Dlaczego tak trudno pozbyć się brzuszka mimo ciężkich treningów?

Znalazłem ciekawy materiał o tym, jak to męczymy się (przynajmniej niektórzy) z nadwyżką tłuszczu w okolicy pasa. I cóż to okazuje się? Że popełniamy błędy… I stąd ta walka się przedłuża a czasami jest po prostu nie do wygrania…

Poniżej cytaty z artykułu umieszczonego na stronach Interii:

„1. Trening złożony tylko z brzuszków i siadów

To dwa najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie brzucha i faktem jest, że są skuteczne. Dlaczego zatem tak trudno nimi wyrzeźbić brzuch? Dlatego, że mięśnie bardzo szybko przyzwyczajają się do treningu i przestają się wzmacniać, jeśli ćwiczy się na okrągło w ten sam sposób. Z tego powodu co 4-6 tygodni po prostu trzeba modyfikować trening.
[…]
2. Trening każdego dnia

Jeśli codziennie ćwiczysz brzuch, prawdopodobnie twoje mięśnie są przemęczone. Nie jest prawdą, że muskulatura brzucha jest wyjątkowa i że należy ją wzmacniać codziennie. To są takie same mięśnie jak wszystkie inne i potrzebują czasu na regenerację po wysiłku.
[…]
3. Unikanie treningu kardio

To typowy błąd, jaki w treningu na brzuch popełniają mężczyźni! Nie ma znaczenia jak mocno będziesz męczył mięśnie brzucha treningiem siłowym. Oczywiście trening mięśni brzucha jest ważny, ale nie mniej istotne jest, by zadbać o zredukowanie tkanki tłuszczowej, która je okrywa. Tego można dokonać jedynie poprzez regularny trening kardio (aerobowy lub jeszcze skuteczniej poprzez bardziej intensywny trening interwałowy), a także poprzez regularny trening siłowy całego ciała.
4. Unikanie wzmacniania innych partii ciała

Tułów to nie tylko mięśnie brzucha i pleców. W jego obrębie znajdują się też przyczepy mięśni z innych partii ciała, np. z ud. Na marginesie: mięsień prosty brzucha jest jednym mięśniem (nie ma jego górnej i dolnej części, choć wiele osób tak właśnie go postrzega).
[…]
5. Fatalna dieta

Trening to doskonałe narzędzie do modelowania ciała, ale bez odpowiedniej diety, skazany jest na porażkę. Dieta jest szczególnie ważna dla osób, które chcą wyszczuplić brzuch. Objadanie się wysokoprzetworzoną, słodką żywnością to gwarancja, że brzuch zawsze będzie otłuszczony!

Kilogram tłuszczu ma ładunek energetyczny o wartości 7716 kcal. Tyle trzeba spalić ponad to, co się je, aby „zgubić” 1 kg tłuszczu. Nie jest to wbrew pozorom „mission impossible”. Wystarczy zrezygnować z wypijania litra słodzonego, gazowanego napoju dziennie (250 kcal) i przejść na piechotę 3-5 km (250 kcal) aby po dwóch tygodniach takiego „reżimu” spalić kilogram tłuszczu.
[…]
6. Tylko dieta

Ograniczenie kaloryczności posiłków bez aktywności fizycznej to fatalny pomysł na modelowanie brzucha. Owszem, waga może spaść i to dość radykalnie, ale część z tej utraconej masy będzie pochodzić z mięśni, które są twoim sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę.
[…]
7. Niechęć do szukania pomocy

Gdy masz wrażenie, że próbowałeś już wszystkiego, a nadal wygląd twojego brzucha pozostawia wiele do życzenia, czas najwyższy udać się do specjalistów – dietetyka i trenera fitness. Wybieraj takich, którzy mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w swojej pracy. Taki specjalista z niejednym trudnym przypadkiem miał już do czynienia i zna sposoby na doprowadzenie opornych ciał do porządku…”

Całość polecam na stronie: 7 błędów w treningu na mięśnie brzucha

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Dlaczego tak trudno pozbyć się brzuszka mimo ciężkich treningów?”

  1. Artykuł bardzo przydatny, ale dla ludzi którzy mają niski poziom tkanki tłuszczowej i chcą brzuch tylko wyrzeźbić :) Przyczyna jest prosta – żeby rzeźbić, trzeba odsłonić najpierw mięśnie, a ćwiczeniami typu brzuszki nie spalimy tkanki tłuszczowej tylko z brzucha. Jest to bardzo częsty błąd wielu osób, szczególnie kobiet, które myślą, że jeśli zaczną się katować setkami brzuszków dziennie, to ich otłuszczony brzuszek zrobi się płaski. Nasz organizm niestety nie jest tak mądry jakbyśmy tego chcieli i wykonując czy to brzuszki, czy przysiady, czy biegając, spalamy tłuszcz równomiernie z całego ciała. Podsumowując – najpierw redukujemy tkankę tłuszczową, potem pracujemy nad „szcześciopakiem” :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.