Kto pamięta: RADOM, URSUS 25 czerwca 1976 roku

Czy to następna rocznica zapomniana? W poniedziałek minęło 36 lat od tych wydarzeń…

Fragmenty z Wikipedii:
…Strajkuje 97 zakładów, m.in. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Rząd PRL ukrył przed opinią publiczną fakt wybuchu zamieszek, nazywając je „drobnymi, chuligańskimi wybrykami”. Mimo to, szybko wycofał się z zapowiadanych podwyżek, w lęku przed rozszerzeniem się protestów na cały kraj i zaproponował rozpoczęcie „szerokich konsultacji społecznych na temat podwyżek cen i trudnościach w zaopatrzeniu”. Równolegle przeprowadzono szybką, brutalną pacyfikację strajków, nadal utrzymując że były to tylko chuligańskie wybryki. W Radomiu okradziono i zdemolowano ponad 100 sklepów. W Ursusie rozkręcono szyny na międzynarodowej linii kolejowej. Oddziały Milicji były celowo nie wyposażone w broń palną. Edward Gierek wydał zalecenia traktujące użycie milicji przeciwko robotnikom jako ostateczność. Tak też się stało, zwlekano z użyciem ZOMO do chwili, aż podpalono KW i grabież sklepów stała się faktem…

W sierpniu umiera ksiądz Roman Kotlarz faktyczny przywódca duchowy robotników radomskich… Prawdopodobnie przyczyną śmierci były urazy doznane w wyniku akcji SB…

I jeszcze jedno. Reakcja I sekretarza na wydarzenia (co może wiele tłumaczyć, jak bardzo odseparowani byli ci na szczytach władzy od tych co ją wdrażali- może nie wszyscy, szczególnie ci którzy zostali „szczytami” poprzez to że byli aktywnymi wdrażającymi… Chociażby ekipa która nastąpiła po E. Gierku…

Edward Gierek, natychmiast po tym jak się o tym dowiedział, zażądał zaprzestania stosowania ścieżek zdrowia i podobnych praktyk.
Rząd PRL wycofał się wkrótce z podwyżek wprowadzając rekompensaty proporcjonalne do wysokości płac, co dodatkowo napędziło inflację i przyspieszyło nadchodzące problemy gospodarcze.
Edward Gierek po bliższym zapoznaniu się z trybem działania władz prokuratorskich i sądowniczych i po stwierdzeniu, że do wielu wyroków można mieć zastrzeżenia, spowodował wydanie amnestii.

Źródło cytatów:  Czerwiec 1976 – Wikipedia

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jeden komentarz do “Kto pamięta: RADOM, URSUS 25 czerwca 1976 roku”

  1. przecież to było tło do utworzenia „opozycji”, neostalinowskiego KOR-u i jego późniejszego uwiarygodnienia przed społeczeństwem, z pewnością wszystkie te zdarzenia były sterowane przez SB, nie można działaniom operacyjnym bezpieki przypisywać cech antykomunistycznych wystąpień, nie można z bandy esbeckich agentów robić na siłę opozycjonistów
    nawet osoby nie działające wtedy świadomie jako agenci i prowokatorzy SB byli jedynie narzędziem w rękach komunistycznej bezpieki

Możliwość komentowania została wyłączona.