Super Kable do Zestawów Głośnikowych to Bujda !


Teraz będzie troszkę o zjawisku zwanym audiofilią lub audiofilstwem, takim hobby polegającym na słuchaniu muzyki w jak najlepszej jakości i największej wierności w stosunku do oryginalnego wykonania …
Króciutko i tylko o jednym aspekcie niemniej poruszę jeszcze przy okazji inne aspekty również… Dziś mowa będzie o kablach do zestawów akustycznych, przenoszących nisko napięciowy prąd przetwarzany później na dźwięk przez przekaźniki elektryczno-akustyczne potocznie zwane głośnikami.
Wielu ludzi wydaje duże a nawet bardzo duże sumy pieniędzy na te kable. nawet i kilkaset zł. za 1 metr kabla. I są święcie przekonani, że „coś” to daje. Sprytni marketingowcy od sprzedaży z firm produkujących te elementy jakoś ich do tego przekonali… – w prasie audiofilskiej też pisze się to i owo na ten temat. A więc hajda! Kupujemy kable po 300 zł za m. po 1000 zł a nawet drożej. Siadamy i słuchamy, i wraz ze wzrostem ubytku środków płatniczych z konta na zakup kabla rośnie nasze uwielbienie dla „olbrzymiej”, różnicy w brzmieniu dzięki naszemu zakupowi oczywiście. A wiem coś o tym, znam paru naiwniaków, którzy nabyli takie kable…
Tymczasem:
rozdział nr 9.3.7 „Przewody Głośnikowe” książki wydanej przez PWN w 1999 autorstwa: Briana C.J. Moora Profesora Percepcji Słuchowej Wydziału Psychologii Eksperymentalnej Uniwersytetu w Cambridge strona 348 niniejszego wydania, pisze:
„Niektórzy producenci głośników uważają, że jakość dźwięku może ulec poprawie dzięki stosowaniu specjalnych przewodów łączących głośnik ze wzmacniaczem. To prawda, że niektóre głośniki pracują najlepiej, jeżeli opór przewodów jest mały. Nie potrzeba jednak stosować jakiś specjalnych przewodów. Jeśli stosujemy dłuższy przewód, to powinien on być na tyle gruby, by jego całkowity opór nie przekraczał 0,5 oma. Ignorujemy stwierdzenia, że jakiś super-przewód zapewni nam „pełniejsze” brzmienie basów czy też „jaśniejsze” wysokie tony. Są to stwierdzenia bezpodstawne.”
koniec rozdziału.

Jakoś tak intuicyjnie od około 13 lat coś podobnego przeczuwałem. Mam przewody równej grubości do swoich zestawów i równej długości z miedzi beztlenowej 0,75 mm2 (bodajże), za jakieś 4,5 zł za metr. I to wystarczy :-)… Jak sądzę :-) pozdrawiam wszystkich, którzy wydali więcej i dedykuję im ten krótki wyjaśniający artykulik.

duch 997

Wprowadzenie do Psychologii Słyszenia Moore