11 lipca i film „Wołyń”.

„Problemem jest brak właściwego podejścia partii rządzącej do prawdy historycznej. Cytat z mojego blogu: ??W dniu 11 lipca 1943 roku zaatakowano na Wołyniu. Zaatakowali bandyci z pod znaku OUN-UPA. Zwani inaczej ?banderowcami?. Dokonali Zagłady polskiej społeczności ? Ludobójstwa. Jeszcze w zeszłym roku, zaraz po wyborach, w całkowicie prywatnych rozmowach z jednym z posłów klubu Kukiz15 [?]”
puszczykowo str. 1

„W sytuacji kiedy próbuje się mówić nieprawdę, kiedy manipuluje się tym co stało się na terenach województw II RP podczas ostatniej Wojny Światowej, kiedy wtłacza się w umysły młodych Ukraińców zupełnie inną wizję wydarzeń, buduje się gloryfikację zbrodniarzy ? w tej sytuacji może za kilka lub kilkanaście lat zagrozić nam otwarty konflikt z tak uformowanymi myślowo grupami społecznymi z Ukrainy.

Poniżej nieudany przykład gloryfikowania SS z przed siedmiu lat.
ss
Niestety, obecnie to się udaje. Przykładem jest chociażby gloryfikacja w postaci ustawy zeszłorocznej zatwierdzonej na Ukrainie. Gloryfikacja Bandery, UPA i wielu dowódców tej wrogiej humanizmowi ludzkiemu organizacji.

Wielokrotnie podkreślałem i podkreślam, że największym błędem UE było ?niezauważanie? budowania etosu nazistowskich korzeni OUN-UPA przez ostatnie 25 lat na Ukrainie. Teraz może być już po prostu za późno na odwrócenie tego procesu. Tym samym dano też medialną broń do ręki putinowskiej Rosji: w łatwy sposób udowadnia się tam i ustawia anty-ukraińsko wykorzystując liczne dowody w postaci pomników chociażby Bandery na zachodniej Ukrainie przywiązania do kultu UPA, a tym samym nazizmu [niemieckiego], zwanego w Rosji ogólnie (błędnie) ?faszyzmem?. To jednak nie ma znaczenia dla przeciętnego Rosjanina, który prawie na pewno ma wśród swoich przodków z przed ponad 70 lat jakąś ofiarę, która zginęła w tzw. ?wojnie ojczyźnianej?. ?Bić Faszystów? było wtedy znanym i popularnym hasłem. I tak już zostało. Odwołanie się w mediach do kolaboracji OUN-B z nazistami w tej sytuacji jest łatwo rozpoznawalne.
[…]
Co więcej buduje się konstrukt, który w prosty sposób udowadnia istnienie nazizmu ukraińskiego. Dywizja ?SS Galizien?, oddziały policyjne mordujące wspólnie z niemieckimi jednostkami Żydów w Babim Jarze, bataliony ?Nachtigall? i ?Roland?, są doskonałym przyczynkiem do udowadniania tej teorii.

Tam nie rozpatruje się ilości żołnierzy, którzy byli zaangażowani w te działania i rejonu z jakiego pochodzili. Odium przelewa się na całą Ukrainę. Tak zresztą, jak chciała i chce nacjonalistyczna reprezentacja tego kraju. Dlaczego? Ponieważ chce ?podzielić? się odpowiedzialnością za zbrodnie z całym narodem ? po to, aby cały naród został ?wciągnięty?, zaangażowany w ich rozgrywkę polityczną. Łatwiej będzie walczyć, łatwiej znajdować ?mięso armatnie? dla przyszłych wojen, jakie planują nacjonaliści.

Tymczasem w Polsce nadal jest niezwykle trudno upamiętniać ofiary nacjonalistów ukraińskich. Blokada niezrozumiała i niepojęta, która stoi w jaskrawej sprzeczności z interesami Polski. Z pamięcią historyczną, martyrologią ofiar i ich właściwym upamiętnieniem.
[…]
Zupełnie nie zauważa się zagrożenia nacjonalizmem z tamtej strony, jakby celowo go nie dostrzegając i na siłę, a także na przekór polskim interesom wtłacza się półprawdy w to miejsce, blokując określone informacje na temat nastrojów nacjonalistycznych na zachodniej Ukrainie. Jeszcze nie wprost wrogim Polakom (pierwszeństwo mają Rosjanie), jednak w ukryciu przez skrajne grupy nacjonalistyczne kultywowanej nienawiści przeciw ?Lachom?.

Mówi się po cichu o tym, że zbrodnie UPA przeżyli na ?własnej skórze? nasi bohaterzy narodowi, chociażby jedyny Polak w kosmosie Mirosław Hermaszewski, który cudem ocalał z rzezi wsi Lipniki na Wołyniu.
[…]
Jedną z ?przeszkód? jest? okrucieństwo zbrodni popełnianych przez nacjonalistów ukraińskich. To ewenement w historii ludobójstw. Żadne z odnotowanych w historii XIX i XX wieku nie było tak brutalne, jak to dokonane przez OUN-UPA. Tortury, męczenie ? wszystko po to, żeby nie tylko zniszczyć społeczność narodu, który ma być eksterminowany, ale żeby się mścić w jak najbrutalniejszy sposób, za wyimaginowane krzywdy (dzieci, kobiety i starcy padali ofiarami) Chodzi oczywiście o teorię Konecznego dotyczącą ?cywilizacji Turańskiej? o czym była mowa swego czasu na spotkaniu w Poznaniu z profesorem Mieczysławem Rybą:

spotkanie-z-profesorem-mieczyslawem-ryba-polska-ukraina-reminiscencje-relacja-uczestnika-poznan

Kiedy w końcu zagrożenie zostanie dostrzeżone przez nasze władze? Naszych polityków? W zasadzie jedyni, którzy akcentują to coraz trudniejszą sytuację, to politycy Kukiz15. Jedynie oni wykazują wolę działania w kierunku, który może znormalizować stosunki z Ukrainą. Przyznanie się do zbrodni jest jednym z warunków sine qua non. Tylko wtedy możemy mówić o dalszej współpracy z krajem, w którym prym zaczyna przejmować nowa brunatna siła, na starych fundamentach z przed 70-ciu lat.”

Cytaty z mojego materiału: Kwestia 11 lipca ? ustawa będzie ze słowem Ludobójstwo?

Kwestia filmu „Wołyń”. Wypowiedź posła Kukiz15 Tomasza Rzymkowskiego:

Kukiz15 konferencja – film „Wołyń”

(Z Konferencji prasowej: – Problemy z realizacją filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego Kukiz’15 – Biuro Prasowe Klubu Adam Andruszkiewicz, Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15))

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.