Kilka materiałów dla przypomnienia. Ludobójstwo 11 lipca.

Data 11 lipca – jaka to rocznica?

Dwa projekty ustaw. Ustawa mówiąca o martyrologii Polaków na Kresach od Litwy do Ukrainy, która nie zapomina i o Katyniu, i o wywózkach na Sybir i o Szaulisach a także o OUN-UPA (w tym tak wszechstronnym wymiarze nie najważniejszym zdarzeniu dotyczącym zbrodni na Polakach i narodzie polskim w skali wszystkich zbrodni popełnionych przez Sowietów, Niemców, czy Litwinów…)

Druga ustawa koncentruje się na zbrodni Ludobójstwa do tej pory zamiatanej skutecznie pod dywan, zbrodni, która nadal nie została właściwie upamiętniona a jej symboliczną datą jest

11 lipca 1943 roku- atak na około 99 miejscowości polskich.


Przyznanie nagród przez Panią Dyrektor ILO w Tarnowie

Grodzisk_wystawa_ludobojstwo


Celem jest: ustanowienie jej w tym określonym terminie czasowym; podkreślenie i wskazanie na ten konkretny fragment historii- jak i również ostrzeżenie przed nacjonalizującą się Ukrainą, zdobywaniem poklasku dla neo-nazistów i innych zabronionych na świecie organizacji nacjonalistycznych.
W cieniu dyskusji o polskim ONR – dlaczego nie podejmuje się dyskusji o ukraińskich nacjonalistach wprost czerpiących ze źródła nazizmu- niemieckiej wersji faszyzmu. Odwołań jest aż nadto:
profanacja2

nazi_nazi

dirlewanger

swastyka i SS

Sytuacja na Ukrainie radykalizuje się coraz bardziej:
„Rozporządzenie Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy Nr 940 z 16 września 2015 roku likwiduje absolwentom szkół średnich na Ukrainie z polskim językiem nauczania możliwość przystąpienia do egzaminu z przedmiotu ?język ojczysty.?…” [źródło: Grupa przeciwko OUN-UPA]

Jak można prowadzić dyskusję na temat rodzimego ONR nie dostrzegając naprawdę brunatno-granatowych chmur rozprzestrzeniających się nad całą Ukrainą?

Dla mniej wtajemniczonych wyciągających zarzuty np.: „…po co się cofać pamięcią do 70 lat wcześniej…”, mógłbym lakonicznie napisać – dlatego, aby historia się nie powtórzyła.
Dla tych, którzy mają i takie wątpliwości – mógłbym cofnąć się kilka lat wstecz i zadać pytanie czy uwierzyliby, gdybym wtedy ich spytał że wybuchnie wojna na Ukrainie? Że to państwo zostanie zagrożone rozpadem…?
Uwierzyliby?
Czy tak łatwo jest nie wierzyć w to – co może się stać zawsze.
Nie ma gwarancji ani żadnych zabezpieczeń przed wybuchem konfliktu gdziekolwiek na świecie. Istnieje zaledwie większe lub mniejsze prawdopodobieństwo wybuchu takiego konfliktu. Nie jest to jednak 100% pewność.
Świadomość tego umyka nam – mieszkającym bezpiecznie po właściwej stronie granicy.
Jednak po zniesieniu wiz dla Turków (islamistów z ISIS też lub ich zwolenników działających na terenie Turcji), dla Ukraińców (w tym przecież i nacjonalistów) jaką będziemy mieli pewność że nikt nigdy nic nie detonuje na terenie naszego kraju, do niczego nie dojdzie?
Jaką pewność mamy teraz?
To tylko złudzenie pewności.
Dlatego ostrzeżenie takie przed radykalizującymi się grupami za wschodnią granicą jest niezbędne.
Ostrzeżenie najlepiej wystosować wskazując na skutki tego co mogą zrobić nieludzcy oprawcy – wskazówką jest Ludobójstwo sprzed ponad 70 lat. Najokrutniejsze z zaistniałych.

Wracając do projektów ustaw.
Oba są pełnowartościowe i ważne. Dyskusja jednak toczy się tylko co do rozdzielenia dat. Sądzę że PIS nie ma powodów do upartego trwania przy dacie 11 lipca w takich warunkach i konotacjach jakie mają miejsce.
Pojawił się ważny głos w dyskusji w tej sprawie: List Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich
Przypominam chociażby list Prezesa PIS do mnie w sprawie 11 lipca, napisany w odpowiedzi na mój list (cytowany poniżej):
list_kaczynski

I link do mojego listu do Prezesa PIS z 2013 roku: List i prezent dla Prezesa Kaczyńskiego?

