Wypadki drogowe, Statystyki – Trudne warunki na drogach

Ledwo przypruszyło- zaczęło się. Stłuczki, karambole, uszkodzenia przy parkowaniu, poślizgi, potrącenia … Wszyscy się mocno spieszą i nie zważają na warunki atmosferyczne i to są tego efekty, ewentualnie nie dostosowują się do panujących warunków drogowych. Ostatnio mieliśmy do czynienia na trasie Nowy Tomyśl – Łódź z potężną mgłą – praktycznie całkowitym brakiem widoczności.
Podczas tej nocnej mgły – co dodatkowo mocno utrudniało jazdę, szczęście ruch też był mały, nie wszyscy przejmowali się tym faktem. Mijały mnie pojazdy, które w mgle z praktycznym brakiem widoczności rozwijały prędkość i powyżej 50 km/h! Z powodu praktycznie braku widoczności – pas osi jezdni -linię przerywaną, widziałem na około 10 m do przodu, jechałem z prędkością nie przekraczającą 30 km/h, i cały czas odnosiłem wrażenie że za chwilę na coś najadę, przyznam się szczerze, że wrażenie jazdy we mgle, w zimie, przy zaśnieżonych drogach i do tego w środku nocy, jest mocno stresujące, a także posiada elementy rodem z horroru. Co to człowiekowi przez umysł nie przelatuje…
W każdym razie rozwijanie większej prędkości w takich warunkach to czyste samobójstwo.

Statystyki policyjne podają lekki spadek w stosunku do 1998 roku:

Ilość wypadków 1998: 61.588; zabici: 7.080; ranni: 77.560
Ilość wypadków 2008:49.054; zabici: 5.437; ranni: 62.097

Trzeba pamiętać o zwiększonym ruchu drogowym, i większej liczbie samochodów. Mimo wszystko wyniki nie są pocieszające. Pamiętajcie, zwiększając prędkość czasami zaledwie o 10 km/h przy oblodzonej nawierzchni możemy stracić panowanie nad pojazdem, za to do celu przy takim zwiększeniu prędkości zakładając że jedziemy w trasę długości około 100 km przy prędkości 50km/h, co znacznie przekracza lokalne dojazdy, dojedziemy zaledwie o 167 metrów szybciej na minutę (0,833 km/min. przy 50 km/h; 1km/min. przy 60 km/h). Zwiększymy zatem zaledwie o 1670 metrów swoją jazdę w kierunku celu podróży, w ciągu 10 minut jazdy. Co i tak jest teorią, ponieważ musielibyśmy założyć stałą prędkość, a wszyscy kierowcy wiedzą że nawet na autostradach(szczególnie naszych, w Polsce), nie da się utrzymywać przez dłuższy czas stałej prędkości jazdy. Warto ryzykować życie swoje i innych dla bardzo iluzorycznego zmniejszenia czasu dojechania do celu?

Naprawdę nie warto…

Poniżej kilka zdjęć ku przestrodze…

Piotrek
BezPrzesady

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Wypadki drogowe, Statystyki – Trudne warunki na drogach”

Możliwość komentowania jest wyłączona.