Historia kołem się toczy ormiański arcybiskup wraca do Orląt…

Wielki mąż stanu, oddany polskości i Polakom, swojej ojczyźnie, ostatni ormiański arcybiskup, zmarły w 1938 roku, w czasach komuny ukryto jego doczesne szczątki ocalając przed zbezczeszczeniem. Historia jakże znamienna, ostatnio coraz częściej zauważam że często wielkimi patriotami polskimi byli czy też i są Niemcy (Szembekowie) czy chociażby Ormianie (Teodorowicz, Isakowicz), a rdzenni Polacy na tym polu coraz marniej wyglądają…

Ze strony Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa:

„Trwające od wielu lat działania mające na celu przeniesienie szczątków arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza z grobu rodziny Kłosowskich na cmentarzu Łyczakowskim na pierwotne miejsce spoczynku na Cmentarzu Obrońców Lwowa zostały uwieńczone sukcesem.

Po uzyskaniu wszystkich zezwoleń wymaganych przez stronę ukraińską, specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w tym archeolog i antropolog, pod kierownictwem naczelnika Wydziału Zagranicznego Macieja Dancewicza wraz z przewodniczącym Fundacji Ormiańskiej KZKO Maciejem Bohosiewiczem dokonali identyfikacji szczątków Księdza Józefa Teofila Teodorowicza – ostatniego arcybiskupa obrządku ormiańsko – katolickiego w Polsce.

Arcybiskup Józef Teofil Teodorowicz zmarł 4 grudnia 1938 we Lwowie. Po jego śmierci, w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej, ogłoszono w całym kraju żałobę narodową. Zgodnie ze swą ostatnią wolą, ten wybitny patriota, poseł na Sejm i senator RP, kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Aby uniknąć profanacji, którą zagrożony był grób arcybiskupa podczas planowej dewastacji Cmentarza Orląt Lwowskich w czasach sowieckich, zwłoki tego zasłużonego duchownego zostały w 1972 r. potajemnie przeniesione, przez jego współpracowników i wychowanków, do grobowca rodziny Kłosowskich.

Ponowne uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce na Cmentarzu Orląt we Lwowie 7 czerwca br. Nabożeństwo celebrować będzie Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski. Homilię wygłosi Jego Ekscelencja Mieczysław Mokrzycki, Arcybiskup Metropolita Lwowski. Kościół ormiańsko-katolicki reprezentować będzie obecny podczas otwarcia grobu Arcybiskupa Teodorowicza, proboszcz parafii centralnej ormiańsko-katolickiej ksiądz Artur Awdaljan.”

Inne informacje na naszej stronie: aktualności TMLiKPW
i inne pomocne linki (audycja: radio plus ks Isakowicz )

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Historia kołem się toczy ormiański arcybiskup wraca do Orląt…”

  1. i w końcu wraca na swoje miejsce przy Młodzieży leżącej na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Wielkim patriotą był…

Możliwość komentowania jest wyłączona.