Niepełnosprawni w coraz gorszej sytuacji. WTZ. Apel.

Apel pojawił się na stronie księdza Tadeusza Isakowicza Zaleskiego i na stronach Onetu.
Dotyczy braku waloryzacji kwot przeznaczanych na działalność WTZ, których jest około 700 w kraju i dzięki którym prawie 24 tysiące osób niepełnosprawnych nie jest pozostawionych samym sobie.
To ogromne wyzwanie i konieczność dla tych osób i ich rodzin.
radwanek_2014_albertiana

Możliwość działań w WTZ jest szansą na bycie dla tych osób, a także wielkim odciążeniem dla ich rodzin.
Wpływa bardzo pozytywnie na stosunki wewnętrzne i sytuację w rodzinie, która zmaga się z takim wyzwaniem życiowym.

Bez tej działalności, lub poprzez pogorszenie jej, ucierpią nie tylko niepełnosprawni, ale też i ich opiekunowie. Nie możemy odwracać się od problemów tego rodzaju, kiedy mowa jest o człowieczeństwie, godności, pomocy innym ludziom.

Promyki
Promyki

Fragmenty listu:

Apel
Kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej zwracają się z prośbą o poparcie naszych starań o zmianę algorytmu finansowania naszych instytucji….

[…]
(Fragment, który dotyczy waloryzacji)
Środki finansowe na działalność WTZ określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 maja 2003 r., a ostatnia jego nowelizacja weszła w życie 01.01.2009 roku. Od tego czasu przyjęta wtedy kwota nie była zmieniana. Obecnie, po upływie 6 lat nie jest ona wartością odpowiadającą rzeczywiście ponoszonym kosztom.
? Koszty płacy minimalnej brutto wzrosła w omawianym okresie obligatoryjnie o ponad 37 % / z 1276,- na 1750,-/. W skutek tego musimy ograniczać zatrudnienie bo nie jesteśmy w stanie wypłacać nawet minimalnych wynagrodzeń. Tracimy wykwalifikowanych, dobrze wykształconych i doświadczonych pracowników, a tym samym obniżamy osobom niepełnosprawnym poziom rehabilitacji.
-Przez 6 lat wzrosła cena paliwa, materiałów i usług o około 20 %. Z trudem zapewniamy więc naszym podopiecznym odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania….”

Całość na stronie: Apel kierowników Warsztatów Terapii Zajęciowej w związku dramatyczną sytuacją

Tak wiele osób pracuje na rzecz niepełnosprawnych, wielu wolontariuszy, ludzi z otwartym sercem na innych, tych, którzy gorzej sobie radzą…
albertiana_2014

… nie można ich kosztem łatać budżetu, to nieludzkie i niemoralne.
Ci, którzy są odpowiedzialni w kraju za ten stan, niech wiedzą, że brak pomocy dla osób całkowicie zależnych od swoich bliskich i łaski państwa stawia ich w moich oczach (bez mała) na równi z czynami jakich dopuściła się III Rzesza w stosunku do niepełnosprawnych umysłowo – tyle tylko, że tutaj jest różnica w kształcie listka figowego, udawanie, że nie ma tematu…przeciąganie w czasie i tym samym pomijanie go. Przemilczanie.


Osoby niepełnosprawne – promyki nadziei

Promyk i Przyjaciele

Choreoterapia

Świat bezwarunkowej miłości ? Matka

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Niepełnosprawni w coraz gorszej sytuacji. WTZ. Apel.”

 1. Z maila:
  Co za gn….! Likwidują Sanatorium Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzieci „Aleksandrówka”. Specjalnie nie remontowali żeby sprzedać za grosze. Personel dostał już wypowiedzenie z pracy. Piotrek, byłem tam, piękne tereny. I tak rozprzedawany jest majątek narodowy. Co za s….e!!!! Wiesz za ile chcą sprzedać ? Za 600 tysięcy zł z przyległą ziemią.

  Zobacz ten film w YouTube:

  http://youtu.be/R2KmH-DHVps

  Pozdrawiam,
  Wojtek

Możliwość komentowania jest wyłączona.