Jak Rosjanie lubią Polaków…

Tak, dokładnie. Może większość z Czytelników będzie zaskoczona, ale przeciętny rosyjski obywatel pała do nas bardzo dużą sympatią, więcej rozumie nasze pretensje chociażby odnośnie katastrofy w Smoleńsku, czy też wyciąga należyte wnioski z tego co przydarzało się między naszymi narodami w przeszłości. Tylko my i to bardzo często nawet w inteligenckim gronie potrafimy psioczyć czy to na Rosjan, czy też Niemców do jednego wora wrzucając cały naród… Przykre…

Często niestety, spotykam się z takim zdaniem.
Ponieważ mam znajomych i w Niemczech (np rodowity Niemiec, który nauczył się polskiego, bo jak mi powiedział – kocha tutaj być, jest tu zupełnie inaczej niż w Niemczech fajniej, podoba się mu Polska i Polacy…i chciał nas lepiej poznać…), i w Rosji, nie mogę się z takimi radykalnymi poglądami zgodzić. Stereotypy dobre są dla ludzi sterowalnych przez media, które z kolei narzucają nam pewne wizje odgórnie po to abyśmy dawali ujście swojej agresji w odwiecznych wrogów. Głupota! Ale cóż … Dużo nam nie trzeba, z jednej strony wystarczy przypomnieć wrzesień 1939, 1 września Gliwice czy Westerplatte, z drugiej wojnę w 1920 roku czy 17 września i już najeżamy się, a każdy Rosjanin czy Niemiec niech tylko się chowa.
Ksenofobia? … Jakiś uraz? Zbyt wielka duma? Może wszystkiego po trochu…
Postarajmy się jednak pomyśleć odrobinę inaczej…

„Polacy zajmują jedno z pierwszych miejsc w sondażach dotyczących sąsiedzkich sympatii Rosjan. W niektórych środowiskach jako sąsiedzi jesteśmy wyżej notowani niż Ukraińcy i Białorusini.”

Źródło: Co o Polakach myślą Rosjanie? Będziecie zaskoczeni

A w słynnej serii kawałów, nadal występujemy razem frontem z reguły jak pamiętam z wielu z nich przeciw diabłu: „Był sobie Polak, Niemiec, Rusek i diabeł….”

Może warto wprowadzić to nasze wspólne działanie przeciw innej, obcej sile w życie?

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Jak Rosjanie lubią Polaków…”

  1. To prawda. Tak naprawdę w Polsce nadal rządzą stereotypy. Nienawidzimy wszystkich i wszystkiego – taka, niestety często jest nasza mentalność. Czasami mam kontakt z Rosjanami i zawsze spotykam się z ich sympatią.

Możliwość komentowania jest wyłączona.