Boryszyn: majówka pod znakiem historii

Tego roku jak zwykle rodzinnie zawitaliśmy do pałacyku w Boryszynie. Tereny pojezierza lubuskiego obfitują poza pięknem przyrody, licznymi jeziorami i lasami także w wiele atrakcji turystycznych i pamiątek historycznych. Joannici, Templariusze, zamki, klasztory, fortyfikacje, pola bitew z różnych okresów od średniowiecznego poprzez napoleońskie aż do ostatniej wojny…Nic tylko jechać i podziwiać. Z Poznania daleko nie mamy.

Sukcesywnie będę uzupełniał materiał tutaj publikowany, zdjęć mam dużo opisów jeszcze więcej.
W ten długi wek. pokazywałem znajomym z Torunia tajną bazę sowiecką w której przechowywano głowice atomowe. Jest to jedno z trzech miejsc na terenie Polski w których były takie magazyny. Ponoć jak mówiono za czasów Układu Warszawskiego, na terenie Polski owych głowic nie było…
Budowla z lat 50-tych budowana schematycznie według wzoru- na terenie byłej NRD takich obiektów powstało 47. Silnie bronione z garażami dla samobieżnych wyrzutni rakiet balistycznych były wtedy w okresie zimnej wojny groźnym ogniwem militarnej obecności ZSRR, na tych terenach.
Poniżej zobaczycie zdjęcia ze spaceru po opuszczonej bazie. A także oryginalny otrzymany z Niemiec schemat bazy który wręczył mi kilka lat temu Robert Jurga znany i ceniony ilustrator tematyki fortyfikacyjnej.

Wielkim zaniedbaniem ze strony władz było porzucenie tej cennej pamiątki historycznej świadectwa o podległości naszego narodu w okresie zimnej wojny i hegemoni ZSRR. Tym bardziej, że to tylko jeden z trzech takich obiektów na terenie Polski.

Piotrek


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.