Akcja przeciw przemocy – Avaaz. Przyłącz się!

Z maila:

Boko Haram zmusili 10-letnią dziewczynkę do zdetonowania bomby, tuż po tym, jak zamordowali do 2000 osób. W północnej Nigerii panują rządy terroru.

Niestety prezydent Nigerii Jonathan nie odniósł się do tych tragedii w ŻADEN sposób w czasie swojej kampanii wyborczej, a jego brutalne wojsko, zamiast chronić cywili, potęguje ich chęć do powstania.

Zdaje się, że cały świat schował ten kryzys do pudełka opatrzonego etykietą ?zbyt trudne do rozwiązania? ? Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wystosowała nawet oficjalnego oświadczenia w sprawie Nigerii!

Dobrą wiadomość stanowi tylko to, że rosnąca przemoc odnowiła pilną potrzebę działania.

Podkreślmy tę potrzebę i przekonajmy naszych przywódców oraz Organizację Narodów Zjednoczonych do zorganizowania pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ i zajęcia się tym kryzysem.

Przyłącz się do naszego naglącego apelu ? ku pamięci tej małej, niewinnej dziewczynki, jak również dla dobra innych, którym grozi niebezpieczeństwo:

https://secure.avaaz.org/pl/stop_boko_haram_terror_global/?bBYtchb&v=51650

Nigeria jest pogrążona w brutalnym konflikcie, który tylko pozornie toczy się między muzułmanami i chrześcijanami, a tak naprawdę stanowi wyraz przepaści dzielącej bogacącą się na ropie naftowej, skorumpowaną elitę rządzącą od biednej, pozbawionej praw i zaniedbanej Północy. W 2014 roku ponad 10 000 zginęło w wyniku ataków Boko Haram, a ponad 1,6 miliona Nigeryjczyków musiało opuścić swoje domy. Boko Haram kontrolują obecnie obszar wielkości Danii.

Politycy podsycają ten podział i ostatni wzrost przemocy przypadł na środek zaciętej walki przedwyborczej. Szokujące jest to, że nieudolna i pasywna reakcja prezydenta Jonathana może stanowić element bezlitosnej gry ? jeśli Północ będzie pogrążona w chaosie i frekwencja wyborcza tam będzie niska, będzie miał on większe szanse na reelekcję, ponieważ jego zwolennicy mieszkają na Południu.

Wysłani do Nigerii międzynarodowi doradcy wojskowi i oddziały specjalne, ale niechętnie pracują z nigeryjską armią, która znana jest z łamania praw człowieka. Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna teraz w pierwszej kolejności zająć się wypracowaniem zdecydowanego planu, który obejmie wyszkolenie sił bezpieczeństwa do walki z Boko Haram, plan inwestycji w najbiedniejsze regiony oraz program przeciwdziałania korupcji.

To nie jest przykład krótkofalowej i brutalnej strategii politycznej – tego kryzysu nie da się rozwiązać w kilka dni – a dalsze ignorowanie tej sytuacji jest niemoralne. Nasza globalna społeczność może sprawić, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wreszcie stworzy prawdziwy plan pokojowy dla Nigerii.

Jeśli nic nie zrobimy kolejne tysiące zginą, a terror Boko Haram rozprzestrzeni się jeszcze bardziej. Zamachy w Paryżu przypominały nam, że przemoc nie zna granic. Przyłącz się do naszego apelu:

https://secure.avaaz.org/pl/stop_boko_haram_terror_global/?bBYtchb&v=51650

W obliczu zbliżających się wyborów i rosnącej przemocy, w Nigerii wrze. Politycy zawiedli swój naród, a międzynarodowa społeczność pozwoliła, by sytuacja się pogorszyła. Nie możemy dłużej zwlekać, a jeśli zdobędziemy odpowiednie poparcie, zdecydowane oświadczenie ONZ może zacząć wszystko diametralnie odmieniać. Uczyńmy wszystko, by tak się stało.

Z nadzieją i determinacją,
Alice, Pascal, Mike, Melanie, Marigona, Ricken i reszta zespołu Avaaz

Źródła:
Boko Haram w Nigerii: Zniszczenie Bagi ?w zdjęciach? (BBC)
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-30826582

Dlaczego świat zignorował ataki Boko Haram’s na miasto Baga? (The Guardian)
http://www.theguardian.com/world/2015/jan/12/-sp-boko-haram-attacks-nigeria-baga-ignored-media?CMP=fb_gu

Wyznanie dziewczynki: ojciec oddał mnie do Boko Haram (Al-Jazeera) http://www.aljazeera.com/news/africa/2014/12/girl-says-father-gave-her-boko-haram-20141225162449466569.html

FAQ Nigeria. Dziesięciolatki wysadzają się w centrum, Boko Haram dokonuje rzezi i robi co chce (NaTemat.pl)
http://natemat.pl/129969,faq-nigeria-dlaczego-edukacja-zachodu-jest-grzeszna

Masakra w północnej Nigerii. Terroryści z Boko Haram walczą o islamski kalifat (onet.pl)
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/nigeria-boko-haram-walczy-o-islamski-kalifat/1l0w1

Boko Haram wymordowało setki cywilów – nowe dowody Amnesty International (Gazeta Wyborcza) http://wyborcza.pl/1,75477,17260472,Boko_Haram_wymordowalo_setki_cywilow___nowe_dowody.html#ixzz3Ozit1uSL

Terror:
http://www.avaaz.org/pl/stop_boko_haram_terror_pa/


Pisałem o tej zbrodni: Giną niewinne dzieci wykorzystywane przez Złe siły?

Oczywiście przyłączyłem się – podpisałem petycję.
Piotr Szelągowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.