Co z płatnością gotówką w Polsce? Dlaczego nie warto?

Dlaczego otacza nas ze wszech stron plastikowy pieniądz? Co jest powodem tak silnej ekspansji wirtualnych pieniędzy?
Czy powinniśmy się tego obawiać?
Znalazłem materiał, który pokazuje pewne mniej widoczne aspekty istnienia systemu płatności bezgotówkowej.
W materiale znajdują się wypowiedzi (jak ta poniżej), gdzie zwraca się uwagę na minusy płatności kartą, znamy je, wiemy o ich istnieniu, ale jakoś nie wpływają one na ograniczenie dokonywania transakcji bezgotówkowych.

„…najchętniej w ogóle zrezygnowałby z systemu płatności bezgotówkowych, bo ? po pierwsze ? płaci za jego utrzymanie ?jak za zboże?, a po drugie ? obawia się totalnej inwigilacji. Tym bardziej, że najświeższa analiza NBP wymienia wśród potencjalnych zagrożeń dla Polski ?ryzyko likwidacji krajowych płatności w związku z przeniesieniem rozliczeń na poziom euro- pejski?. ? Niedługo wszystko będzie w naszej ojczyźnie Brukseli ? ironizuje prezes Kowalski…”

Można zastanowić się dlaczego gotówka jest tak niemile widziana. Jedną z przyczyn może być pochodzenie; wiadomo że gotówką posługują się gangsterzy.
Dlatego też tak chętnie starają się „prać” pieniądze, aby je „ulegalnić”. W tym celu wykonują wiele działań, aby doprowadzić do wprowadzenia pieniędzy do banków. A więc; w efekcie chcą, aby przyjęła (gotówka) plastikową formę.
Ciekawe, ile takich wypranych pieniędzy przyjmuje formę wirtualną…?
Generalnie chodzi o to, że nie można łatwo kontrolować pieniędzy w formie gotówkowej. I ogólnie nie wiadomo ile ich jest na rynku mimo tych wszystkich numerków serii, a co ważniejsze w jakim ręku są. Szczególnie zapewne interesuje (zainteresowanych) rozłożenie ilościowe, to znaczy, gdzie tych numerowanych papierków jest najwięcej, w jakich rękach.
Przy plastikowych kartach problemu nie ma, są programy, które dokładnie pokazują rozłożenie walorów (kto ile ma na koncie). Zapewne marzeniem ludzi zarządzających bankami jest 100% udział plastiku w rynku finansowym. Wtedy jest dla nich wszystko jasne, można łatwo dodać, odjąć i dokładnie wiedzieć; kto ile ma.
Tak dla celów statystycznych.
Czy na pewno tylko dla tych celów?
Kto to wie…

Piotrek

Cytat pochodzi z materiału: Polska bez gotówki. Totalna inwigilacja.


Inne informacje o finansach: 15 miliardów odpłynęło z Polski ? banki wycofują kapitał?

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.