Pomnik Wdzięczności – za odzyskanie niepodległości – spotkanie informacyjne.


W zeszłą sobotę można było w centrum parafialnym Świętej Rodziny obejrzeć film o inicjatywie odbudowania Pomnika Wdzięczności, ufundowanego w Poznaniu w podzięce za odzyskanie niepodległości w latach XX-lecia międzywojennego. W 1939 roku w październiku pomnik zburzyli niemieccy hitlerowscy żołnierze.

Profesor Stanisław Mikołajczak dzięki gościnności parafii Św. Rodziny mógł zaprezentować mieszkańcom dzielnicy Grunwald film opowiadający historię pomnika, i przybliżyć historyczno-społeczne aspekty związane z pomysłem jego odbudowy.
Moim osobistym zdaniem odbudowa jest bezwzględnie konieczna z uwagi na fakt zniszczenia przez okupanta tego pomnika, który przecież w swej intencji był aż nadto wymowny. O czym pisałem: Był taki pomnik w Poznaniu? Pomnik Wdzięczności .
Podczas spotkania przekazałem 100 złotych przesłane mi aż ze Złoczowa na Ukrainie. Pieniądze te były darem serca od Towarzystwa Polskiej Kultury w Złoczowie, reprezentowanego przez Panią Prezes Marię Nemyrowską. Wraz z pieniędzmi przesłała ona krótki list który odczytałem zgromadzonym. W pełni rozumiem jak ciężko jest naszym opuszczonym przez polityków rodakom, tam za wschodnią granicą, dlatego ten szlachetny gest jest tym bardziej godny podziwu i ważny.
Przesłałem kilka miesięcy wcześniej w liście do Pani Marii ulotkę mówiącą o pomniku.
W odpowiedzi przyszły pieniądze i jakże ważne słowa: „Na Wasz apel odbudowy Pomnika Wdzięczności przekazujemy 100 zł. […]
Życzymy aby Polska była Polską…”

Ogromnie wzruszające słowa. Chwytające za gardło… I będące jakże czytelnym świadectwem i dowodem, że nie tylko tutaj, w tym kraju żyją Polacy, którzy sercem i duszą są Polakami. Nie tylko…

Piotr Szelągowski

Na terenie Parafii jest eksponowana wystawa pokazująca historię Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

Zdjęcia ze spotkania:


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Pomnik Wdzięczności – za odzyskanie niepodległości – spotkanie informacyjne.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.