Lwy w Lwowie zagrożone. Polskie MSZ nie umie sobie poradzić?

Nacjonaliści ukraińscy we Lwowie chcą demontować Lwy na cmentarzu Łyczakowskim motywując to … niszczeniem NIELEGALNYCH pomników UPA w Polsce.
Jak zwykle tupet i oszczerczy prymitywizm z ich strony. Kiedy w końcu polskie MSZ właściwie zacznie odpowiadać na takie insynuacje i zaczepki? Cóż to za porównanie? W Lwowie lwy to symbol miasta dla wszystkich jego mieszkańców – każdej narodowości, historia setek lat wspólnie tworzonej kultury, przez nacjonalistów ukraińskich porównywany do nielegalnych pomników zbrodniczej organizacji???
Link do wypowiedzi ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego:

We Lwowie po raz kolejny upokorzono Polskę – Oświadczenie ukraińskich władz samorządowych, a zwłaszcza data jego ogłoszenia, jest świadomą prowokacją, która ma zakłócić obchody 100. rocznicy wybuchu powstania Orląt Lwowskich. Inna sprawa, że ani prezydent Andrzej Duda, ani premier Mateusz Morawiecki nie planują udziału we lwowskich obchodach. Są bowiem nadal duchowymi niewolnikami tzw. polityki wschodniej, która sprowadza się do hasła „zapomnij o Kresach”. …

Tymczasem wypowiedź na piątkowym spotkaniu wice-ministra polskiego MSZ dla portalu tenpoznan.pl brzmi: …Dopytany o rosnące nastroje nacjonalistyczne na Ukrainie, które w przyszłości mogą być problem dla Polski, Szynkowski vel Sęk odpowiedział: – My zajmujemy się polityką zagraniczną naszego rządu. Nacjonalizm na Ukrainie jest elementem problemu ukraińskiego i to oni sobie z tym problem muszą poradzić. My oczywiście obserwujemy to z zaniepokojeniem, ale to jest problem rządu ukraińskiego….

To znaczy, że jak owi nacjonaliści zaczną np okradać Polaków na Ukrainie, dewastować pomniki upamiętniające Polskę i Polaków kiedyś tam żyjących [itp] będziemy nadal twierdzić że to problem Ukrainy?

Ten problem jako jedyny w międzynarodowej przestrzeni publicznej wyróżnia się zupełnie specjalnie w historii narodów: budowanie nacjonalizmu opartego o nazistowskie przesłanie jest na tyle niebezpieczne że każdy kraj powinien reagować na takie działania.
Czy Polska nie powinna być swoistego rodzaju tubą medialną i informatorem dla całej Europy, tego co dzieje się na wschód od europejskiej granicy UE?
Dla bezpieczeństwa całej Unii?


Wstrząsająca relacja ocalałych (interia.pl): Boję się, że kiedy odejdzie ostatni świadek, będzie mówiło się o tej zbrodni jako o wojnie polsko-ukraińskiej. A moje dzieci i wnuki będą bały się mówić prawdę – powiedziała PAP ocalona z rzezi wołyńskiej Janina Kalinowska.[…] Kiedy padły strzały, mama – upadając – musiała pociągnąć mnie za sobą. Nie mam pojęcia, co się stało, ale na pewno straciłam przytomność. Nie wiem też ile to trwało. Obudziłam się dopiero, kiedy zaczęło palić się na mnie ubranie. Wyczołgałam się spod mamy, cała we krwi. Wtedy jeszcze nie zdawałam sobie sprawy z tego, że moi rodzice i brat nie żyją. Pamiętam, że mama miała otwarte oczy, więc zaczęłam ją szarpać, ale nie chciała wstać i pójść ze mną. Pobiegłam do poidła dla zwierząt, żeby ugasić ubranie, a potem – z płaczem – do domu obok, żeby sąsiedzi pomogli mi pobudzić rodziców. Ale tam zatrzymał mnie jakiś człowiek, zamknął w komórce przy mieszkaniu i kazał siedzieć cicho. …[…] Sąsiad, który ukrył panią był Polakiem czy Ukraińcem?
Janina Kalinowska: Co dziwne, to był Ukrainiec, ale miał żonę Polkę i chyba dwie córki. Ale jak tam wtedy przyszłam, to nie pamiętam żadnych dzieci.[…] Ale to był dobry człowiek. Jeśli komuś mam zawdzięczać swoje życie, to przede wszystkim Bogu, dlatego, że mnie ocalił i temu dobremu Ukraińcowi.


Polecany Link: … Ukrainka którą znam – jeździ do Lwowa do swoich już dorosłych dzieci, do rodziny, kiedy tylko może i ze smutkiem mówi o tym, że to tak daleko. Ale nie ma innego wyjścia, chyba że chce głodować tam razem z rodziną…
Zachodzi nawet podejrzenie czy specjalnie ten kraj nie jest utrzymywany w takim stanie, aby był dawcą taniej siły roboczej…?

Konkluzja jest prosta: nasza polityka wschodnia powinna skoncentrować się na ochronie własnych interesów naszego państwa, współpraca z Węgrami w tej materii wydaje się oczywista. Powinno wywrzeć się nacisk na władzach Ukrainy i w sprawie ekshumacji, i w sprawach związanych z ochroną naszych rodaków zamieszkujących teren Ukrainy….

Inny polecany:
UPA, Ludobójstwo Polaków i Holokaust …

Z maila: „Ivan Katchanovski – badacz z Kanady wskazuje na zakłamane fundamenty polityki pamięci na zachodnim Wołyniu, na przykładzie prób sfałszowania wyników badań archeologicznych we Włodzimierzu Wołyńskim.

Jeśli usłyszycie Państwo opowieść o bitwie UPA (lub teledysk zespołu TARTAK), proszę pamiętać, że wysławiani są tam byli policjanci w służbie nazistowskiej, którzy w roli nazistowskich kolaborantów sumiennie dopilnowali, aby ani jeden Żyd nie uratował się z Zagłady….

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.