Tajemnice Poznania w WTK – Historia Zdrajcy

Najnowszy program z tego cyklu został poświęcony wielkiej zdradzie w szeregach NOB

Wczorajszy program odsłonił nam tajemnice zdrady w szeregach Narodowej Organizacji Bojowej, która doprowadziła do aresztowania 1133 członków w tym jej dowódcy Antoniego Wolniewicza już w 1940 roku. Zdrajcą okazał się jej członek Zenon Ciemniejewski pseudonim „Modrzew”, w aktach Gestapo figurujący jako agent specjalny „Aleks”. Człowiek tek sam zgłosił się do okupacyjnego aparatu terroru na ziemiach Kraju Warty i podjął współpracę, w wyniku której setki ludzi zginęły. Był nadgorliwy, organizował spotkania celem których było wciąganie ludzi do konspiracji, następnie wydawał ich Gestapo.
Licząca ponad 30 tys. członków NOB w wyniku kolaboracji i zdrady „Modrzewia” uległa w zasadzie całkowitemu rozpadowi.
Zenon Ciemniejewski zginął w efekcie wykrycia korupcji w poznańskim urzędzie Gestapo, zamęczony przez tych samych oprawców, którzy aresztowali i mordowali jego ofiary.
Program w końcówce wspomina niewyjaśnioną sprawę śledztwa uruchomionego 4 lata po wojnie, na podstawie doniesienia, że jakoby Ciemniejewski był widziany. Sprawa jest bardzo tajemnicza. Po latach próbowano odnaleźć świadka który miał widzieć zdrajcę. W aktach UB podany był jako adres zamieszkania nr. domu, który nigdy w Poznaniu na ulicy Budziszyńskiej nie istniał…
W programie wypowiadali się: historyk, pracownik poznańskiego IPN Rafał Sierchuła, i aktor, pasjonat historii Piotr Zawadzki.
Poniżej podajemy oficjalną stronę programu w serwisie WTK:
Tajemnice Poznania

Piotrek

mail: BezPrzesady

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.