11 lipca 2012 Czerwonak pod Poznaniem – 69 Rocznica Ludobójstwa na Kresach

W strugach deszczu spotkało się pod pomnikiem u Maurycego Kowalskiego około 30 osób pragnących uczcić datę 11 lipca. Poniżej zdjęcia

Wkrótce też zostaną dodane filmy z przemówieniami. Ważne jest, że już po raz drugi (przez 23 lata niepodległej Polski) w okolicy Poznania rocznica zbrodni Ludobójstwa (tym razem 69-ta) została upamiętniona. Obecni byli przedstawiciele zarządu TMLiKPW z Poznania po raz pierwszy w tak licznym składzie. Przemówienie Stanisława Łukaszewicza w pełni odzwierciedlało całość nagromadzonego smutku i żalu zgromadzonych przy pomniku, do naszych władz w milczeniu na temat tej okrutnej zbrodni.
Byli obecni członkowie Stowarzyszenia Huta Pieniacka zamieszkali w Poznaniu z Panem Franciszkiem Bąkowskim, byli członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Krzemieńca i Ziemi Krzemienieckiej. Również reprezentacja Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej, byli radni gminy Czerwonak (w liczbie trzech: Jacek Sommerfeld, Tatiana Kędziora i Wojciech Skrzekut; na dwudziestu dwóch radnych), pomimo mojego wystąpienia na sesji rady gminy – większość uznała że nie jest to coś ważnego dla gminy… Pamięć o pomordowanych kobietach i dzieciach nie poruszyła ich szczególnie, aby mogli przerwać jakieś swoje obowiązki…
Wójt gminy wymówił się urlopem przezornie wziętym w tym dniu; być może domyślny cel urlopu: brak obecności na podejrzanej patriotycznie imprezie…(zapewne zalecenia z tak zwanej „góry”).
Niemniej ilość osób była większa niż rok wcześniej. Jak w zeszłym roku asysta straży gminnej i policji dodawała pewności i otuchy. Obecność grupy harcerzy dodatkowo stymulowała. Jest duża nadzieja, że są młodzi ludzie, którzy przejmą kultywowanie pamięci o ofiarach okrutnego Ludobójstwa.
Dodam jeszcze, że uchwała radnych z Krakowa o której mówił Stanisław Łukaszewicz, o uznaniu dnia 11 lipca dniem pamięci o Ludobójstwie była trzecią uchwałą.
Pierwszą podjął sejmik województwa opolskiego, drugą sejmik województwa lubuskiego sąsiadującego z wielkopolskim.
Zrobimy wszystko aby ruszyć sumienia naszych poznańskich radnych, aby podjęli działalność upamiętniającą tę datę.

Piotr Szelągowski
Oto zdjęcia z 11 lipca 2012 roku; Czerwonak godzina piętnasta z minutami…:

Linki mówiące o sprawach kresowych w dziale: Kresy – Ziemie zabrane i na głównej zakładce: PTMKiZK

Kresy

Polskie Towarzystwo Miłośników Krzemieńca i Ziemi Krzemienieckiej im. Juliusza Słowackiego w Poznaniu

Informacja o uroczystości: Na posiedzeniu rady gminy w Czerwonaku

Z poprzedniego roku: Obchody Czerwonak 11 lipca 2011

W najbliższych dniach do strony zostaną dodane filmy z przemówieniami.

Pierwsze dwa z filmików:

informacja gminna: http://www.czerwonak.pl/mieszkaniec/pl/aktualnosci/obchody_upamietaniajace_tzw_krwawa.html

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “11 lipca 2012 Czerwonak pod Poznaniem – 69 Rocznica Ludobójstwa na Kresach”

  1. Ładna uroczystość, szkoda, że tak smutna…
    A sejmiki niech przyjmują uchwały, jak będzie trzecia – to potem czwarta i tak pójdziemy linią mniejszego oporu, jak państwo nie chce uczcić pamięć swych rodaków to zacznijmy od województw, po trochę i te obchody wreście przyjmą skalę państwową…

Możliwość komentowania jest wyłączona.