Co zrobić z uchodźcami z Syrii?

Jest wiele aspektów tego problemu.
Część z nich poruszanych jest w tekście Agnieszki Piwar, który polecam, jego fragment:
Rzeczpospolita Polska zasłynęła w historii jako kraj dający schronienie prześladowanej ludności, wystarczy wspomnieć Ormian czy Żydów. Zanim jednak pochylimy się nad losem Syryjczyków, przemyślmy jak możemy zrobić to najlepiej.
Problemem jest jednak też pomoc… – Polakom.
Kiedyś rozmawiałem z misjonarzem z dalekiego wschodu (Kazachstan) – pytałem się go o Polaków. Akurat pochodził z miejsca gdzie było dużo niemieckich …emigrantów? …przesiedleńców?… byłych jeńców?
Opowiadał mi taką historię:
Pewnego dnia przyjechali przedstawiciele Republiki Niemieckiej do swoich rodaków. Zadali pytanie: Kto chce wrócić do Ojczyzny?
Zgłosiło się około 90%.
W ciągu do pół roku z tej grupy wszyscy zostali ewakuowani na koszt Republiki Niemieckiej do kraju ze statusem obywateli tego państwa…

Taki przykład. A my? Co powinniśmy uczynić?
Jak powinniśmy się zachować w stosunku do naszych rodaków? Tam daleko na wschodzie?
Może to właśnie oni powinni mieć jednak pierwszeństwo przed innymi?
Nie odmawiając niczego biednym uchodźcom z Syrii czy Libanu.
Ostatnio słyszałem, że może należałoby pomagać im tam, na miejscu ich zamieszkania – ta pomoc byłaby bardziej efektywna z uwagi na jej niską cenę.
Pomoc jednemu uchodźcy tutaj to koszty na poziomie pomocy siedmiu osób tam.
Warto dobrze to wszystko przemyśleć. Może utworzyć grupę pomocy, przy międzynarodowym wsparciu – rodzaj enklawy, na miejscu tam w Syrii, czy też w Libanie – chronioną przez siły tych państw, które tak bardzo chciały „zburzyć” stary system i doprowadziły tym samym do totalnej anarchii, która odbija się na Europie – a więc w pierwszej kolejności: USA Force.
Kto tam jeszcze był? Jakie siły jakich państw (mowa o Libii):
Anglia?
Francja?
To może od tego zacznijmy? W takiej pomocy, chronionej przez tak znane państwa i siły świata mogę brać udział. Mogę poświęcić parę złotych które tak ciężko się zarabia w tym kraju. Może niech zaczną robić w końcu prawdziwy porządek tam, gdzie doprowadziły do rozpadu cywilizacji…


Polecany tekst:
Uchodźcy z Syrii? Poznaj drugą stronę medalu

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Co zrobić z uchodźcami z Syrii?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.