W Wołowie – Gala Kultury Kresowej.

„W kościele pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie zabrzmiała muzyka wschodnia

Wołowska Gala Kultury Kresowej

W niedzielę, Wołów na DOLNYM ŚlĄSKU uczcił pamięć, historię, kulturę ludności kresowej, Polaków. W Kościele w Wołowie rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi w ramach XII Legnickich Dni Kultury Kresowej.
Artyści odwiedzili Wołów na zaproszenie gminy. Miasto od lat stoi na straży historii i kultury kresowej, która żywo przypomina o trudnych i skomplikowanych losach naszych przodków. Wśród obecnych na koncercie nie brakowało wołowskich ?wschodniaków? wywodzących się rodem z Kresów z okolic: Huty Pieniackiej, Podkamienia, Bereznego, Stołpc, Berdyczowa, Grodna, Lipnik, Rudnej Potaszni, Nadwórnej, Lidy, Baranowicz i Brodów. Mieszkańcy mogli posłuchać wykładu o o historii naszych ziem oraz posłuchać muzyki i pieśni polskich, ukraińskich, białoruskich, rosyjskich artystów.
Burmistrz Dariusz Chmura otrzymał Krzyż Zasługi od Organizacji Kresowych za wkład w propagowanie historii i pamięć o Kresach Południowo- Wschodnich.- Jestem wzruszony i bardzo zaskoczony takim zaszczytnym wyróżnieniem i zapewniam, że będziemy kontynuować naszą politykę kulturową i historyczną ku pamięci naszych Rodaków na Wschodzie i pamiętając o losach mieszkańców Wołowa- powiedział burmistrz Chmura.

Galę Kultury Kresowej przygotował Wołowski Ośrodek Kultury. Wołowski galowy Festiwal Kresowy jest niekonwencjonalnym i kolejnym już zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w Powiecie Wołowskim. Minione konferencje, prelekcje i festiwale spotykały się z bardzo przychylnym przyjęciem mieszkańców. Występy zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy mają w Wołowie licznych sympatyków. Wielu naszych mieszkańców wywodzi się z Kresów II Rzeczpospolitej.

fot. Burmistrz Dariusz Chmura oraz Danuta Jelec, przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowali licznie przybyłym sympatykom w ramach Dni Kultury Kresowej.
fot. Mieszkańcy mogli zapoznać się bliżej z kulturą kresową, posłuchać zespołów, których twórczość nawiązywała do historii i kultury kresowej
fot. W uroczystościach udział wziął burmistrz Dariusz Chmura, i m. in. radni Małgorzata Hermaszewska, Janusz Dziarski, Danuta Jelec, Krystyna Paszkowska, Janusz Wygoda oraz przedstawiciele środowisk kresowych
fot. Burmistrz Dariusz Chmura otrzymał Krzyż Zasługi od Organizacji Kresowych za wkład w propagowanie historii i pamięć o Kresach Południowo- Wschodnich.
fot. Po raz pierwszy przyjechali do Wołowa zespół pieśni i tańca ?Prialica? z Grodna. W stolicy powiatu wołowskiego wystąpiła też śpiewaczka Luba Skyba, z Żółkwi. Magdalena Kotarska (pianistka i sopranistka), trio akordeonistów VICTORIA z Brześcia nad Bugiem ? i zespół wokalny ?Wita-M?. Artyści przebyli tysiące kilometrów, aby zaśpiewać wołowianom pieśni i zaświadczyć, że na Kresach żyje jeszcze wielu naszych rodaków. Burmistrz Dariusz Chmura podziękował wszystkim za udział w święcie kresów i podkreślił, że we Wołowie są ludzie, którzy nie tylko polskie mogiły chcą ocalać od zapomnienia, ale od zapomnienia ocalają narodowe pieśni i tańce. Są to mieszkańcy Wołowa, którzy pamiętają skąd ich ród, a wywodzą się z Huty Pieniackiej lub Podkamienia- tak jak przewodnicząca Danuta Jelec.

Wojciech Orłowski
Przewodniczący
Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Wołowie”

Dziękuję Wojtkowi Orłowskiemu za tą relację i zdjęcia, które publikuję poniżej:

Gala Kultury Kresowej - Wołów
Gala Kultury Kresowej – Wołów
Gala Kultury Kresowej w Wołowie
Gala Kultury Kresowej w Wołowie
Gala Kultury Kresowej
Gala Kultury Kresowej

gala_kultury_kresowej

Kresy - w pamięci mieszkańców Wołowa
Kresy – w pamięci mieszkańców Wołowa
Wołów - pamięć o kulturze kresowej
Wołów – pamięć o kulturze kresowej

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.