Obchody upamiętniające 11 lipca w Czerwonaku.

W dniu wczorajszym w Czerwonaku pod Poznaniem, przy pamiątkowym pomniku – tablicy umieszczonej na głazie narzutowym, dla upamiętnienia ofiar kresowych miała miejsce uroczystość poświęcona rocznicy 11 lipca, kulminacji ludobójczej akcji nacjonalistów ukraińskich z pod znaku OUN-UPA, w wyniku której tego jednego dnia zginęło kilka tysięcy Polaków, napadnięto około 100 polskich wiosek, zniszczono ponadto doszczętnie dwa kościoły i jedną kaplicę.
Na uroczystości władze gminy reprezentował wice Wójt Eugeniusz Chałupniczak z Urzędu Gminy Czerwonak, pracownicy urzędu, była obecna również delegacja komendy Policji w Czerwonaku na czele z komendantem.
Ponadto obecny był również radny Jacek Sommerfeld.
Towarzystwa kresowe były szeroko reprezentowane, obecni byli członkowie PTMKiZK, TMLiKPW, Stowarzyszenia „Huta Pieniacka”, a także obecni byli sympatycy historii Kresów Rzeczpospolitej, również kibice poznańskiego zespołu piłkarskiego „Lech”.

W przemówieniu pod pomnikiem Eugeniusz Chałupniczak podkreślił wagę pamięci o pomordowanych rodakach w Ludobójczych działaniach nacjonalistów OUN-UPA. Zabrali też głos członkowie stowarzyszeń kresowych, w krótkich, ale jakże dosadnych słowach potępiając Ludobójstwo na Kresach, dokonane na naszym narodzie. Złożono wieńce, zapalono znicze. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Poniżej zdjęcia z uroczystości.
Piotrek


11lipca.com

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.