Polska sarmacja. Sarmaci. Opowiada i śpiewa Jacek Kowalski

Opowieści o szlachcie zawsze są ciekawe, a w wykonaniu Jacka Kowalskiego, który ubarwił je dodatkowo kilkoma poematami śpiewanymi swojego autorstwa szczególnie zasługują na uwagę. W Kibolskim  Klubie Dyskusyjnym mówiło się na tematy bliskie naszym duszom. Sarmackim, zapewne…

Skąd wzięli się Sarmaci, co oznacza określenie sarmata, kto o tym mówi. Stereotypy nie do końca prawdziwe. Ponad półtora godziny z historią polskiej szlachty, z sarmatami i Sarmatami, pojęciem sarmacji młodzieży z Kibolskiego Klubu Dyskusyjnego zafundował Jacek Kowalski znany śpiewak, pieca epoki sarmatów w Polsce, historyk-średniowiecznik jak sam o sobie mówi.
Publiczność reagowała żywiołowo na jego opowieść, zapewne też sporo się dowiedziała o tamtych czasach. Z wieloma stereotypami zmierzyła się słuchając wyjaśnień Jacka Kowalskiego.
Chociażby słynne Liberum Veto, które na początku wcale nie służyło zrywaniu sejmów, lecz miało za zadanie uzgodnić wspólne zdanie biorących udział w sejmie. Doprowadzić do sytuacji w której zgłaszająca wątpliwość mniejszość sejmowa mogłaby i umiała przekonać do niego pozostałych.
Były pieśni…:

Było też sporo o dworkach szlacheckich, ubiorze sarmaty, był nawet żywy jego przykład. Model w stroju szlacheckim z szabliskiem u pasa pojawił się na spotkaniu, pięknie się prezentując.
Takie spotkania są przykładem wspaniałego działania mającego na celu zaproponowanie młodzieży czegoś więcej niż tylko internet, telewizja czy książka. Żywego spotkania z prelegentem dysponującym wiedzą i w tym przypadku talentem…- pieśniarskim i naprawdę pięknym głosem.

Piotrek

Poniżej; zdjęcia ze spotkania:


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jeden komentarz do “Polska sarmacja. Sarmaci. Opowiada i śpiewa Jacek Kowalski”

Możliwość komentowania została wyłączona.