Szachy królewska gra – strategia dla każdego

Jest to gra, której nauczyłem się od mojego dziadka w wieku kilku lat. Poszedłem za ciosem i również mojego syna nauczyłem tej szlachetnej gry, kiedy miał zaledwie 3,5 roku. Od tego czasu grywamy raz częściej raz rzadziej w szachy. Traktujemy to jako doskonałą rozgrywkę i miłe spędzeni czasu w duecie ojciec-syn.
Kilka razy zresztą udało się mu już mnie pokonać.

Jest to gra, która pobudza wyobraźnię, widzę przed oczyma pola bitewne całego świata, królów cesarzy, wysyłających swoje armie na śmierć. Gra strategiczna, rozwijająca wyobraźnię przestrzenną. Uczy planowania, zapamiętywania. Doskonała. Powstała w Indiach około VI wieku przed nasza erą. Trafiły później do Persji, a po jej podbiciu przez Arabów rozprzestrzeniły się. W VIII wieku trafiają do Europy, w IX do Rosji.
XII wiek- szachy pojawiają się w Polsce. XV wiek wprowadza się roszadę. Hetman zyskuje moc- przedtem poruszał się po skosie tylko o jedno pole. Zwiększa się możliwości gońca. W 1835 roku Kazimierz Krupski wydaje pierwszy polski podręcznik do szachów.
Tak w telegraficznym skrócie wygląda historia szachów.

Z polskich zawodników ciekawszym jest Mistrz Franciszek Sulik, który urodził się w 1908 we Lwowie (Polska).
Życie zakończył w dalekiej Australii w w Adelajdzie (2000 rok). Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
Był liderem szachistów lwowskich, w 1934 roku zdobył mistrzostwo miasta Lwowa.
Reprezentował Polskę na nieoficjalnej olimpiadzie w Monachium w 1936 roku.
Z kolei na Olimpiadzie w Buenos Aires w 1939 roku, wraz ze swoim zespołem zdobył srebrny medal, osiągając wynik +4 -2 = 1 na szachownicy rezerwowej.
W czasie wojny walczył pod dowództwem gen. Andersa we Włoszech. Po wojnie wyemigrował do Australii.
Zdobył 7-krotnie mistrzostwo południowej Australii.

Z kolei w Armenii jest to bez małą sport narodowy. Rządzący prezydent jest honorowym członkiem koła szachowego, na ulicach stoją pomniki szachistów, a za czasów komuny jednym z najbardziej genialnych szachistów był właśnie z pochodzenia Armeńczyk Garri Kasparow urodzony 13.04.1963 w Baku.

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Szachy królewska gra – strategia dla każdego”

  1. Szachy to wspaniała gra, uwielbiam ją. Ja również nauczyłam się grać od dziadka w dzieciństwie. Na początku ciągle przegrywałam, ale z czasem się nauczyłam i obecnie już wielokrotnie z dziadkiem wygrałam ;)
    Poleciłabym szachy każdemu, moim zdaniem bardzo rozwijają wyobraźnię, strategię i logiczne myślenie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.