Świąteczne ozdoby, bombki na Choinkę z poznańskiej fabryki.

Firma Chemix od lat dziewięćdziesiątych produkuje… bombki choinkowe. Różnych kształtów i kolorów, duże i małe. Ładne i… bardzo ładne.
Święta już niedługo, a więc materiał na czasie; będziemy mogli poszukać w sklepach bombek właśnie, firmy rodzinnej na poznańskim Szczepankowie.

Jestem w siedzibie firmy. Gościnnie przyjmuje mnie Szymon Groński, szef sprzedaży i jednocześnie szwagier właściciela.
Zaczyna opowieść o firmie.
Firma powstała w 1990 roku. Przez pierwsze sześć lat była to hurtownia papiernicza, z dodatkami. W 1997 roku zmieniono diametralnie profil działalności. Dotychczasowi dostawcy bombek na choinkę przestali dostarczać towar. I tak urodził się pomysł stworzenia fabryki bombek.
Tych małych cudeniek, które przez kilka tygodni w roku cieszą nasze oko w świątecznym czasie.
Pomysł przekuto w realne działanie. Fabryka ruszyła. W Szczepankowie powstał punkt planowania artystycznego, obróbki, zdobienia i pakowania towaru, dmuchalnie są w okolicy Wolsztyna (min. Karpicko). Spowodowały to względy ekonomiczne. W okolicy Poznania założenie miejsc wyrobu kruchych kul było zbyt kosztowne.
Fabryczka ma w swojej historii wiele chwil wzniosłych i ciekawych, między innymi bombki na specjalne zamówienie. Jedną z takich bombek była okazjonalnie wyprodukowana dla nieżyjącej już pary prezydenckiej śp Lecha i , czy na specjalne aukcje charytatywne do USA, rok po tragedii 11 września, z hasłami:
„Nie zapomnimy”, czy „Boże chroń Amerykę”.
Produkty fabryki zamawiały urzędy państwowe i firmy, a także kluby sportowe (Lech Poznań). Z Poznania urząd marszałkowski, czy ostatnio na 1000 dni przed Euro 2012 zamówiono 1000 specjalnie ponumerowanych bombek, plus trzy dla VIP-ów, o średnicy 15 cm. Otrzymali je min. Ojciec Góra i Prezydent Grobelny. Było też 250 bombek 15-centymertowych (ta średnica jest największa) dla TVP 3. Można też wymienić Kompanię Piwowarską, Caritas, czy 60 tysięcy bombek dla 10 tysięcy choinek stojących w każdym punkcie TOTO-LOTKA. Obecnie jest też tworzony nowy wzór dla bombek, które może staną się już niedługo dostępne dla kibiców drużyny poznańskiego Lecha… Widziałem wzory, bardzo ładne…
W formie gratisu towar ten zamawiają też takie firmy jak Provident, dla swoich klientów jako prezent świąteczny do kredytu.
Zdarzają się i prywatni zamawiający, też i tacy którzy czynią to z myślą o działalności dobroczynnej. Pan Szymon przypomina sobie serię z napisem na bombce: „Dar Serca na Święta”.
Jak sądzi zapewne rodzaj cegiełki w jakiejś aukcji charytatywnej.

W pomieszczeniu w którym rozmawiamy otacza nas olbrzymia ilość bombek. Zwracają uwagę te ręcznie pisane i malowane. Są też i zwykłe jednokolorowe, czubki na choinki. Robi się jakoś tak przyjemniej i cieplej na sercu. Zawsze okres świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z ciepłem rodzinnym, kominkiem i choinką ozdobioną pięknymi bombkami, odbijającymi kolorowe światełka.

Kiedy zaczyna się projektowanie i przygotowania do grudniowego sezonu dla producenta bombek choinkowych? Okazuje się że już w… styczniu.
Firma często wystawiała się na licznych targach. Między innymi na specjalnych targach bożonarodzeniowych „Christmas Word” w Norymberdze, odbywających się w okresie koniec stycznia – początek lutego.
Takie wyprzedzenie jest konieczne dla zebrania oferty, przygotowania wzorów do produkcji i ich wyprodukowania. Często jednak pojawiają się klienci jeszcze we wrześniu. Trudno jednak w tym terminie sprostać zamówieniom. Produkowane są już zamówione wzory i mimo posiadania pewnej liczby „wolnych” bombek, czasu jest zbyt mało. Niemniej robi się co tylko można aby zaspokoić spóźnialskich klientów.

W jakich targach jeszcze uczestniczyła poznańska firma? Okazuje się, że odpowiedź szefa sprzedaży Pana Szymona jest niezwykle interesująca.
Poza targami w Niemczech, polskie bombki trafiają do Ameryki Północnej, targi w Chicago odwiedzała firma cztery razy. Poznańska firma uczestniczyła też w targach w Kanadzie pod hasłem „Polska dla Polonii” … i oczywiście dla Kanadyjczyków…
A więc polskie wzory i polskie… godło jest znane na świecie. Tak, również nasz piękny orzeł w kilku wydaniach gości na bombkach firmy. Jest piastowski, ale też jest i nowy wzór na tle Biało-Czerwonej. Prezentuje się pięknie i godnie. Łza w oku się kręci. W jak gustowny sposób można przekazywać nutę patriotyzmu….

Nurtuje mnie jeszcze kwestia produkcji. Okazuje się że istnieje ktoś taki jak modelarz bombek. On projektuje wzór, ale też i opracowuje model w gipsie. Istnieją możliwości stworzenia bombek kształtowych, nie tylko kulistych. Zdobienie jest możliwe ręcznie lub za pomocą klisz i matryc, bardziej lub mniej trwałych. Szkło nie termoplastyczne nie pozostawia szansy na pomyłkę. Drugi raz nie można już uformować z takiego typu szkła kształtu. Jak mnie informuje Pan Szymon są inne
rodzaje szkła umożliwiające formowanie ponowne jednak o wiele droższe w produkcji. Co dla wielu klientów jest barierą.

Obecnie w fabryczce pracuje piętnaście osób. Jest to rodzaj misji; Niesienie odrobiny światła w nasze bardzo; ostatnimi czasami, smutne i zabiegane dusze.
Produkt wytwarzany w firmie pozwala wzbudzić uśmiech na buzi dziecka i wnieść iskierkę nadziei dla nas na przyszłość noworoczną u schyłku starego roku w tym czasie świątecznym: Bożego Narodzenia.

Żegnam się z Panem Szymonem, Pana Zenona widziałem tylko przez chwilę kiedy wchodziłem do firmy on wychodził…

Piotr Szelągowski


Zenon Torz Wspiera Kresowian

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Świąteczne ozdoby, bombki na Choinkę z poznańskiej fabryki.”

  1. super bombki choinkowe. Nawet nie wiedziałem ż e takie robią w Poznaniu! duży zbiór – a można zamówić o określonym kształcie?

Możliwość komentowania jest wyłączona.