Moc muzyczna sprzętu Hi-fi, audiofilskiego itd….

Od dawna interesuje mnie o co chodzi z tą mocą. Jedni podają tak inni jeszcze inaczej.
Czas zastanowić się o co chodzi….

Mały przykład: parametry pewnej wieży znanej firmy podane na jednej ze stron internetowych opisujących jej
Dane techniczne:
„Mini zestaw Hi-Fi o mocy 475W RMS, …..
(reprodukujący dźwięk przez trójdrożne kolumny z głośnikami o średnicy 13 cm i tubowymi głośnikami wysoko tonowymi)
Moc wyjściowa ? przód (skuteczna, zniekształcenia harmoniczne 10%): 2 x 150 W
Moc wyjściowa ? całkowita szczytowa muzyczna (PMPO): 3300 W
Moc wyjściowa ? muzyczna: 500 W”

pierwsze definicje znalezione w necie:
„MOC SZCZYTOWA (PMPO) – najdziwniejsze określenie mocy, nie mające żadnego wytłumaczenia w teorii (po prostu;), a co za tym idzie – bardzo różna od rzeczywistej. Niektórzy producenci robią sobie jaja i podają sumę mocy wszystkich kanałów. Jeśli mamy ich 4 o mocy np. 30W. To nagle nasze radyjko ma 120W mocy (heheh;). Nigdy nie wierzcie napisom typu PMPO=1500W – to jest największe kłamstwo (ból, że wielu się na to nabiera).
MOC MUZYCZNA (MUSIC POWER) – moc maksymalna wzmacniacza, jaką może dać w ciągu bardzo krótkiego momentu (ułamki sekund). Jako, że nie ma dość precyzyjnej definicji, również ciężko jest uznać to określenie za precyzyjne i zgodne z rzeczywistością. Jednak daje nam chociaż ogólne rozeznanie o naszym wzmacniaczu lub głośniku.

MOC SINUSOIDALNA (RMS/SINUS POWER) – ciągła moc wzmacniacza jest dobrze zdefiniowana przez normy Hi-Fi. Mierzona jest przy doprowadzeniu do wejścia końcówki mocy sygnału sinusoidalnego i uznawana jako moc maksymalna danego urządzenia przy zniekształceniach nie przekraczających wartości granicznych określanych przez producenta lub normy Hi-Fi. Tę wartość można uznać praktycznie za miarodajną wartość mocy urządzenia.

MOC CIĄGŁA (CONTINOUS POWER) – moc, jakiej wzmacniacz może dostarczyć w sposób ciągły bez przegrzewania się i przy minimalnych zniekształceniach określonych przez producenta lub normy Hi-Fi. Przykładowo niektóre normy określają te wartości na czas pracy min. 10 min przy temp. otoczenia 15-30 stopni i współczynniku zniekształceń nie przekraczającym 1%. ”

DODATKOWO:
SŁYNNE PMPO:
PMPO (ang. peak momentary performance output) ? parametr w specyfikacji sprzętu audio (głośników, wzmacniaczy) określający chwilową moc szczytową.
W ten sposób określa się moc dźwięku, którą może wyemitować urządzenie w idealnych warunkach (zazwyczaj nieosiągalnych w normalnym użytkowaniu) przez bardzo krótki czas (np. milisekundę). Wartość ta ma głównie znaczenie marketingowe ? ponieważ nie istnieje wspólna metoda pomiaru, dlatego wartość ta może być w zasadzie dowolnie wielka. Co za tym idzie ? porównywanie wartości PMPO nie ma sensu. Porównywalną wartością opisującą urządzenie jest moc średnia dźwięku (RMS) bądź ciągła (RMS najczęściej jest o około 20% większy od mocy ciągłej).

Podczas pomiaru głośniki ulegają ZAZWYCZAJ kompletnemu zniszczeniu!.

I ostatni dość fachowy cytat:

„ZNAMIONOWA MOC SZUMOWA(moc znamionowa) – Jest to moc elektryczna kształtowanego szumu różowego , która obciążając zestaw nieprzerwanie przez 100 godzin nie spowoduje żadnych uszkodzeń termicznych , ani mechanicznych zestawu , a parametry zestawu będą zgodne z wymaganiami.

KRÓTKOTRWAŁA MOC MAKSYMALNA – Jest to moc elektryczna kształtowanego szumu różowego o czasie trwania 1 sek. , który doprowadzony do zestawu 60 razy z przerwami długości 1 min. nie spowoduje trwałego uszkodzenia zestawu.

DŁUGOTRWAŁA MOC MAKSYMALNA – Jest to moc elektryczna kształtowanego szumu różowego o czasie trwania 1 min. , który przykładany do zestawu 10 razy z przerwami o długości 2 min. nie spowoduje trwałego uszkodzenia zestawu.

ZNAMIONOWA MOC SINUSOIDALNA – Jest to moc ciągłego sygnału sinusoidalnego z zakresu znamionowego pasma częstotliwości , która doprowadzona do zestawu na określony przez producenta czas(maks. 1 godzinę) nie spowoduje trwałych uszkodzeń termicznych ani mechanicznych zestawu.

MOC MUZYCZNA – Jest to moc krótkotrwałego(2 sek) sygnału sinusoidalnego z zakresu częstotliwości 250Hz do dolnej częstotliwości granicznej , która nie spowoduje słyszalnego dobijania drgającej cewki lub membrany , lub ujawnienia się innych wyraźnie słyszalnych zakłóceń lub zniekształceń.”

(podpisano) Rocky Horror

Chyba co nieco to wyjaśnia.
Dodam tylko, że moc muzyczna organów w Oliwie to kilkanaście watt…. (dokładnie nie pamiętam, kiedyś muzykolog w rozmowie ze mną opowiadał o tej mocy)…

Duch 997

2 myśli w temacie “Moc muzyczna sprzętu Hi-fi, audiofilskiego itd….”

  1. „PMPO”,to największa ŚCIEMA producentów.Kiedyś u znajomego niedowiarka pokazałem mu przez parę sekund jego parametry max.”PMPO” „extra-wieży” na jego wyraźne życzenie;Więc szlag trafił i głośniki i „extra-wieżę”:)
    p.s.Przy utworze live „Enjoy The Silence” DM….:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.