Miesiąc Pamięci Poznański Listopad

Miesiąc listopad, to okres zadumy , nasze myśli kierujemy ku tym którzy odeszli. Miejsca pochówku wielu z nich , zwłaszcza ofiar hitlerowskiego i sowieckiego totalitaryzmu pozostają nieznane. Zapomniane pozostają również miejsca kaźni polskich patriotów. Przedstawiamy dziś poznańskie miejsca pamięci związane z komunistycznym terrorem, by pamięć o nich i osobach w nich zamordowanych nie zaginęła.
Areszty i więzienia na terenie m. Poznania 1945 ? 1956
1. Siedziba NKWD od 1946 r. i MUBP w budynkach poklasztornych w czworoboku ulic: Niegolewskich, Jarochowskiego, Szczanieckiej i Bogusławskiego ( obecnie szpital położniczo-ginekologiczny).
W latach 1945-1947 siedziba NKWD i MUBP, gdzie w ogrodzie pod murem przy ul. Bogusławskiego (tzw. ścianą śmierci ) rozstrzeliwano więźniów, a zwłoki zakopywano na miejscu.
Na szczątki ofiar natrafiono już w 1955 r. i w latach 1960-1961 podczas prowadzenia prac budowlanych pralni szpitalnej ( odkryto mogiły zbiorowe ).
2. Areszt śledczy WUBP przy ul. 27 Grudnia ( narożnik ul. 3 Maja ) od 1947 roku ( poprzednio areszt śledczy garnizonowy WP ), gdzie w piwnicach wykonywano egzekucje, a niektóre ofiary grzebano na podwórzu.
Miejsce upamiętniono tablicą w dniu 15 sierpnia 1990 r.
3. WUBP przy ul. Kochanowskiego ( właściwie kompleks budynków w czworoboku ulic: Kochanowskiego, Poznańskiej, Strzałkowskiego i Dąbrowskiego). Na wewnętrznym boisku sportowym dokonywano rozstrzeliwań, a zwłoki grzebano na miejscu, m.in. w wykopie wzdłuż skarpy boiska.

4. Areszt Informacji Wojskowej przy ul. Szylinga. Egzekucje wykonywano m.in. na terenach wojskowych w okolicy Annowa, Biedruska, Bolesławca, zwłoki ofiar grzebano na miejscu w dołach, na których sadzono drzewa.

5. Areszt PUBP przy ul. Wyspiańskiego 7 ( narożnik z ul. Matejki 29/30 oraz 31/3 gdzie dokonywano przesłuchań, a rozstrzeliwano i grzebano ofiary w ogrodzie wilii przy ul. Matejki 30.

6. Siedziba PUBP przy ul. Wierzbięcice nr 27 ( oraz wcześniej NKWD )

7. Więzienie karno-śledcze ( centralne) przy ul. Młyńskiej, gdzie w pawilonie nr 9 przetrzymywano więźniów politycznych a wyroki wykonywano na miejscu, lub skazanych wywożono w okolice Gądek, gdzie w lesie strzałem w głowę pozbawiano więźnia życia i grzebano na miejscu ( św ks. Lewandowski ? ?Byłem kapelanem więziennym ? ).

8. Obóz Informacji Wojskowej od 1945 r. przy ul. Słonecznej ( w okresie późniejszym tereny tzw. gospody targowej ).

9. Obóz filtracyjny NKWD na terenach między ul. Grunwaldzką a Ławicą ( w okolicy lotniska ) , gdzie więziono m.in. więźniów (żołnierzy AK ) z obozu w Rembertowie k. Warszawy.

10. Siedziba NKWD przy ul. Słowackiego( w budynku willowym, gdzie obecnie mieści się przedszkole ).

11. Siedziba NKWD na zapleczu b. Browaru Hugera ( od strony ul. Półwiejskiej ), gdzie rozstrzeliwano ludzi, których zwłoki grzebano na terenie pobliskiego cmentarza ewangelickiego ( obecnie park przy b. Domu Żołnierza i ul. Ogrodowej ).

12. Specłagier NKWD nr 2 w Poznaniu przy ul. Słonecznej działał do lipca 1945 r.

Rafał

Materiał nadesłany przez jednego z Czytelników bezprzesady.com
Dodatkowo dosłał też link do strony IPN z ciekawym materiałem na temat Powstania Wielkopolskiego.
Oto on: ZAPOMNIANE POWSTANIE

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Miesiąc Pamięci Poznański Listopad”

  1. Jestem ciekam lokalizacji niektórych z tych miejsc. W miarę możliwości czasowych postaram się fotograficznie udokumentować poszczególne miejsca w ich obecnym stanie.
    Ciekawe gdzie był ten ostatni poz. 12 specłagier. Czyżby to były nieistniejące już baraki od ul. Sowińskiego?

  2. Tak chodzi dokładnie o te baraki. W czasie wojny były to baraki dla wojsk wehrmachtu, po wojnie NKWD więziło tam m.in. żołnierzy AK, NSZ oraz sędziów SN.

Możliwość komentowania jest wyłączona.