DVB-T Cyfrowa telewizja naziemna w ataku.

Coraz więcej gospodarstw domowych „przesiada się” z kablówki na cyfrową naziemną DVB-T. Cóż to takiego? Od lat standard cyfrowy wprowadzany jest w Europie. Przodują Niemcy. Jakie są najważniejsze informacje na ten temat? Przeczytajcie poniżej…

Przede wszystkim poza abonamentem nie ma żadnych innych opłat. Z powietrze ściągamy programy w wysokiej cyfrowej jakości z pełnym EPG – programem informującym o audycjach z wyprzedzeniem. Standard przyjęty w Polsce raz chociaż jest zgodny ze światowymi trendami – pamiętamy ślepą uliczkę NICAM,… – tym razem jest to system wizualnego kodowania MPEG4. Transmisja dźwięku zakłada podnośną AC3, a więc dźwięk dookólny – przestrzenny system 5.1 kanałów. Jakość nadawania zakłada też emisję w High Definition. Rozdzielczość zakładana to min. 720p.
Uruchamiane są już dwa mulitpleksy MUX2 i MUX3 które pokryją do połowy 2014 roku cały kraj. Docelowo ma być ich osiem.

Co to są multipleksy?
Są to pakiety nadawcze umożliwiające transmisję do 7 programów w jednym kanale nadawczym. W transmisji analogowej możliwy był tylko jeden program w jednym kanale.
Obecnie w rejonie Poznania dzięki temu można odbierać w tej chwili 13 programów i jedną planszę kontrolną programu który wkrótce ma się pojawić.
Są to obydwa multipakiety: MUX2 i MUX3. W ich skład wchodzą:
Polsat, TVN, TVN7, TV Puls i TV4 – MUX2
TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura i TVP Historia-MUX3
Dla niewybrednych jest to ilość wystarczająca. Tym bardziej że nie wiąże się z żadnym podpisywaniem umów.
Wystarczy zakupić sprzęt. Tego z kolei przybywa na rynku. Najbardziej popularne to odbiorniki cyfrowe marki Ferguson, Strong, Comsat.
Każdy z nich umożliwia odtwarzanie w HD (dysponuje wyjściem HDMI i skalowaniem do 1080i), AC3 (wyjście coaxial lub optical), i …
wbudowany odtwarzacz i nagrywarkę.
Poprzez wyjście USB można podpiąć dysk zewnętrzny HDD (dowolna struktura Fat32, lub NTFS) lub zwykły pendrive i odtwarzać pliki muzyczne, filmowe czy foto. Dodatkowo istnieje możliwość zapisywania audycji odbieranych przez tuner. Bez pogorszenia jakości.
Co prawda nagrywają te urządzenia w różnych standardach lepiej lub gorzej odbieranych… Mimo wszystko sam fakt istnienia tak prostego zapisu, to jednak olbrzymia wygoda dla użytkownika. Pierwsze tego typu urządzenia sieciowe kosztowały tysiące. Obecnie cena ta zamknęła się realnie (koszty wysyłki plus, w przypadku sprzedaży internetowej- pamiętajmy gwarancja jest, jednakże musimy odsyłać tuner na swój koszt w większości przypadków) w: 190-300 zł.
Urządzenia oferują też odtwarzanie plików .mkv (kompresowane pliki HD)
i DivX.
Jest to naprawdę duży skok naprzód.
Menu jest przejrzyste i czytelne. A zarazem proste w obsłudze. Czasami wystarczy zwykła pokojowa antena. Sygnał cyfrowy nie wymaga zbyt wiele. Albo są warunki do jego prawidłowego odbioru, albo ich nie ma.
W środku miasta (Poznania), w „blokowisku” do „odpalenia” urządzenia w końcu odbierającego sygnał ze Śremu wystarczyła mi 25 db antena pokojowa.
Urządzenie zadziwia swoją prostotą i jakością uzyskiwanego obrazu. W bardzo łatwy sposób można zabierać je ze sobą, razem z mała anteną i TV LCD stanowi doskonały zestaw do odbioru telewizji w prawie każdych warunkach.
Jakość odbioru jest bardzo wysoka oceniam ją na lepszą niż ze źródeł typu „kabel”.

Jest to alternatywa w obecnych trudnych czasach dla sieci kablowych dla nie potrzebujących wielkiej ilości programów, a chcących mieć zapewnioną dobrą jakość odbioru.
Wkrótce zresztą pojawią się nowe multipleksy. Zachęcam do głębszego zapoznania się z tematem.
Ponieważ od lat interesowałem się kwestiami związanymi z nadawaniem sygnału wysokiej jakości – z chęcią odpowiem na ewentualne dodatkowe indywidualne pytania na maila, czy też doradzę.

Piotrek

Mail do Nas:
BezPrzesady


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

5 myśli w temacie “DVB-T Cyfrowa telewizja naziemna w ataku.”

