Jest już w Poznaniu KLUB DZIENNIKARZA.

Z maila -relacja:

Liczne spotkania w ostatnich miesiącach się z reprezentantami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Stowarzyszenia Polskich Mediów, Klubu Starszych Dziennikarzy, Klubu Dziennikarzy Obywatelskich doprowadziły do jednoznacznego stwierdzenia, że jesteśmy organizacyjne przygotowani, aby opanować stworzenie w Poznaniu KLUBu DZIENNIKARZa.
klub dziennikarza
[Foto: Hieronim Dymalski]
Zapraszając zainteresowanych otrzymaliśmy odwrotnie wiele miłych słów w tym szczere gratulacje. Chciałbym jeden z nich zacytować…

” Szanowny Panie Krzysztofie, serdecznie dziękuję za zaproszenie, powstanie takiego Klubu to cenna inicjatywa, nasz zawód jest już tak mocno zdeprecjonowany, że trzeba robić wszystko, by ocalić jego historię i etos.
Niestety, nie mogę jutro uczestniczyć w spotkaniu, jestem służbowo w Warszawie na konferencji w Sejmie nt. Żołnierzy Wyklętych.
Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja do spotkania , ponieważ oprócz walorów towarzyskich mam jeszcze do Państwa bardzo konkretną sprawę: wydania Słownika dziennikarzy i publicystów Poznania i Wielkopolski – takich naszych biogramów . SDP dofinansowało w ub. roku wydanie takiego Słownika kolegom z Pomorza i jest to w mojej ocenie bardzo wartościowe wydawnictwo. Może udałoby się nam w ciągu 2- 3 lat doprowadzić do wydania jego poznańskiej wersji?
Na naszym spotkaniu SDP podjęłam się koordynacji prac nad takim słownikiem, będę jeszcze w tej sprawie się kontaktować. Bardzo liczę na Pana pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim udanego wieczoru!
Jola Hajdasz – członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich”

Jako prasoznawca pragnę przypomnieć, że Poznań zapisał się w historii polskiego dziennikarstwa XX wieku jako zagłębie prasowe. Tutaj powstawały – i miały niestety krótki żywot takie tytuły jak: KAKTUS, TYGODNIK ZACHODNI, PO WYBOJACH, SPOJRZENIA, TYDZIEŃ, 7 DNI, POZNANIAK, NURT, PRZEGLĄD HANDLOWY, DZISIAJ, KURIER POZNAŃSKI, DZIENNIK POZNAŃSKI. Wielu dziennikarzy tworzących w/w tytuły nie żyje. Są jeszcze dobrze funkcjonujący – to oni zdominowali pierwsze klubowe spotkania w dziennikarskim gronie. Nie było to takie spotkanie dla „wykluczonych zawodowo”, może, co najwyżej pewnych weteranów. Skorzystaliśmy aby spotkać, starych znajomych, aby wspólnie powspominać i nakreślić cele działania KLUBu DZIENNIKARZa.
Czwartek 25 lutego zapisał się w działalności bistro Ab Ovo i Jeżyckiego Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego 5-7 vis a vis Starostwa Powiatowego jako nowe miejsce dla mających potrzebę żurnalistów stałego spotykania się. Inauguracja wypadła nad wyraz okazale. Dziennikarze zaprezentowali się w rolach jakie dotychczas nie ujawniali. Artystyczną stronę pokazali: Kalina Izabela Zioła, Dominika Narożna, Ola Kubiak, Ryszard Bączkowski, Zbigniew Roth, Dominik Księski, Piotr Wiza, Jacek Kasprzycki, Kazimierz Miler, Zbigniew Ostrowski, Seweryn Biegański duet Ed Wayman – Graham Crowford. Ich występy dostarczyły licznym reprezentantom mediów (wydano 77 kart KLUBu DZIENNIKARZa) przekonanie, że poznańscy dziennikarze są obdarzeni wieloma talentami jakimi potrafią się dzielić. I niech tak pozostanie…
Może niezbyt hucznie, ale w zacnym gronie pojawiliśmy się w Jeżyckim Centrum Kultury, aby po raz kolejny zintegrować się.Udało się. Możemy codziennie przychodzić do gościnnego Ab Ovo przy ul. Jackowskiego 5-7, zaś działalność programową ograniczamy do czwartku. W każdy piąty dzień tygodnia dziennikarze wcielać się będą w artystyczne szaty i zaprezentują swoje talenty takich Dam jak Melpomena, Polihymnia,Terpsychora, Kalliope, Erato, Talia, Aojde.
O kolejnych spotkaniach będziecie koleżanki i koledzy informowani na bieżące. Ryszard Sławiński członek Zarządu Głównego SDRP napisał „Jestem pod wrażeniem. My poznańscy, Wielkopolscy dziennikarze jesteśmy razem. Pięknie. Oby tak zawsze. Wszystkich pozdrawiam i dziękuję!
A Zenon Bosacki – inicjator Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy sprzed lat 20-tu napisał „Dziękuję. Będzie gdzie wypić za solidarność dziennikarzy, a może nie tylko…(legitymacja nr 53). Oby słowa Zenona się ziściły.
Z poZDROWIEniami,

Krzysztof Wodniczak
koordynator
Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.