Jak to było w czasach II RP?

Na portalu historycznym histmag.org można obejrzeć fotografie z okresu dwudziestolecia wojennego – jak świętowano 15 sierpnia. poniżej bezpośredni link do artykułu.

„Jedną z najpopularniejszych form czczenia świąt państwowych jest organizacja defilady wojskowej, nie może jej więc oczywiście zabraknąć przy okazji tak szczególnej uroczystości jak Święto Wojska Polskiego. Jak wyglądały defilady w II Rzeczpospolitej, w której armia odgrywała niezwykle ważną rolę? Zapraszamy do obejrzenia wyboru fotografii z tamtego okresu.”
Cytat z materiału (fotoreportaż – zdjęcia z okresu międzywojennego): Defiladowym krokiem z dwudziestolecia międzywojennego

Cały czas odnoszę wrażenie że okres ten jest wybitnie niedoceniany przez obecnie żyjących – jeżeli chodzi o budowę państwowości polskiej. Poza błędami i porażkami należy pamiętać o jednym: z ponda 123 letniej niewoli – nieistnienia państwa budowniczy państwa sprostali zadaniu utworzenia struktury, która mimo wielu narodowości (około 70% Polacy – ponad 30% inne narodowości) tworzyła II RP. Osiągnięto niebywałe efekty, zbudowano w ciągu 20 lat jeden z bardziej wydajnych przemysłów na mapie Europy, konstruowano i budowano samoloty, samochody, motory, rodzaje broni, wdrażano innowacyjne technologie na własnych licencjach. Kraj był niezadłużony, złotówka była silna. Planowano dalszą rozbudowę i unowocześnianie, w 1939 roku testowano emisję telewizyjną. Gdyby nie wybuch wojny II RP byłaby jedną z najlepiej rozwijających się gospodarczo państwowości, praktycznie całkowicie niezależną od innych krajów Europy i świata.
Warto o tym pamiętać, kiedy analizuje się ten okres.
Warto też jeżeli się go krytykuje spojrzeć z wielu różnych płaszczyzn, geopolitycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej.
Dopiero wtedy możemy próbować sobie wyrobić jakiś pogląd na tamte czasy, a i tak pogląd ten nie będzie w stanie oddać w całości złożonej sytuacji młodego państwa zagrożonego i zewnętrznie i wewnętrznie (działania terrorystyczne mniejszości narodowej – nacjonalistów OUN- około 1000 akcji i zamachów).
Nie mówiąc o działalności komunistów usiłujących ciągle podważyć istnienie państwa.
Nie pozostaje nam nic innego jak chylić czoła przed determinacją naszych przodków.

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.