Odsłonięcie tablicy poświęconej pomordowanym Polakom w Świebodzinie

Krótka informacja na temat uroczystości kresowej w Świebodzinie mającej odbyć się dnia 1 września o godzinie 18.00. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomordowanych w Ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA.

„W  najbliższy czwartek (1 września) na świebodzińskim cmentarzu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświecona Polakom pomordowanym na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

Płyta z czerwonego granitu zostanie umieszczona na Pomniku Nekropolii Kresowych, który kilka lat temu wybudowano na świebodzińskim cmentarzu. Od tego czasu monument nieco podupadł i wymagał mocniejszego odświeżenia. W ostatnim czasie zamontowano tam płyty zabezpieczające, które uniemożliwiają przedostawanie się wody, bo właśnie ta poczyniła największe spustoszenia. Zdemontowano także koszmarnie wyglądający daszek z tworzywa sztucznego, który w zamyśle miał chronić odprawiających mszę księży przed deszczem. Na szczęście ten element udało się wykorzystać do zadaszenia ław znajdujących się na terenie siedziby Świebodzińskiego Związku Kresowian, bo to właśnie ŚZK jest opiekunem pomnika i na jego zlecenie przeprowadzono prace remontowe. Zresztą zakres robót był większy ? w końcu wylano posadzkę za ogrodzeniem, zamontowano resztę płyt okładzinowych oraz pomalowano krzyże. Dzięki temu całość wygląda o wiele lepiej, niż jeszcze kilka miesięcy temu.
Prezes Świebodzińskiego Związku Kresowian, Wacław Kondradkiewicz przekonuje, że po remoncie jest to godne miejsce na umieszczenie tablicy o następującej treści: W hołdzie Polakom pomordowanym na Wołyniu i na Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1941 ? 1945.
Niewielka tablica (75×100 cm) wykonana z czerwonego granitu jest raczej skromna, ale umieszczone na niej elementy są niezwykle wymowne. Już sam jej kolor symbolizuje przelaną krew. Pięć aniołów to zamordowane niewinne dzieci; krzyże symbolizują bezimienne i częstokroć nieoznaczone groby; z kolei róże to kwiaty, których nikt nigdy nie położy na nieoznaczonych grobach.
Pomysłodawcą, a jednocześnie fundatorem tablicy jest mieszkaniec naszego miasta Tadeusz Filipczak

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się 1 września o godzinie 18:00 przed pomnikiem Nekropolii Kresowych w Świebodzinie (Cmentarz Komunalny przy ul. Łęgowskiej).”

Źródło:
okolicenajblizsze.pl

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.