Word of Tanks – gra; czołgi górą!

Wczoraj byli znajomi i chyba mnie zarazili…do gry…, co prawda jeszcze się nie zalogowałem ale ochota rośnie… I można się czegoś nauczyć…

Gra world of tanks może być ciekawa i to nie tylko, że jest rodzajem portalu społecznościowego i nie tylko, że jest to gra o czołgach, które były najpotężniejszą bronią podczas II Wojny Światowej na lądzie. I był to bardzo ciekawy rodzaj broni… szczególnie różnorodność modeli porywa i oszałamia. Niemcy jako państwo przodowali w tej kwestii…

Gra-strona zawiera wiele elementów edukacyjnych.

Przykład:
czołgopedia – wyposażenie

www.strategie.net.pl

Na tej stronie możemy dowiedzieć się o asach pancernych, w tym o:
Sierżancie (podchorąży rezerwy, architekt) Romanie Edmundzie Orliku, który w TKS (tankietka) zniszczył ogółem podczas kampanii wrześniowej: 13 czołgów, w tym 3 PzKmf IV i 10 Pz. 38.

Ciekawa strona omawiająca Zwycięstwa Orlika i innych polskich pogromców niemieckiej broni pancernej: dws.org.pl

Mały cytat z tej strony:
„Z historii 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich:

„[…] O godz. 23.00 pułk ruszył w ślad za pułkami Podolskiej BK jednak już wkrótce na rozkaz jej dowódcy płka Leona Strzeleckiego otrzymał zadanie kontynuowania marszu jako straż przednia brygady. Marsz odbywał się pieszo, prowadząc konie w ręku. Szwadron kolarzy osłaniał 3. baterię 7. dak. Na szpicy maszerował 2. szwadron. 18 września rano pułk zatrzymał się na postój w rejonie gajówki 1 km na północny-zachod od Wędziszewa. O godz. 12.00 pułk ruszył dalej i w luźnych szykach przez Cybulice Duże, Czeczotki dotarł do Małocic gdzie natknął się na gen. Abrahama. Po otrzymaniu dalszych rozkazów pułk odszedł na postój w rejonie przysiółka Łosia Wólka. Wieczorem uczestniczył wraz z 15. p.uł.. w walkach o Pociechę gdzie zniszczył 3 czołgi. […]”
i…:
….[…] 18 września 1939 r. dowodzony przez niego [księcia Wiktora IV] lekki czołg PzKfw 35 został trafiony w okolicach Modlina (a dokładnie w miejscowości Pociecha w Puszczy Kampinoskiej) przez patrolującą ten teren tankietkę, kierowaną przez studenta architektury, podchorążego Romana Orlika. Wóz dysponujący zaledwie 20 mm działem, zdolnym jednak przebić pancerz czołgów niemieckich, wchodził w skład 71. Dywizjonu Pancernego Wielkopolskiej Brygady Kawalerii majora Kazimierza Żółkiewicza. Tego dnia polska formacja odrzuciła atak 29. dywizji zmotoryzowanej gen. por. Joachima Lemelsena. […]”

„[…] Książę miał pecha. Taki właśnie przezbrojony pojazd [TKS z nkm 20mm] dowodzony przez Orlika zaskoczył i zniszczył trzy niemieckie czołgi w Puszczy Kampinoskiej. Wiktor zmarł od ran i ciężkich poparzeń. Jego ciało odnaleziono na pobojowisku, a zidentyfikowano na podstawie legitymacji myśliwskiej. W wojskowej metalowej trumnie, nakrytej nazistowską flagą ze swastyką, przywieziono do Rud po czym złożono w rodzinnej krypcie pod kruchtą zachodnią kościoła parafialnego. Pogrzeb odbył się z wszelkimi wojskowymi honorami. Wiktor spoczął m.in. obok dziadka i pradziadka. Z relacji świadków wynika, że po egzekwiach księżna matka Elżbieta zdjęła z trumny flagę. Na temat śmierci Wiktora IV krąży do dziś szereg domysłów. Nie brakuje nawet takich, że powołanie do wojska i skierowanie w 1939 r. na pierwszą linię frontu było karą dla jego ojca za krytyczny stosunek do faszystów. […]”

Wydaje mi się, że chociaż wszystko wskazuje na to, że do niemieckich czołgów strzelało wielu polskich żołnierzy, to jednak możemy przyjąć, że to właśnie tankietka Orlika z działkiem automatycznym 20mm zniszczyła przynajmniej 2 z nich (w tym czołg Leutnanta von Ratibor)…”

Tak więc widać że dzięki grze i zainteresowaniu się nią można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy… – zniszczenie tak wielu czołgów za pomocą tankietki z działkiem automatycznym kalibru 20mm jest moim zdaniem sporym wyczynem…
Niszczenie wrogich czołgów za pomocą Tygrysa z potężnym działem 88mm jest zdecydowanie łatwiejsze… (M. Wittmann to czynił – as niemiecki broni pancernej).

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Word of Tanks – gra; czołgi górą!”

  1. To naprawdę ciekawa gra, również widziałem u znajomego i wyglądało to świetnie. Potem zapomniałem o niej, ale myślę, że teraz sam spróbuję tam swoich sił :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.