Koszulka rocznicowa – 70 lat temu; KRWAWA NIEDZIELA: PAMIĘTAMY!

Poniżej wygląd koszulki rocznicowej mojego pomysłu, zaprojektowanej graficznie przez kolegę (imiennika) Piotra:

Każdy  kto chce wejść w jej posiadanie proszę o kontakt mailowy: BezPrzesady

Spotkało mnie wiele miłych wydarzeń związanych z koszulką. Po pierwsze duży odzew z kraju i zagranicy. Osoby prywatne dzwoniące czy mailujące do mnie. Na koncercie Ethnoport, znajoma chrzestnej mojej córki podeszła i wprost od razu pyta: Gdzie można ją kupić? Dała więcej o parę złotych niż koszt wydrukowania koszulki. Na następne….
Osoby podchodzą, pytają się, chwalą; „piękna inicjatywa”, „to dobrze, że ktoś pamięta”, „wspaniała robota”… i wiele innych miłych słów.
W hurtowni u kolegi spotkałem kresowianina z pochodzenia, od razu się zainteresował, nic nie mówiąc wskazał miejsce poniżej województwa wołyńskiego. „Tam, 40 kilometrów od Tarnopola, moja rodzina…”
Opowiedział mi później historię, o tym jak wioska się obroniła, mieli samoobronę, ale przede wszystkim mówiono że ksiądz greko-katolicki stanął po stronie dobra, swoim autorytetem, może i innymi nieznanymi czynami zapobiegł napaści…
Nic nikomu się nie stało…

Podczas obchodów „Czerwca 1956” pod Krzyżami, podszedł do mnie jeden z radnych Miasta Poznania ze słowami: „Podoba się mi Pana koszulka gdzie można taką kupić? Mam korzenie kresowe…” nie chcę ujawniać jego nazwiska, wkrótce zapewne wszystkim stanie się jasne któż zacz, będzie miał koszulkę, i zapewne założy ją 11-go….- Aby upamiętnić ofiary zbrodniarzy, tych, którzy nie powinni mieć miejsca na piedestałach, ponieważ mordowali w imię nienawiści do ludzi nie tylko innej narodowości, ale też zabijali swoich rodaków w imię chorej, fanatycznej ideologii, faszystowsko-nacjonalistycznej.
Jestem przeciw faszyzmowi, przeciw nacjonalizmowi. Każdy naród ma prawo żyć w pokoju. Każde dziecko ma prawo w miłości rozwijać się i być kochane. Tym bardziej jeżeli jest dzieckiem rodziców wywodzących się z dwóch różnych narodów. TO jest tym bardziej piękne… Takich dzieci polsko-ukraińskich jak Stasia Stefaniak 4 letnia dziewczynka małżeństwa polsko-ukraińskiego wiele zginęło zamordowanych przez siepaczy z OUN-UPA.
Kto dziś pozwala na gloryfikowanie morderców najwspanialszych synów i córek naszych narodów, którzy w najprostszy, najskuteczniejszy sposób bo poprzez miłość, taką zwykłą, prostą i ludzką, między kobietą a mężczyzną, przyczyniali się do budowania wspaniałych więzi między naszymi narodami?
Kto jest takim szaleńcem że tych oczywistych zbrodni nie umie bo nie chce – nazwać po imieniu?

Los Stasi Stefaniak, owocu miłości Polaka i Ukrainki, lat trochę więcej niż 4…: O martyrologii dzieci na Kresach

Piotr Szelągowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

4 komentarze do “Koszulka rocznicowa – 70 lat temu; KRWAWA NIEDZIELA: PAMIĘTAMY!”

  1. Dziś otrzymałem niezwykle miły mail, cytuję go:
    „Witam.
    Dzisiaj dotarły do mnie koszulki, są przepiękne, dziękuję bardzo.”

    Dziękuję bardzo. Proszę zwrócić uwagę na poszarpane linie graniczne…. na projekcie. Nie jest to jednolita kreska, nie chcieliśmy drutu kolczastego ale te poszarpania to symbol męki… całego narodu… W tym zaś szczególnym dniu dotyczy to ofiar Krwawej Niedzieli na Wołyniu….

  2. Pomysł i wykonanie koszulki absolutna rewelacja. Jestem bardzo wdzięczny Panu Piotrowi, że podesłał mi ją dokładnie w dniu 11.07. Dziękuję bardzo !

Możliwość komentowania została wyłączona.