Pamięć ofiar chroni przed nową ofiarą krwi.
Pamiętamy. Nowogród 800 -osobowa polska załoga broni miasta…
„…W ramach tej akcji 8 września Nowogród zaatakowała niemiecka 21 Dywizja Piechoty wchodząca w skład XXI Korpusu Armijnego generała Falkenhorsta. Atak ten został odparty przez broniący Nowogrodu, dowodzony przez podpułkownika Lucjana Stanka, 33 pułk piechoty i IV Kompanię „Nowogród” Batalionu Fortecznego Osowiec (przydzieloną czasowo do dywizji) pod dowództwem kpt. Eugeniusza Kordjaczyńskiego…” (źródło: Wikipedia Polska)
Żenująca tablica. Jeżeli będziecie tam przejeżdżać – przyjrzyjcie się ile jest na temat obrony Nowogrodu, a ile na temat czołgu T34, który jest pomnikiem upamiętniającym tą obronę…
Szlak schronów bojowych z 1939 r. NOWOGRÓD- SZABLAK
Źródło cytatu: Bitwa pod Nowogrodem (1939)
Podziw wielki dla czołgu T-34. Tylko nie wiadomo dlaczego… Znam tę konstrukcję osobiście. Jest to maszyna dość prymitywna – akurat po to by Wania z kołchozu mógł ją opanować. Jakość – byle jaka… Resursy kilka krotnie niższe niż inne konstrukcje niesowieckie z tego okresu.
Podziw, że przez długie lata był eksploatowany w jednostkach… To raczej należałoby kogoś postawić przed plutonem egzekucyjnym, ponieważ w czasie gdy je wycofywani ze służby (połowa lat 80-tych), Bundeswehra już w dużej ilości miała czołgi Leopard 2. Gdyby doszło do konfrontacji, należałoby oczekiwać strat na poziomie 5…6 T-34 za jednego Leoparda (albo i więcej)…
Szkoda tylko, że w tym zgiełku przytłumiono polski wysiłek wojenny z 1939 roku. A organizacja tamtej armii nie była taka uwsteczniona jak to przedstawiano w PRL i do dzisiaj się przedstawia. Bardzo wiele ówczesnych rozwiązań organizacyjnych – dzisiaj nie ma swoich odpowiedników. Dzisiejsze rozwiązania – nie dorastają tym z wojska II RP…
Początkowo myślałem, że to bardzo stara tablica, po chwili doszedłem do wniosku, że jest w zbyt dobrym stanie, żeby tak propagandowe gnioty, w dodatku z błędami rzeczowymi, mogły wisieć tyle czasu. Po kolejnej krótkiej chwili dobiła mnie gwiazdka unii ełropejskiej…
Unijna tablica – tekst jak za komuny. Dlaczego nikt tego nie przeredagował? Dostosował do obecnej rzeczywistości? Czołg niech sobie stoi, trudno.
Jednak ten tekst nie powinien figurować na tablicy poświęconej oporowi polskiego żołnierza we wrześniu 1939 roku przed niemieckimi najeźdźcami.