejna audycja Telenowyny została wyemitowana na antenie TVP3 Warszawa dzisiaj o godz. 0.40. Jest to program mniejszości ukraińskiej w Polsce (wersja językowa ukraińska, polskie napisy). Prezentacja zespołów ludowych i kalendarza na 2018 rok z obiektami kultury Łemków. Czytaj dalej Do Prezesa Polskiej Telewizji…

Inna wersja potrawy z pomidorów. Likopen.


Znów smażymy pomidory.

1 marchewka,
3-4 pomidory,
żółty ser tarty,
przyprawy ziołowe (bazylia, oregano, pieprz, kurkuma, curry),
banan,
jabłko (nie kwaśne),
miód 3-4 łyżki,
cebulka (mała),
papryka (ostra),
czosnek (2-3 ząbki),
sałata lodowa (może być do ozdoby na talerzu).

Jest to wersja na słodko-ostro.
Wrzucamy na rozgrzaną patelnię pokrojoną marchewkę w plasterki, dosypujemy pieprzu, wrzucamy 3 ząbki pokrojone czosnku, po 3-4 min wrzucamy na to pokrojone pomidory, sukcesywnie dodajemy przypraw mieszając, podsypujemy serem tartym, dodajemy pokrojoną (suszoną) ostrą paprykę, pod koniec smażenia dodajemy łyżkę miodu (dużą) jabłko i banana.
Na talerzu drobno pokrojona cebulka duszona w miodzie na listkach sałaty lodowej i plasterek cytryny. Może być odrobina pietruszki w formie ozdobnej, drobno pokrojona ćwiartka jabłka.
Na tak przygotowany talerz po 10 min smażenia (dwie ostatnie minuty dodajemy banana -drobno pokrojonego i jabłko) z patelni kładziemy jej zawartość.

Uwaga! z tą wersją ostrej papryki dość ostrożnie nie dotykać oczu, a najlepiej kroić w rękawiczkach.

Wersja poniżej jest bez ozdób.

Papryka ostra przywieziona z Chorwacji.


Inne wpisy o smażonych pomidorach.
Likopen w walce z rakiem
Jak wydobyć likopen z pomidora?

wprawienie w ruch maszyny narracyjnej

W Poranku Radia Wnet prof. Andrzej Zybertowicz mówił o istocie narracji w polityce międzynarodowej. Największym wyzwaniem dla Polski w rozpoczynającym się roku jest utworzenie maszyny narracyjnej. Dlaczego ta maszyna nie działała od pierwszego dnia pracy nowego rządu, który zadeklarował działanie w interesie Polski i jej obywateli? Mimo ustawicznego dopominania się środowisk, mających świadomość, jak wielkie znaczenie ma ciągła, oparta na prawdzie, narracja instytucji państwowych dla rozumienia i popierania interesu Polski. To te środowiska starały i starają się tę lukę wypełnić. Prof. Andrzej Zybertowicz zapomniał dodać, że działanie maszyny narracyjnej jest niezbędne nie tylko w polityce międzynarodowej ale i w świadomości Polaków w kraju. Dlaczego? Czytaj dalej wprawienie w ruch maszyny narracyjnej

„Jedem das Seine”. „Każdemu swoje”…

W czwartym odcinku aktualnie prezentowanego dokumentu ?Generałowie Hitlera? (TV Historia) byli adiutanci, żołnierze, oficerowie (w podeszłym już wieku) opowiadają o feldmarszałku Erichu von Manstein, najlepszym strategu Hitlera odznaczonym Krzyżem Rycerskim z Liściem Dębu i Mieczem. Czytaj dalej „Jedem das Seine”. „Każdemu swoje”…

Zapłaćmy odszkodowania i będzie w końcu spokój…


Oczywiście ironia i groteska, bo jak inaczej to nazwać…
Prześmiewcze podejście do tego co nam imputują inne kraje.

Niezły autorski tekst koleżanki Joanny z FB:
„Znalazłam sposób na zakończenie wszystkich konfliktów. Rodacy zapłaćmy odszkodowania!
Żydom za Holocaust
Niemcom za przegraną wojnę
Austrii za zabory
Ukrainie za Wołyń
Japonii za Hiroszimę i Nagasaki
Turcji za Wiedeń
Murzynom za niewolnictwo i Indianom za rezerwaty.
Wtedy wszyscy nas pokochają”

Lub też ta fotka (z podpisem):

Jak rozwiązać ten atak? Czytaj dalej Zapłaćmy odszkodowania i będzie w końcu spokój…

O faktach już w przetworzonej przez demagogów GW formule

Dorastając na Górnym Śląsku widziałem co tam się działo. Posłem wybranym przez górników z Górnego Śląska a konkretnie z Bytomia (4- milionowego okręgu) był Adam Michnik, który spowodował, a właściwie przywiózł w 1997 roku posła Leszka Balcerowicza. Jest dzielnica, która nosi nazwę Dymitrow, szefa Międzynarodówki Komunistycznej. W tej dzielnicy główna ulica potrafiła się zapaść na 5 metrów. To jest dzielnica, w której wskutek reform zaproponowanych w Warszawie przez pierwszy i drugi plan Balcerowicza, eksterminowano z normalnego życia ludzi, Czytaj dalej O faktach już w przetworzonej przez demagogów GW formule

„Rewolucja kulturowa po polsku”

?Rewolucja kulturowa po polsku? to tytuł prawie półgodzinnego dokumentu wyemitowanego w największym czasie oglądalności o godz. 19:30 w niemieckiej stacji telewizyjnej. W filmie występują wszystkie te postacie, które występują na ogół we wszystkich filmach czy artykułach prasowych jeżeli mówimy o sytuacji w Polsce ? Jan Bogatko opowiada o filmie w Radio Wnet. Autorem filmu jest Andrzej Klamt, wg. niemieckiej retoryki późny przesiedleniec czyli wypędzony w 1989 z Polski. Jeszcze miał czas na to, by rok studiować w Rosji więc jest to na pewno bardzo wrażliwy, współczesny, europejski patriota. W filmie pojawia się oczywiście Jan Klata, Magdalena Sroka, Anda Rottenberg, biskup Tadeusz Pieronek, wszystkie te osoby które znane są z tutejszej prasy z wypowiedzi przeciwko rządowi w Polsce- dodaje Jan Bogatko.
Można być emerytowanym biskupem i Czytaj dalej „Rewolucja kulturowa po polsku”