W Poznaniu – plakaty o Wołyniu jeszcze wiszą…

Poza oficjalnymi obchodami, były akcje w całej Polsce, różne. W Poznaniu znów zawisły transparenty na wiaduktach, szkoda tylko że kiepsko przymocowane i część z nich dość szybko się oberwała. Pojawiły się też plakaty. W zeszłym tygodniu znalazłem jeszcze jeden naklejony w okolicy Cytadeli Poznańskiej.

Wołyń ludobójstwo a nacjonalizm
Wołyń ludobójstwo a nacjonalizm


Nie znam organizacji która przygotowała ten plakat – niemniej cieszy mnie dostrzeganie problemu z tak wielu różnych stron.
Jest to moim uzupełnienie do zawartych przeze mnie opisów haseł: Nacjonalizm a patriotyzm definicje
Znam wiele osób, które mówią o sobie nacjonaliści chociaż są patriotami. Trochę szkoda, że nie doczytały różnic.
Dodam też że są różne nacjonalizmy, tak samo jak faszyzmy.
Od miękkich, w zasadzie integracyjnych (to co obecnie dzieje się w UE też można zaliczyć do podobnej formy – nacjonalizmu europejskiego, bardzo ukrytego, jednakże dla osób dokładnie analizujących problematykę widocznego, budowy nowego europejskiego społeczeństwa, które będzie ceniło twór „europejski” zamiast swojego pochodzenia narodowego – państwowego, w efekcie to tylko specyficzna zamiana miejsc)
do takich jak nacjonalizm integralny Doncowa, o którym już kilkakrotnie pisałem. Jest to rodzaj nacjonalizmu zakładający wyniszczenie wszelkimi dostępnymi innych narodów na terytorium zajmowanym przez nację dominującą, jako pewnik gwarantujący temu narodowi samostanowienie. Posunięto się dalej: Doncow zakładał eksterminację również i tych Ukraińców którzy byliby nieposłuszni i sprzeciwiali się w jakikolwiek sposób decyzjom władz nacjonalistycznych.
Wyniszczenie to objęło setki tysięcy osób różnych narodowości (jak mówią nacjonaliści ukraińscy – obraźliwie – nacji)
Tak też stało się na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Dyskutuje się na temat Bandery – wykonawcy założeń Doncowa. ( Nacjonalizm czy Patriotyzm ? Bandera Bohater Narodowy? ) Czy jednak taka dyskusja jest w ogóle potrzebna?
Odpowiedzmy sobie na to pytanie…

Nacjonalizm a Ludobójstwo Wołyń 1943
Nacjonalizm a Ludobójstwo Wołyń 1943

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jeden komentarz do “W Poznaniu – plakaty o Wołyniu jeszcze wiszą…”

  1. O tym właśnie chciałam Ci napisać, Piotrze. Jeden plakat wisiał na murze, w stronę Mostu Teatralnego. Pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.