Arkadiusz Łygas zajrzał do Poznania – w zadumie zwiedzaliśmy miejsca upamiętnienia: pomniki i tablice…

Arka zaprowadziłem pod pomnik policjantów wielkopolskich pomordowanych min. w Twerze.

Pomnik Policjantów II RP pomordowanych na Kresach
Pomnik Policjantów II RP pomordowanych na Kresach

Zaskoczyłem tym pomnikiem wydawcę i prywatnie kolegę Arka – Zbyszka (Wers).
Szkoda, że tak mało osób wie o tym cennym dla pamięci pomniku.

Kilka lat temu uczestniczyłem w jego montażu, a także brałem udział w odsłonięciu pomnika.

Podczas tej uroczystości, udzielił mi krótkiego wywiadu generał Smolarek. Usłyszałem taką historię: „Praca policji trwała cały czas, aż do chwili wejścia Sowietów. Jak zastali policjanta za biurkiem w komisariacie, to tak był mordowany.
Wspomniał o licznych mordach dokonanych na policjantach jeszcze podczas trwania niemieckiej kampanii min. też o denuncjacji policjantów polskich w okolicy Równego we wrześniu 1939 dokonywanych przez kolaborujących z Rosjanami Ukraińców i Białorusinów, zamordowaniu przez powieszenie członków kierownictwa komendy wojewódzkiej policji za obronę gmachu policyjnego we Lwowie w 1939 roku, czy też rozstrzeliwanie policjantów w Grodnie na ulicach. W zgromadzonych materiałach jest mowa o policjantach ukrywających się do grudnia 1939 roku. W archiwach jak wspomniał gen. Smolarek jest zdjęcie przedstawiające policjanta, który zginął przebity sowieckim bagnetem, w miejscu pracy, na komisariacie. Wielu tak właśnie ginęło. Reżim sowiecki wiedział, że przede wszystkim musi uporać się ze służbami porządkowymi, aby doprowadzić do rozprężenia porządku…
pomnik_policjantow_2rp
Informację o odsłonięciu umieściłem na stronie: Pomnik Pomordowanych Policjantów został odsłonięty w Poznaniu
pomnik_pomordowanych_policjantow
(Materiał przesłałem też do kresy.pl)

Następnie zajechaliśmy do kościoła garnizonowego, aby w chwili skupienia oddać cześć pomordowanym na Kresach Wschodnich:

Tablica w kościele Garnizonowym poświęcona 27WDPAK i pomordowanym w Ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA
Tablica w kościele Garnizonowym poświęcona 27WDPAK i pomordowanym w Ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA

Dobrą ideą edukacji historycznej są wycieczki szlakiem tablic i pomników chociażby w rodzinnym mieście. Z krótkim ich omówieniem. Arek poświęcił czas na zwiedzanie kościołów i miejsc pamięci jako normalny element odwiedziny do innego miasta. Ile osób tak czyni obecnie?

Uczmy naszą młodzież takich zachowań od jak najmłodszych lat…
W przeciwnym razie pamięć o bohaterskich obrońcach Ojczyzny, którzy przecież tylko wykonywali swój obowiązek (policjanci), czy o ofiarach reżimów i Ludobójstw zaginie…
Moja pierwsza spisana relacja, opowiedziana przez ojca mojego kolegi, Andrzeja Szczęsnego:
Policjant Jan Szczęsny rozczłonkowany przez nacjonalistów ukraińskich

Pamięć nie może zaginąć…

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.