W
Profesor Stanisław Mikołajczak dzięki gościnności parafii Św. Rodziny mógł zaprezentować mieszkańcom dzielnicy Grunwald film opowiadający historię pomnika, i przybliżyć historyczno-społeczne aspekty związane z pomysłem jego odbudowy.
Moim osobistym zdaniem odbudowa jest bezwzględnie konieczna z uwagi na fakt zniszczenia przez okupanta tego pomnika, który przecież w swej intencji był aż nadto wymowny. O czym pisałem: Był taki pomnik w Poznaniu? Pomnik Wdzięczności .
Podczas spotkania przekazałem 100 złotych przesłane mi aż ze Złoczowa na Ukrainie. Pieniądze te były darem serca od Towarzystwa Polskiej Kultury w Złoczowie, reprezentowanego przez Panią Prezes Marię Nemyrowską. Wraz z pieniędzmi przesłała ona krótki list który odczytałem zgromadzonym. W pełni rozumiem jak ciężko jest naszym opuszczonym przez polityków rodakom, tam za wschodnią granicą, dlatego ten szlachetny gest jest tym bardziej godny podziwu i ważny.
Przesłałem kilka miesięcy wcześniej w liście do Pani Marii ulotkę mówiącą o pomniku.
W odpowiedzi przyszły pieniądze i jakże ważne słowa: „Na Wasz apel odbudowy Pomnika Wdzięczności przekazujemy 100 zł. […]
Życzymy aby Polska była Polską…”
Ogromnie wzruszające słowa. Chwytające za gardło… I będące jakże czytelnym świadectwem i dowodem, że nie tylko tutaj, w tym kraju żyją Polacy, którzy sercem i duszą są Polakami. Nie tylko…
Piotr Szelągowski
Na terenie Parafii jest eksponowana wystawa pokazująca historię Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.
Zdjęcia ze spotkania:
Jedna myśl w temacie “Pomnik Wdzięczności – za odzyskanie niepodległości – spotkanie informacyjne.”
Możliwość komentowania jest wyłączona.