Nacjonalizm czy Patriotyzm – Bandera Bohater Narodowy?

Ciekawa dyskusja na jednym z portali: Golden Line, wywiązała się na temat gloryfikacji zbrodniarza wojennego S.Bandery, współpracownika i kolaboranta faszystowskich Niemiec, dowódcy UPA, przedwojennego dowódcy OUN, który jako organizacja terrorystyczna dokonywał licznych zamachów w II RP. Pisałem o tym w krótkim materiale na temat terroryzmu przedwojennego; Materiał pt.: Terroryzm przedwojenny w Polsce OUN ukazał się na kilku portalach w internecie.
Dla wszystkich zainteresowanych polecam szczególnie książkę dr Lucyny Kulińskiej, gdzie temat akcji terrorystycznych OUN w okresie dwudziestolecie międzywojennego został szczególnie dokładnie przeanalizowany (Z dziejów II Rzeczypospolitej. Terroryzm w międzywojniu).

Link do dyskusji na GoldenLine.pl: Nacjonalizm czy patriotyzm? Bandera – bohater narodowy..???

Inny polecany link (anglojęzyczny) w którym omawiane są postawy kościoła grekokatolickiego w budowaniu postaw nacjonalistycznych i faszystowskich wśród Ukraińców przed i w trakcie II Wojny Światowej: Was the Church a source of fascism?

Jak powszechnie wiadomo (w kręgu osób zajmujących się problemem Ludobójstwa Polaków na Kresach) kler grekokatolicki wspomagał bandy UPA. Często zdarzało się i tak że księża grekokatoliccy brali czynny udział w mordach, a nawet byli dowódcami oddziałów i mordowali razem ze swoimi podwładnymi.

Były również całkowicie odwrotne postawy, jednak księża grekokatoliccy którzy przeciwstawiali się eksterminacji w imię doktryn Doncowa, byli sami mordowani.

Piotr Szelągowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.