Deweloperka siada koniec hossy budowlanej

Brak pieniędzy na rynku daje się we znaki w budownictwie. Zresztą i standardy budowlane bywają różne. Pękające ściany, rury, niedoróbki to codzienność…

Materiał z interia.pl:

„…Od początku tego roku preferencyjną, czyli obecnie 8-proc., stawkę VAT można stosować tylko w przypadku sprzedaży mieszkań o metrażu do 150 m kw. (lub domów do 300 m kw.). Jeśli metraż jest większy, to sprzedaż „nadwyżkowej” powierzchni objęta jest stawką 23 proc. W przypadku zakupu 200-metrowego mieszkania, którego metr kwadratowy kosztuje 10 tys. zł netto, cena brutto wzrosła po tej zmianie o 75 tysięcy. Różnica jest tym większa, im większa jest cena metra i im większa powierzchnia mieszkania. W przypadku luksusowych apartamentów z powodu zmian w VAT cena mogła wzrosnąć nawet o kilkaset tysięcy złotych (dodatkowo o 1 pkt. proc. podniesiona została stawka na metraż do 150 metrów).
Mniej dostępnych ofert

Udział mieszkań i powierzchni przekraczającej 150 m kw. nigdy nie był znaczący w ofercie deweloperów, bo znikomy jest odsetek kupujących gotowych wydać na lokal kilka milionów złotych. Przeanalizowaliśmy jednak oferty nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w tym i w poprzednim roku. Z zestawienia wynika, że bardzo dużych lokali jest zdecydowanie mniej. W Warszawie, gdzie luksusowych mieszkań oddaje się najwięcej, lokale o powierzchni przekraczającej 150 m kw. stanowiły w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy tego roku 1,4 proc. wszystkich wprowadzonych do sprzedaży. W analogicznym okresie 2010 r. było to 2,8 proc.

Mieszkania stanieją, bo będą trudniej dostępne

O 2,5 proc. mogą zmaleć w najbliższych 12 miesiącach ceny nieruchomości – wynika z prognoz firmy doradztwa mieszkaniowego Home Broker. Od maja prognoza spadku cen systematycznie się pogłębia. Na ujemne prognozy wpływają przede wszystkim niepewność sytuacji w gospodarce, wysoki kurs franka, a także stopniowe wygaszanie programu „Rodzina na swoim”…[…]

Na rynku są inwestycje deweloperskie tak pomyślane, że już na etapie projektu przewidziano możliwość łączenia sąsiadujących mieszkań. Przykładem może być inwestycja „Apartamenty Wilanowska” realizowana przez Rogowski Development. ”

Więcej na stronie artykułu w interia.pl:
Deweloperzy budują mniej apartamentów


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Deweloperka siada koniec hossy budowlanej”

  1. a ponoć mamy „cud gospodarczy”, jeśli wg PO taka koszmarna sytuacja gospodarcza, do której doprowadziły rządy solidaruchów jest cudem, to jak oni sobie wyobrażają kryzys?

Możliwość komentowania jest wyłączona.