Po co Prezydent Duda jedzie na Ukrainę?

I znów (nadesłane) dzięki czujnemu Czytelnikowi mogę dodać do swojego blogu na bezprzesady.com…:

Grupa Tatarów krymskich, osiadłych na Ukrainie, uhonorowanych przez polski MSZ nagrodą im. Lecha Wałęsy, o wartości 1,250 mln euro dla ich lidera i deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy ? Mustafy Dżemilewa, wysadziła niedawno w powietrze dwie linie energetyczne, zasilające w prąd Krym, wobec którego Ukraina rości pretensje. Na półwyspie musiano ogłosić stan wyjątkowy, wprowadzić limit czasowy na dostawy energii i włączyć agregaty prądotwórcze. Zachód (Europa) dość jednoznacznie i negatywnie ocenił taką działalność Tatarów, wspieranych przez bandycki Prawy Sektor, przy cichej zgodzie władz. ?To sabotaż i działania niehumanitarne? ? stwierdzono. Polska w tej sprawie swojej opinii publicznie nie ujawniła, zaś aktu sabotażu ? nie potępiła.

Tymczasem Rosja szybko poradziła sobie z krymskim problemem. Uruchomiono pierwsze, bezpośrednie z Rosji dostawy energii elektrycznej nowym kablem podwodnym, do 20 grudnia Krym dostanie łącznie 400 MWt. Jeszcze przed sezonem letnim dostawy wzrosną o kolejne 200 MWt, co zdaniem prezydenta Putina, pokryje z nadwyżką eksport energii z Ukrainy. Wcześniej ci sami Tatarzy krymscy zablokowali na drogach dostawy żywności na Krym, a Ukraina zlikwidowała wszelkie połączenia kolejowe.

Polskie władze muszą sobie jasno odpowiedzieć na pytanie: czy wspieranie finansowo grup ludzi, których działanie, stricte terrorystyczne, wzmacniające sytuacje kryzysowe na Ukrainie ? jest polską racją stanu, czy nie? I to jeszcze przed wyjazdem Andrzeja Dudy do Kijowa.”

Źródło:
Milczenie o Ukrainie czyli w jakim celu Prezydent Duda wybiera się do Kijowa

I dokładnie to samo pytanie i ja sobie zadaję. Pisałem już o tym: Zapowiedź wizyty Prezydenta RP w Kijowie.

Jeżeli po to aby przypomnieć Ukraińcom o zbrodni i o przeprosinach za nią -aby nasze stosunki mogły się unormować – tzn. „wyprostować”, w końcu odkłamać, to rozumiem…
Jeżeli po to aby skrytykować gloryfikację Bandery i bandyckich oddziałów UPA – też rozumiem.

Mam jednak pewne obawy czy aby nie jedzie po to: Czy Kandydat na Prezydenta RP Pan Duda wyśle polskich żołnierzy na Ukrainę?
Pamiętacie tę sprawę?

JKM pojechał na Krym. Polskie władze go krytykują ( Polskie MSZ potępia decyzję Korwin-Mikkego o wyjeździe ).
Nie przepadam za tym panem. Ale dlaczego nie ma jechać na Krym?
Nie rozumiem.
Krym w końcu ledwo parę lat był ukraiński (od 1991 roku) – nie wiem czy można liczyć „bycie” Krymu w ukraińskiej republice Krajów Rad.
Można by rzec -wrócił do macierzy. Może nie za bardzo „prawnie”, ale czy prawnie było zostawiać Krym przy Ukrainie w 1991 roku? Wykorzystano po prostu sytuację, aby osłabić Rosję. Może i dobra intencja (w końcu Sowieci sobie zasłużyli na niezłe lanie za Stalina i innych I-szych Sekretarzy)…, ale czy sprawiedliwa?
Nie wiem czy to dobrze czy źle – w każdym razie podobne sytuacje przeżywała swego czasu Polska.
Jak mogła się czuć Rosja po odebraniu Krymu?
Chyba mniej więcej tak samo jak by nam chciano odebrać powiedzmy – Przemyśl, który zawsze był polski.

A przypominam że są takie zakusy czynione przez nacjonalistów ukraińskich.
Może warto by przestać fałszywie bronić z góry przegranej sprawy i spróbować dogadać się z jednymi i drugimi, tak by wykorzystać sytuację dal polskiej racji stanu i interesów geopolitycznych.
Nie stawać po stronie Ukrainy jak piesek USA i UE. A w każdym razie nie za darmo.
Tylko wyliczyć sobie jak już słoną cenę.
Np zażyczyć sobie zburzenie pomników pewnych zbrodniarzy i odpuszczenie ich gloryfikowania.

A może i by po-negocjować z Rosją? Nie wiadomo co by dała za zmianę „barw klubowych” przez nas.
Może gaz za pół ceny – i w końcu wrak pewnego samolotu?

I sprawa rozwiązana.


Inne: Skandal! Prawy Sektor rekrutuje w Polsce. Oferuje 1000 dolarów miesięcznie – – Sława! Bracia Żołnierze Polacy, ja chce wam proponować współprace. Prawyj Sektor otwiera oddziały w Polsce. Możecie pracować dla nas 200 dolarów miesiac w Polsce 1000 / jeśli wy pojedziecie walczyć z ruskiemi do Donbasu. Dajmy broń dla każdy ochotnik. SBU ma listę agentów Putlera w Polsce, jesli chcecie sie nimi zajac kontakt telefon +38 (097) 4168468. Walcz z nasz wspólny ruski wróg! Artem Stepanow [pisownia oryginalna] – maila o takiej treści otrzymało w Polsce kilka organizacji paramilitarnych

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Po co Prezydent Duda jedzie na Ukrainę?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.