Czy piwo szkodzi? Złocisty napój jako napój śmierci…

Kiedy znajomy kardiolog zakazał picia piwa koledze po zawale (już do końca życia) zacząłem się zastanawiać dlaczego? Spytałem się kolegi kardiologa, co nieco mi powiedział, a resztę doczytałem w internecie:

„Piwo zaostrza przebieg choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Gdy wypijemy puszkę piwa, żołądek wydziela więcej kwasu solnego i enzymów trawiennych. Gdy jest ich zbyt dużo, nadżerki czy owrzodzenia błony śluzowej wyściełającej żołądek i dwunastnicę mogą się powiększać. Prawdopodobnie stymulatorem wydzielania kwasu solnego jest sfermentowany słód jęczmienny.

Podnosi ciśnienie tętnicze. U osób, które wypijają więcej niż dwie puszki piwa dziennie jest o 40 proc. większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Pocieszające jest to, że w ciągu kilku dni po odstawieniu alkoholu ciśnienie zaczyna się obniżać.
Sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Piwo działa moczopędnie, co pozwala na oczyszczanie się dróg moczowych, ale nie jest polecane osobom ze skłonnością do kamicy szczawianowej, sprzyja bowiem powstawaniu tego typu kamieni.

Podnosi ryzyko dny moczanowej (artretyzmu). Piwo zawiera dość dużo puryn, które, po dostaniu się do organizmu, ulegają przemianie w kwas moczowy. A nadmiar tego kwasu sprzyja rozwojowi dny moczanowej (choroba stawów).

Źródło: http://szafran2003.blog.onet.pl

Picie piwa powoduje wzrost uczucia głodu nikotynowego. Jego wypicie w ciągu 15 minut przed zapaleniem papierosa sprawia, że nikotyna jest słabiej wchłaniana do krwiobiegu. Skutkuje to koniecznością wypalenia większej liczby papierosów, by uzupełnić jej niedobory.

Piwo działa moczopędnie, co w pewnych przypadkach jest korzystne, ponieważ pozwala na oczyszczanie się dróg moczowych, jednak szkodzi osobom ze skłonnością do kamicy szczawianowej, sprzyja bowiem powstawaniu tego typu kamieni.

Źródło: http://www.narkotyki.pl”

W całości cytat z: Kiedy Piwo szkodzi

Jakość piwa w Polsce jest bardzo niska:
„…W wyniku analiz laboratoryjnych piwa stwierdzono również nieprawidłowości w zakresie barwy piwa, kwasowości ogólnej oraz pienistości piwa (4 partie)…

„Źródło cytatu: Jakość handlowa piwa w Polsce

Kiedy chorujemy na: cukrzycę czy podagrę nie pijmy piwa.. Także choroby typu: wrzody na żołądku, czy chora dwunastnica, trzustka i wątroba – to poważne przeciwwskazanie dla picia piwa. Dodatkowo osoby po zawale z problemami układu krwionośnego bezwzględnie nie powinny pić piwa (podnoszenie ciśnienia, szkodliwy wpływ dwutlenku węgla).

Powiedzmy szczerze: gdyby nie coraz niższa jakość piwa w Polsce, dla zdrowych ilość na poziomie 0,33-05l nie powinna być większym problemem i raczej nie zagrażałaby. Niestety, jakoś piwa sprzedawanego u nas stale chyli się ku upadkowi…
I to eliminuje niestety ewentualne plusy wynikające z jego picia.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Czy piwo szkodzi? Złocisty napój jako napój śmierci…”

  1. Jakość piwa w Polsce w ostatnich latach zdecydowanie spadła. Niestety, nie zmalała natomiast ilość piwa wypijana przez średniego mieszkańca kraju. Musimy liczyć się z tym, że każdy alkohol w jakimś stopniu nam szkodzi, jeden mniej drugi bardziej. Wszystko spożywane w dużych ilościach jest niezdrowe, dlatego powinniśmy ograniczyć ilość szkodliwego jedzenia i napojów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.