 1. Popaprańcy i tu wiele spieprzyli…
  Był już na platformie cyfrowej program TVP HD w wysokiej rozdzielczości w testach to go wyłączono by dał zarobić komercyjnym płatnym platformom wyłączyli. Niemcy i wiele państw nadają w MPEG2 – a myśmy wybrali MPEG4 mimo że początkowo nadawano w MPEG2. Kto kupił za wcześnie TV czy odbiornik cyfrowej TV to musiał kupić sobie inny lub specjalną przystawkę. Tymczasem Niemcy ciągle mogą odbierać analogowo i bezpłatnie telewizję z satelity Astry która zaczęła nadawanie w grudniu 1988 r. Czyli przez 23 lata maja ten sam talerz, tuner i konwerter!. Nas w międzyczasie wpuszczono w płatna TV Wizję z Astry, potem w płatną Cyfrę i również komercyjny Polsat z HOT Birda; co łączyło się z zmiana tunera, konwertera oraz pozycji na orbicie. Związane to było z tym, że technik musiał od nowa ustawić talerz! (koszty). W międzyczasie żeby utrudnić odbieranie nam darmowej telewizji satelitarnej zadecydowano że kanały bezpłatne nadawane TVP Polonia i TVP Trwam pozostaną na Astrze, co zmuszało do dokupienia tzw. zeza lub kosztowniejszej obrotnicy.

 2. Tymczasem Niemcy przez 23 lata mogą oglądać bez żadnych opłat – na tym samym sprzęcie za darmo kilkadziesiąt stacji telewizyjnych zobacz wykaz http://www.physd.amu.edu.pl/~hbl/ASTRA.HTM oraz mnóstwo znakomitej jakości programów radiowych również nadawanych w systemie ADR… Polski Rząd mimo pozornych postępów w dziedzinie cyfryzacji telewizji wlecze się na końcu Europy, a drenując nasze kieszenie napędza kasę właścicielom platform cyfrowych. Ci z kolei chwalą Władze i tak to sie kręci…

  Celem takiej polityki jest nie zapewnienie dostępu do informacji a utrudnianie dostępu do niej (ciemnym ludem łatwiej rządzić). Dlatego również TVP Historia została zepchnięta na satelitę Astra. Kuriozalnym pomysłem jest fakt, by filmy tzw. „pułkowniki” szkodliwe dla niezlustrowanych elit III RP nadawać w telewizji publicznej po godz 24 w TVP3; a program TVP Historia kończyć o godz 24.00.

  Wnioski niestety nasuwają się smutne:
  TVP Historia nie nadaje programów nieocenzurowanych czyli tak jak i pozostałe TV obowiązuje ją poprawność polityczna.
  TVP Historia jako projekt prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest spychana na zajmowanie się tzw. niepolitycznymi tematami np, seriale co ja zubaża i zmniejsza jej wiarygodność.
  Również marginalizowana jest znakomita TV Kultura…
  Osobnym problemem jest fakt, że przy okazji cyfryzacji Rząd Tuska załatwia swoje prywatne porachunki z Telewizja Trwam nie udostępniając jej miejsca na platformie cyfrowej.

  Jedno jest pewne, że w 2011 r. nie mamy dostępu do tylu bezpłatnych programów ile mieli Niemcy w 1988 r. Podobno gonimy świat, ale czy na pewno biegniemy w kierunku oczekiwanym przez nasze biedne społeczeństwo.

 3. tak „biedne społeczeństwo”,że 17zł nie ma na abonament/na chlanie i papierosy jest…./połowa nie płaci bo się „nie chce”,hotele,firmy….połowa Polaków nie płaci za abonament stąd tak niska jakość „misyjnej” telewizji publicznej….
  Ciekawe,jak niebawem zajmą się tym windykatorzy,bo taki jest plan Poczty Polskiej na efektywne ściąganie abonamentu

 4. nie do końca – niska jakość wynika też z niechęci do wysokiej jakości. Zresztą jeżeli chodzi o kulturę i dok. nie mam większych zastrzeżeń poza chorymi godzinami emisji.
  I brak merytorycznych omówień określonych tematów omijanie niewygodnych – NSZ Ludobójstwo OUN-UPA. To jest kardynalny błąd.

 5. PARAMETRY:

  Jest w pełni kompatybilny z obecnymi na rynku polskim odbiornikami:

  * – kineskopowymi CRT w formacie zarówno 4:3 jaki i 16:9 (złącza A/V oraz EURO TV)
  * – LCD,PLASMA w formacie 16:9 (poprzez złącza A/V, EURO TV, HDMI)

  Dane techniczne:
  o odbiór sygnału DVB-T MPEG4 HD i SD
  o wielojęzyczne menu OSD
  o automatyczne wyszukiwanie kanałów
  o odbiór dżwięku Dolby Digital Audio (AC-3), DD+
  o formaty obrazu: 4:3, 16:9, AUTO
  o nagrywarka USB
  o odtwarzanie filmów SD/HD przez USB: AVI DivX 3.x-6.x,MPEG-4,VOB,MOV,MKV
  o odtwarzanie zdjęć przez USB: JPEG,BMP,PNG
  o odtwarzanie muzyki przez USB: MP3
  o złącza HDMI, EURO, USB2.0
  o cyfrowe wyjście: SPDIF
  o analogowe wyjście dźwięku CHINCH
  o rozdzielczość do Full HD 1080i
  o aktualizacja oprogramowania przez USB
  o przejście sygnału anteny naziemnej

Możliwość komentowania jest wyłączona.