Marsz ku czci nacjonalistów ukraińskich z SS Galizien

Na stronie antypolonizm.pl pojawiła się informacja o marszu zwolenników nacjonalistów (zapewne też już w pełni identyfikujących się z nimi) w Lwowie. Niestety, informacje takie praktycznie w ogóle nie przedzierają się do mediów ogólnopolskich. I społeczeństwo nie ma pojęcia o tym co naprawdę dzieje się za wschodnią granicą. Aż będzie za późno.

Na stronie antypolonizm.pl wskazano wyraźnie w materiale na działania mające w swoim zarodku antypolskie korzenie. Niemniej wiemy że przecież zbrodnie popełniane przez SS-manów z ochotniczej dywizji SS-Galizien objęły swym działaniem również i inne narodowości. W tym 80-tysięcy Ukraińców, jak podaje w swoich książkach nieżyjący już historyk z zamiłowania a prawnik i politolog ukraiński Poliszczuk. Pamiętajmy o tym.

Poniżej tekst ze strony:
Z okazji 68. rocznicy powstania ukraińskiej dywizji SS-Galizien przeszedł wczoraj ulicami Lwowa marsz ?autonomicznych nacjonalistów?. Wzięło w nim udział około 700 osób. Niektórzy uczestnicy marszu mieli twarze zasłonięte maskami. Wykrzykiwali hasła ?Hałyczyna ? dywizja bohaterów?, ?Melnyk, Bandera ? bohaterowie Ukrainy?, ?Jedna rasa, jedna nacja, jedna ojczyzna?.

?To jest patriotyczna, lwowska młodzież, która popiera idee społecznej i narodowej sprawiedliwości, która występuje o to, aby Ukraińcy zachowali swoją historyczną pamięć, występuje przeciwko temu, żeby walczących za wolność Ukrainy okrywano piętnem hańby jako nazistowskich kolaborantów i wrogów ukraińskiej państwowości? ? mówił mediom uczestniczący w marszu radny WZ ?Swoboda? Jurij Myhalczyszyn. Nie omieszkał dodać, że Lwów jest miastem Bandery, stolicą ukraińskiego nacjonalizmu, a żołnierze dywizji SS Galizien to bohaterzy Ukrainy.

Jednym z najsłynniejszych aktów ?bohaterstwa? ukraińskich SS-manów była eksterminacja polskiej wsi Huta Pieniacka 28 lutego 1944 r. W barbarzyński sposób wymordowano wówczas przeszło tysiąc osób. Spalona wieś przestała istnieć.

Zjawisko czczenia sprawców Zagłady na Kresach pojawia się również w Polsce, gdzie w niektórych środowiskach gloryfikuje się UPA, OUN oraz ich liderów, w tym samym czasie zapomina się o sprawiedliwych Ukraińcach ratujących Polaków oraz o tysiącach polskich ofiar zamordowanych na Wschodzie. Pytanie: jak czuje się polska mniejszość we Lwowie, widząc pochody ku czci osób, które siekierami „depolonizowały” Kresy? Co na to media głównego nurtu i działacze społeczni walczący o prawa człowieka, mniejszości? Czy antypolonizm to uprzedzenie, które można tolerować?…”

W tym ujęciu, w jakim w materiale pada określenie „narodowcy” wzbudza ono bardzo negatywne konotacje. I nie do końca zapewne oznacza to, co wielu z Polaków mogłoby mieć na myśli używając tego słowa.

Piotrek


Link do oryginalnego materiału:
Ukraińscy narodowcy czczą SS-manów

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Marsz ku czci nacjonalistów ukraińskich z SS Galizien”

 1. Znowu marsz nacjonalistów i znowu nic w mediach publicznych, bo nacjonalisci się obrażą ? Też się czuję obrażona takim marszem i co? Jakoś nikogo to nie rusza :/

 2. Antypolskie wystąpienia nacjonalistów ukraińskich mają miejsce nie od dziś. Często dochodzi do wystąpień zmierzających do rewizji granic w ramach demonstracji z okazji Święta Jedności Narodowej, które zostało ustanowione dla uszanowania wydarzeń, które miały miejsce 22 lutego 1919 r. Wówczas został ogłoszony Akt Zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w jeden organizm państwowy – Ukraińską Republikę Ludową.

  Również 22 stycznia 2011 hasła przyłączenia części Polski do Ukrainy padły we Lwowie, na wiecu – informuje lwowski portal internetowy Zaxid.net.

