Upamiętnienie i projekty ustaw.


A. Zapałowski Polska
Z maila od dr Andrzeja Zapałowskiego:
„Szanowni Państwo!

W dniu 27 czerwca 2016 r. w Kniażycach gmina Fredropol o godz. 18.00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych żołnierzom WP którzy zginęli okolicach wsi w walce z UPA oraz polskiej i ukraińskiej ludności cywilnej zamordowanej przez tą formację. Uroczystość będzie miała skromną oprawę ale liczy się przede wszystkim to co zostanie wykute w kamieniu. Liczę na Państwa obecność i poinformowanie znajomych. Proszę powyższą informację traktować jako osobiste zaproszenie. Odsłonięcie tablic odbędzie się na kilka dni przed rocznicą ludobójstwa obywateli polskich na Wołyniu. Wasza obecność na tej uroczystości ma bardzo duże znaczenie.

Andrzej Zapałowski”

Zaproszenie zdjecie


W kwestii dotyczącej procedowania dwóch projektów ustaw dotyczących upamiętnień kresowych:

Mail od posła Winnickiego:

„Szanowni Państwo!

Jutro (piątek 10 czerwca) o godzinie 13:00 odbędzie się konferencja prasowa posłów z różnych sił politycznych i środowisk kresowych, na której zostanie zaprezentowany poniższy apel. Wszystkich przedstawicieli środowisk kresowych, którzy chcą być pod nim podpisani, prosimy o przesłanie do jutra(piątek, 10 czerwca) do godz. 10:00 swojej deklaracji na adres mailowy: robert.winnicki@sejm.pl
wg poniższego schematu:
Imię nazwisko – funkcja
Np.:
Jan Kowalski – redaktor Gazety Patriotycznej

Proszę również o zapoznanie się z obecnym stanem spraw w Sejmie, który doprowadził do organizacji naszej błyskawicznej akcji. Treść apelu – na samym końcu.

Efektem dzisiejszych (9 czerwca) obrad Narodowo-Demokratycznego Zespołu Parlamentarnego, posłów z Zespołu ds. Kresów Wschodnich i środowisk kresowych zebranych, zwołanych ad hoc od wczorajszego wieczora, jest poniższy apel. Sytuacja jaką dziś mamy w sprawie nazwania po imieniu ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej jest następująca:

1. Na początku roku wpłynęły dwa projekty ustaw, obydwa dotyczące 11 lipca – jeden, posła Michała Dworczyka, ustanawiający 11.07 „Narodowy Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian”, drugi, posła Wojciecha Bakuna, ustanawiający „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na obywatelach polskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej”.

2. Została powołana podkomisja ds. prac nad obydwoma projektami, która jednak, po dziś dzień, nie rozpoczęła żadnej pracy merytorycznej, a 11 lipca już za miesiąc – straciliśmy, nie wiedzieć czemu, wiele miesięcy.

3. Co więcej, mimo prób podejmowanych m.in. przez wiceprzewodniczącą Zespołu ds. Kresów, pos. Elżbietę Borowską, nie może się zebrać ww. Zespół, ponieważ nie zwołuje go przewodniczący, poseł Marek Ast.

4. W międzyczasie prezes PiS, Jarosław Kaczyński, udzielił wypowiedzi, w której wskazał 17 września jako datę, w której powinno obchodzić się Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian.

5. Łącząc powyższe fakty doszliśmy do przekonania, że celem niektórych osób, działających na zapleczu większości parlamentarnej, jest sparaliżowanie pierwszego, tak długo oczekiwanego przez Kresowian, jednoznacznego głosu na rzecz uznania eksterminacji Polaków przez OUN-UPA za ludobójstwo.

6. To, do czego dążymy na obecnym etapie, to przyjęcie przez parlament dokumentu, o którym mowa w apelu – kwestią całościowego upamiętnienia Męczeństwa Kresowian zajmiemy się w drugiej kolejności – obecna walka toczy się o to, by jeszcze przed 11 lipca 2016 r. parlament potępił ludobójstwo używając tego sformułowania w tytule, treści i uzasadnieniu ustawy.

7. Sytuacja jest o tyle dobra, że mamy dwa projekty ustaw, z których jeden dotyczy wyłącznie ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA, a drugi – całości spraw znanych pod nazwą Męczeństwa Kresowian, zgodnie z intencją wnioskodawcy, Michała Dworczyka i – Jarosława Kaczyńskiego. Między tymi projektami nie ma sprzeczności – one się uzupełniają.

8. Więc by uchwalić stosowną ustawę o „Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na obywatelach polskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej” wystarczy wola polityczna większości rządowej – można to zrobić w ciągu jednego posiedzenia. Stąd poniższy apel.

Zachęcam do podpisywania się!
Robert Winnicki”

Najnowsza wersja koszulki reklamująca projekt ustawy 11 lipca Klubu Parlamentarnego Kukiz15:

koszulka2

tyl-koszulka

Niektóre wcześniejsze informacje o projekcie:
Artykuły Adama Śmiecha – Myśl Polska:
MP4

MP - o ustawie c.d

TV STK:

Z wpisu: Projekt Ustawy 11 lipca ze słowem ?Ludobójstwo?.


Bakun_poznan_15.04.16

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.