Sztuka nowoczesna – przemyślenia Ekshibicjonizm

Materiał autorstwa Korespondentki warszawskiej o wymiarach sztuki:

Odwiedziłam dzisiaj sklepik w Galerii Zachęta. Na stelażu zauważyłam kartki ze zdjęciami Katarzyny Górskiej, na odwrocie wyjaśnienie w języku angielskim, iż jest to seria ?Madonny?. Na kolanach obnażonej kobiety o obfitych piersiach siedzi nagi mężczyzna filuternie spoglądający w moją stronę.

Przypomniał mi się czas, gdy na Polach Mokotowskich rosły chaszcze i przejście przez nie groziło spotkaniem z ekshibicjonistą. Tylko, że on robił to na własny rachunek a ja mogłam zmienić trasę.

Sowieci na terenach zagrabionych Polsce w II wojnie światowej burzyli kościoły lub przeznaczali je na stodoły, spichlerze, magazyny. Młodzież komsomolska czynnie w tym uczestniczyła. Czasem udawało się kościół uchronić przed dewastacją, jest taka opowieść o kościele, w którym młoda komsomołka wskoczyła na ołtarz, zadarła kieckę i zapytała czy nie jest ładniejsza od Madonny. To niezwykle prymitywne zachowanie musiało poruszyć pozostałych, którzy worków z nawozami do kościoła nie wrzucili, co uratowało piękne freski.

Od czasu gdy poznałam książki Martina Polaka czy Karl-Markusa Gaußa szukając prezentu zaczynam od przeglądania nowości wydawnictwa Czarne. Dzięki temu poznałam wspaniałą twórczość Herty Muller czy innych pisarzy, których eseje znalazły się np. w zbiorze Znikająca Europa. Ich „czułe” zainteresowanie Europą Wschodnią dotyczy również mojego kraju.

I mnie obdarowano pozycją wydawnictwa Czarne, otrzymałam książkę Mariusza Szczygła ?Gottland?. Zasmuciło mnie, że autor nie skupił się na ?traumie życia w komunistycznym piekle , która do tej pory nie została w Europie odreagowana? ( zacytowałam fragment opinii ?Kommiersant? na temat książki ) w Polsce a w Czechach ale zapewne z tego powodu na okładce książki znalazłam dwie wspaniałe opinie, Adama Michnika i Agnieszki Holland. Spektakl w Teatrze Studio to zapewne kontynuacja tej wzajemnej fascynacji. A gdy patrzę na plakat spektaklu ?Zrób sobie dobrze? zastanawiam się czy autor ma też jakieś tantiemy z reklamy bielizny, owszem skąpej ?
8 marca wydawnictwo Czarne otrzymało Tytuł Ambasadora Nowej Europy za książkę Martina Pollacka Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji.
Dla dzieci, młodzieży i niektórych dorosłych definicja (dla ułatwienia z wikipedii)

Galicja (1772-1918) ? nazwa zaborcza południowo-wschodnich ziem I Rzeczypospolitej znajdujących się obecnie w Polsce i Ukrainie.

Bożena Ratter

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.