  Podczas wiecu były deputowany lwowskiej rady obwodowej Rostysław Nowożenec nawoływał do oderwania od sąsiednich państw terenów, które – jego zdaniem – są etnicznie ukraińskie. Wtórował mu Jurij Szuchewycz, syn komendanta Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), Romana Szuchewycza. „Straciliśmy Łemkowszczyznę, Nadsanie, Chełmszczyznę i Podlasie, które weszły w skład Polski, oraz ziemię brzeską i Homelszczyznę, które znajdują się na Białorusi – mówił na wiecu Nowożenec”.
  Z naszego położenia między Niemcami a Rosją wynika, że „Jesteśmy skazani na stałą, długofalową grę z nimi w myśl zasady, że państwa nie mają stałych przyjaciół, ale mają stałe interesy”. http://dziennikarze.nowyekran.pl/post/2622,wbrew-tuskowi-zatrzymajmy-gospodarczy-drang-nach-osten
  Skoro „wolna” Polska jest wynikiem zmowy elit „okrągłego stołu”, to oczywistym jest że w ten sposób nie mógł „urodzić się” dumny Orzeł, lecz zwykła kura symbolizująca słabą Polskę; Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica mawiał Stalin.
  „(…) cały ten okrągły stół był zmontowany przez polską bezpiekę. W dalszym ciągu żyjemy w tym samym ustroju, jest tylko inna fasada, przemalowana z czerwonej na różową.”Autor: Janusz Korwin-Mikke, Gość Radia Zet. . O tajemnicach okrągłego stołu ciekawie pisał Nasz Dziennik http://www.jerzyrobertnowak.com/artykuly/Nasz_Dziennik/1999/o_okraglym_stole_bez_mitow.htm

  „Dziś coraz wyraźniej widać, że Okrągły Stół 1989 roku i jego ustalenia, ciche porozumienia z Magdalenki pod Warszawą, były zaprzeczeniem ideałów „Solidarności”, o które walczono z takim oddaniem od sierpnia 1980 r…. Narodowi obiecywano solennie zaprowadzenie sprawiedliwości w Polsce i Naród w to uwierzył. Szybko okazało się, jak bardzo złudna była to wiara…. Aż nadto słuszne wydaje się stwierdzenie publicysty Leszka Będkowskiego… iż: „Opozycja i związek widziały siebie jako tego szeryfa, który w samo południe kroczy środkiem ulicy. On w imieniu wszystkich i dla wszystkich zrobi w miasteczku porządek. Ale szeryf nie zamierzał brać całej władzy w swoje ręce. Przy Okrągłym Stole zawarł kompromis z bandą, która dotychczas okupowała miasteczko” (podkr. w wyd. książkowym—J. R. N. )”

  Nasilenie się antypolskich demonstracji na Ukrainie dowodzi, że siły wrogie Polsce wspierane jawnie lub tajnie przez Niemcy oraz Rosję zamierzają wykorzystać okres słabości Polski po okresie przemian by ugrać jak najwięcej. Do takich działań prowadzi przemilczanie zbrodni na narodzie polskim dokonanych rękami ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu to zarówno przez kolejne rządy i prezydentów Polski, jak i przez Papieża Polaka.

  OUN ma zamiar walczyć o państwo o obszarze 1.200.000 km kwadratowych, sięgające od „KRYNICY W KRAKOWSKIEM NA ZACHODZIE DO GRANIC CZECZENII NA WSCHODZIE. WEDŁUG OCEN OUN, W SKŁAD OBECNIE ISTNIEJĄCEGO PAŃSTWA UKRAIŃSKIEGO MAJĄ BYĆ WŁĄCZONE TERYTORIA NALEŻĄCE OBECNIE DO POLSKI /PODLASIE, CHEŁMSZCZYZNA ŁEMKOWSZCZYZNA, NADSANIE/” /wg. Wiktora Poliszczuka „Ludobójstwo nagrodzone”-Toronto 2003 – Oakville, ON, Canada, L6J 6S7/.
  http://www.rodaknet.com/rp_szumanski_2.htm.

  Nacjonaliści ukraińscy mają świadomość, że Rząd słabej podzielonej Polski nie panującej nad śledztwem smoleńskim nie będzie mógł przeciwdziałać podziałowi Polski, co więcej może nawet taki podział zainicjować. Takie wnioski można wyciągnąć z faktu, że wbrew ustawie o mniejszościach narodowych nieoczekiwanie w spisie powszechnym pojawiła się narodowość śląska oraz kaszubska, a Premier Kaszub twierdził, że „Polskość to nienormalność” , a oddawanie życia za Polskę to „wzniosło-ponuro-śmieszny teatr”.
  http://galba.blox.pl/2005/10/Tusk-Polskosc-to-nienormalnosc.html.

  Jak straszliwych zbrodni dokonywano na Polakach świadczy artykuł z Warszawskiej Gazety którą gorąco polecam.

  http://www.warszawskagazeta.pl/kraj/36-kraj/439-huta-pieniacka-28-luty-1944r-ludobojstwo-popenione-wspolnie-przez-ukraicow-i-niemcow

  Władek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.