Cykl spotkań rocznicowych – 75-ta rocznica Ludobójstwa.

Dzisiejszego dnia odwiedziłem na zaproszenie szkoły w Środzie Wielkopolskiej. Cztery szkoły, łącznie kilkuset młodych ludzi, którzy mogli obejrzeć film, dowiedzieć się o rocznicy, o naszej idei bohaterów Sprawiedliwych Ukraińców. Tych, którzy powinni zająć miejsce gloryfikowanych w tej chwili na Ukrainie bandytów spod znaku OUN-UPA. Mówiłem o tym, jak można stawiać na piedestał NEGATYWNYCH „bohaterów”; morderców i bandytów, tłumacząc się ze innych się nie ma – co zresztą jest nieprawdą.
Prawdziwymi bohaterami bowiem, byli wspaniali ukraińscy synowie i córy tej ziemi, którzy mimo zagrożenia podejmowali ryzyko, ostrzeżenia czy też przechowania przed zbrojnymi bandami nacjonalistów ukraińskich – swoich polskich braci.
To była główna wymowa tych spotkań.
Także najwyższa wartość: prawda o zbrodni i jedyna prawdziwa szansa pojednania budowana na jej głoszeniu.

Burmistrz Środy Wielkopolskiej jest w Ogólnopolskim Komitecie Honorowym Obchodów 75-rocznicy Ludobójstwa na Kresach. Zrozumienie jak ważne jest propagowanie tej prawdy jest wzorcowe z jego strony. Oby więcej było takich miast w Polsce. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć porozumienie i bezpieczeństwo wspólnej egzystencji z naszymi braćmi zza wschodniej granicy: wypleniając kłamstwo i fałsz o nieprawdziwych bohaterach – zbrodniarzach z OUN-UPA i innych nacjonalistycznych organizacji odpowiedzialnych za śmierć setek tysięcy ofiar: polskich, ukraińskich, żydowskich, ormiańskich, rosyjskich, czeskich, olenderskich, niemieckich również.

Pierwsze spotkanie:

(tutaj po spotkaniu podeszły do mnie dwie nauczycielki, dając świadectwo o prawdzie: rodzina jednej z nich pochodziła z Kresów, jej babcia mówiła o straszliwych zbrodniach i okrucieństwie nacjonalistów ukraińskich, drugiej mąż pochodzi z województwa podkarpackiego – jak powiedziała pamięć o zbrodniach jest tam ciągle żywa)

Drugie spotkanie:

(po tym spotkaniu miałem okazję spróbować na stołówce szkolnej doskonałych pierogów z serem, w końcu kresowej potrawy)

Trzecie spotkanie:

(zgromadzona młodzież w Zespole Szkół Akademickich bardzo uważnie wysłuchała mojej prelekcji, co więcej była świadoma historii o której opowiadam; na moje pytanie o skrót UPA usłyszałem odpowiedź, co więcej dowiedziałem się że niedawno był w gościnie generał Mirosław Hermaszewski, kresowiak pochodzący z wsi Lipniki na Wołyniu – cudem ocalały z rzezi, jego ojciec zginął zamordowany przez banderowców)

Czwarte spotkanie:

Słupia Wielka pod Środą Wlkp.

(tutaj też spore zaskoczenie, nauczycielka historii [foto powyżej] ma korzenie kresowe, ze Stanisławowa, również doskonale zorientowana w tym, czym ta zbrodnia była, jej rodzina straciła wszystko uciekając z Kresów, informacje na temat zbrodni przekazywane z pokolenia na pokolenie są żywe w tej rodzinie).

Akcje edukacyjne będą podejmowane do końca roku rocznicowego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Cykl spotkań rocznicowych – 75-ta rocznica Ludobójstwa.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.