„Ida”; Polacy to mordercy Żydów? Milczące niedomówienia…?

Materiał mówi o petycji przeciw braku jasnych informacji w czołówce filmu, czy w ogóle w filmie, mówiących o tym kto naprawdę zgotował holokaust Żydom (Niemcy). Pojawiła się też petycja w tej sprawie.
Oto jej obszerny fragment:
Widzowie zagraniczni, którzy oglądają film” Ida”, nominowany do Oskara i zbierający bardzo pochlebne recenzje, mogą odebrać fałszywe przeświadczenie o tym, że sprawcami Holokaustu są Polacy. Dlatego Reduta Dobrego Imienia-Polska Liga Przeciw Zniesławieniom zwraca się do Dyrektor Polskiego Sztuki Filmowej, instytucji, która dofinansowała produkcję tego filmu, aby spowodowała, żeby film został opatrzony informacją, że:

1. Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945

2. Niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów.

3. W okupowanej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów Niemcy karali śmiercią nie tylko tego, który ukrywał, ale także całą jego rodzinę, pomimo to wielu Polaków ukrywało Żydów.

4. W ten sposób zginęły tysiące Polaków oddających życie za sąsiadów i współobywateli Rzeczypospolitej ? prześladowanych Żydów.

5. Legalne władze Polskiego Państwa Podziemnego, uznawane przez Aliantów, z całą surowością karały śmiercią przypadki prześladowania Żydów przez tych z Polaków, których zdemoralizowała okrutna i bezwzględna okupacja niemiecka.

6. Instytut Yad Vashem najwięcej tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznał Polakom.

Porusza ten wątek również i jeden z portali informacyjnych.

„…Po pierwsze we fragmencie, w którym dowiadujemy się, że żydowskich rodziców głównej bohaterki – Idy – zabił Polak. Nie ma zaś wzmianki o tym, że „rodzice głównej bohaterki zostali zamordowani podczas okupacji niemieckiej…”
Całość na: „Ida” o tym, że to Polacy wymordowali Żydów? Jest petycja: „Trzeba zmienić czołówkę”

Sądzę, że na pewno dla rozjaśnienia spraw związanych z II WŚ takie rozwiązanie by się przydało, szczególnie wobec obywateli USA, którzy historycznie mają marne pojęcie na temat swojej historii nawet, a co dopiero historii Europy…
Swego czasu od wykładowcy profesora historii słyszałem taka smutną dygresję na temat wiedzy studentów w USA; mianowicie prowadząc wykład na jednej z uczelni w Stanach, miał słuchacza, który bardzo intensywnie przysłuchiwał się wykładowi (na temat II WŚ), zadał mu więc pytanie o jego wnioski. Student odpowiedział: „…Wnioskuję, że jeżeli mówi Pan o II Wojnie Światowej, to wnioskuję, że miała miejsce jakaś I-sza wojna…
Cóż, albo to był ponury żart tego studenta (profesora o to nie podejrzewam), albo stan faktyczny.
W tym drugim przypadku wskazane jest pisać im DUŻYMI literami o wszystkim, co wiąże się z historią.

….
Piotrek

Adres petycji: Petycja w sprawie IDY citizengo.org/pl

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.