O 70-tej rocznicy Ludobójstwa na Kresach w Szamotułach.

Na zaproszenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Szamotułach i Muzeum Zamek Górków w dniu 23 maja miałem okazję zaprezentować film „Zapomnij o Kresach” i wygłosić krótką informacyjną prelekcję w temacie poruszanym w filmie, a związanym z obecnym rokiem 70-tej rocznicy napaści na 99 polskich osad na Wołyniu, data 11 lipca uznawana jest jako dzień pamięci pomordowanych w okrutnym Ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA.

Film „Zapomnij o Kresach” który w 2010 roku dołączony był do numeru specjalnego „Wiedza i Życie” – „Inne Oblicza Historii”, (którego byłem pomysłodawcą i inicjatorem jego powstania) otworzył spotkanie.
Na spotkaniu obecna była młodzież z trzech zespołów szkół w Szamotułach. Stowarzyszenie organizujące spotkanie jest najstarszym w Wielkopolsce i drugim w Polsce.
Dyrekcja Muzeum – Zamku Górków, w którego pięknych wnętrzach odbyło się spotkanie podkreślała, że zaproszenie było inicjatywą młodzieży należącej do tego międzyszkolnego stowarzyszenia. Na tą inicjatywę pozytywnie odpowiedziała właśnie dyrekcja muzeum współpracująca z młodzieżą.
Dzięki temu można było zapoznać ich z niechcianą i ukrywaną historia zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA.
Obecnym rozdano pamiątkowe zakładki do książek firmowane przez Wiedza i Życie – IOH.
Na końcu spotkania dostałem od młodzieży piękną różę w kolorze herbacianym, jako podziękowanie za przybliżenie im tej nieznanej i smutnej historii i martyrologii Polaków.

Pozdrawiam młodzież Szamotuł i wierzę, że słowa które wczoraj wypowiedziałem będą tylko początkiem ich zainteresowania tematyką historii Kresów RP.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania i wkrótce krótkie filmiki.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “O 70-tej rocznicy Ludobójstwa na Kresach w Szamotułach.”

  1. Jestem dumny Panie Piotrze z pańskich poczynań jako członka ŚZK OPP !! Mam nadzieję , że film Zapomnij o Kresach został zaprezentowany również jako wspólne dzieło występujących w nim członków Świebodzinskiego Związku Kresowian, z których niektórzy odeszli już do wieczności…Dlatego bardzo ważne jest dokumentowanie wspomnień Kresowych Seniorów , co w naszym związku nadal czynimy… Zapraszam czytelników Pańskiej strony na relacje z naszych „Spotkań Trzykrzyskich 2013” z 20 maja, które aktualnie w 6 odcinkach pojawiają się na You Tube :)…
    i po szczegóły prezentacji na naszą str. http://www.swiebodzinskizwiazekkresowian.pl Pozdrawiam serdecznie!! Prezes ŚZK OPP Wacław K.

Możliwość komentowania jest wyłączona.