Historia alternatywna

Pomarzyć każdy lubi. Wyobraźmy sobie zatem inny scenariusz wydarzeń z września 1939 roku. Polskie imperium, obejmowałoby połowę Europy. Sięgająca od morza do morza II Rzeczpospolita, o której śnił marszałek Piłsudski, mogła stać się rzeczywistością już na początku II Wojny Światowej. Taką wizję przedstawia Ziemowit Szczerek w swojej książce ?Rzeczpospolita zwycięska? (Wyd. Znak).

rzeczpospolita-zwycieska-alternatywna-historia-polski-b-iext22958573

W rzeczywistości we wrześniu 1939 roku, wojska Rydza po przegraniu bitwy granicznej, chciały bronić linii wzdłuż Narwi, Wisły i Sanu, ale było na to już za późno. Niemcy byli o wiele szybsi ? ich zmotoryzowane oddziały często przed Polakami docierały do przepraw. Natomiast polskie wojsko było mocno przetrzebione i zdezorganizowane.

W historii opisywanej przez Szczerka niemieckim armiom, które wcześniej napotykały na stosunkowo niewielki opór, pozwolono dotrzeć do linii trzech rzek, na których zastygł front: „Niemieckie próby przepraw były torpedowane: nawet jeśli w jakimś punkcie udało się najeźdźcom przebyć którąś z rzek, dostawali się pod huraganowy polski ogień. W końcu niemiecki napór zelżał. Wyczerpani Polacy odetchnęli z ulgą: na to czekali. Napór osłabł, bo Niemcy zaczęli przerzucać co bardziej wartościowe jednostki na zachód, do obrony Renu przed Francuzami”.

Czytaj dalej na „Kulturalniku Poznańskim”

Jedna myśl w temacie “Historia alternatywna”

Możliwość komentowania jest wyłączona.