Obcy Element – Prywatne śledztwo Oficera KGB w Sprawie Katynia

W dniu 23 czerwca br o godz. 18.30 w CK „Zamek” w Poznaniu miało miejsce spotkanie autorskie z autorem i wydawcą książki „Obcy Element”. Oleg Zakirow opowiada dzięki wydawnictwu REBIS na kartach swojej książki o tym jak rozpoczął swoje prywatne śledztwo w sprawie pomordowanych w Katyniu.

W towarzystwie Prezesa wydawnictwa Rebis Tomasza Szpondera i przy częściowej pomocy tłumaczki (Zakirow posługuje się łamaną polszczyzną) dowiadujemy się o strachu katów z lasów katyńskich. Kiedy autor książki zaczyna odwiedzać zaangażowanych w zbrodnię członków NKWD pokazując im swoją legitymację KGBisty, wypytuje isę o szczegóły zbrodni, gniecie i przyciska do muru odżywa w zbrodniarzach poczucie winy, doskonale wiedzą że są odpowiedzialni za mord. Zakirow nie ustaje w wysiłkach aby zdemaskować sprawców i sprawę. Sprzeciwia się oficjalnej sowieckiej wersji, a wyniki swoich działań przekazuje historykom, dziennikarzom, stronie polskiej.

Popada w konflikt ze swoim zwierzchnikami w KGB, zostaje zwolniony. Preparuje się przeciw niemu dowody mówiące o jego rzekomej chorobie umysłowej. Toczy się cicha walka w celu deprecjacji jego starań i pracy. Machina KGB wkracza do akcji. Musi emigrować z Rosji. Przyjmują go Polacy w Łodzi. Ale i tam nie ma lekko. W końcu był oficerem KGB. Polacy patrzą nieufnie. Nie rozumieją i nie do końca wierzą w uczciwość intencji. Nie ma pracy, nie ma z czego żyć. Ląduje na ulicy. Z racji swojego pochodzenia (pół Uzbek, Pół Rosjanin), ma ciemną karnację, wygląda trochę jak Rumun. Spotyka go z tego powodu wiele przykrości, nie załamuje się jednak w wysiłkach toczonej walki o prawdę. Wygrywa. Jego wspomnienia ukazują się w postaci książki.

Na spotkaniu odpowiada na liczne pytania. Jedno z nich jest szczególnie jak on sam mówi ważne: Dlaczego mówi się tyle o Katyniu, a nie wspomina się zupełnie o pomordowanych przez OUN-UPA. Zakirow opowiada jak wielokrotnie zadawał różnym ludziom w Polsce to pytanie. Historykom, dziennikarzom, politykom. Nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi. Niepokoi go to i przeraża.
Obecni na sali członkowie związku Sybiraków zadają autorowi wiele pytań. Są to jednak pytania pełne sympati, a końcowe akcenty mogą tylko napełnić otuchą. Pytanie w ogólnym sensie brzmiące: Co zrobić abyśmy byli dwoma zaprzyjaźnionymi państwami,. co zrobić aby Rosja się zmieniła (władze) stanowi pytanie retoryczne, zwrot w którym odnajdujemy tkwiącą głęboko nadzieję na przyszłość. Takich ludzi Jak Oleg Zakirow musi być więcej po obu stronach aby nadzieje te się spełniły

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.