Dodatkowo przypomnijmy artykuły w „Gazecie Polskiej Codziennie” i innych mediach w 70-tą rocznicą zbrodni:
gazeta-polska-codziennie

bandycki-monument

Jest to chyba wystarczający dowód na to że data 11 lipca jest szczególnie zarezerwowana dla pamięci o tej zbrodni, upamiętnieniu tych konkretnych ofiar. Sybiracy mają swój dzień, rodziny ofiar Katynia również – ponad 100 tys zamordowanych najokrutniej w całej historii II wojny światowej Polaków nie ma Dnia Pamięci. Dlaczego?
Polityka?
Chęć nie urażenia… kogo? Zbrodniarzy? Ludobójców? Nacjonalistów? Neo-nazistów z Ukrainy?
Dochodzimy do swoistego rodzaju paranoi. I braku umiejętności rozdzielenia faktów historycznych od historii współczesnej – która nawiasem mówić nie toczy się we właściwym kierunku.
Kiedy siły państw europejskich trawione są na jałowych dyskusjach i nie zauważane jest łamanie praw ONZ w stosunku do nie używania symboliki nazistowskiej na Ukrainie – jaka może być nasza rola w budowaniu pamięci, a obecnie chyba przede wszystkim: Ostrzeżenia przed nacjonalistami i neo-nazistami?

Data którą omawiałem w prywatnej rozmowie z Panią Ewą Siemaszko data 17 września wydaje się najwłaściwsza dla projektu ustawy PIS. W kontekście ataku Sowietów i zniszczenia wielowiekowej tradycji i historii bytności na tamtych ziemiach Rzeczpospolitej.
Można by położyć piękny i wielki akcent na tą datę. Pamięć Polaków zamordowanych w wielu akcjach eksterminacyjnych na Kresach Wschodnich. Pamięć wielu wieków historii.

W liście Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich pojawia się również data 11 lutego. Tak jest motywowana:
„Walor aktualny. Uświadamiałoby politykom polskim, że nadmierne zawierzanie polskiej suwerenności państwom zachodnim jest krótkowzroczną i bardzo karkołomną polityką, i że bezpieczeństwo naszemu Państwu zapewnić może jedynie rozbudowa Narodowych Sił Zbrojnych.”
Warto się zastanowić i nad tą propozycją.

Wierzę że politycy PIS i innych partii (politycy z klubu Kukiz15 dawno to dostrzegli) zauważają zagrożenie – lub jak najszybciej je dostrzegą i zjednoczą się w walce z nim PONAD PODZIAŁAMI partyjnymi.
Taka jest rola reprezentantów narodu. Co przypominam niniejszym. Obrona przez zagrożeniami zewnętrznymi…

Piotr Szelągowski


Polecane uzupełnienia:

Projekt ustawy 11 lipca Dzień Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA?: Kukiz15.

projekt ustawy 11 lipca

Projekt ustawy tekst

Bez Przesady! Nie kłamcie! To było Ludobójstwo 11 lipca 70-ta rocznica.


Salon24

niepoprawni.pl

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

7 komentarzy do “Kilka materiałów dla przypomnienia. Ludobójstwo 11 lipca.”

 1. Tymczasem w ostatnich dniach na Ukrainie miały miejsce kolejne niepokojące marsze (także z udziałem duchownych). Wszystko za sprawą rocznicy sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien. Organizatorami byli najpewniej członkowie Cywilnego Korpusu Azow.
  Lwów: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/marsz-na-czesc-ss-galizien-we-lwowie-video
  Stanisławów (Iwano-Frankiwsk): http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ukrainscy-nacjonalisci-oddali-hold-zolnierzom-SS,wid,18299117,wiadomosc.html?ticaid=116ee2&_ticrsn=3

  1. czy brali w nich udział członkowie PiS-u?
   Gosiewska, Czarnecki (syn komunisty) lub inni członkowie tej sowieckiej partii?

    1. nie znaczy? widać po ich działaniach
     rzuć okiem na swój późniejszy tekst o Przemyślu, o defiladzie UPA, organizowanej od lat przez lokalnych polityków PiS-u
     członkowie tej partii zdradę mają już w genach
     od czasów dziadków z KPP i KPZU każde ich pokolenie to zdrajcy i sługusy Moskwy, o wyjątkach nie słyszałem

     1. Jeżeli jest to faktem podaj nazwiska organizatorów z PIS marszów banderowskich – jeżeli to prawda należy ich napiętnować taka działalnością.

Możliwość komentowania została wyłączona.