Odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Ludobójstwa OUN-UPA. Poznań.

Poznań. Dzięki staraniom Marka Szpytko powstała tablica upamiętniająca ofiary zbrodni Ludobójstwa OUN-UPA dokonanego na Polakach i Ukraińcach. Tablica upamiętniająca męczeństwo ofiar została odsłonięta wczoraj w kościele Jana Kantego przy ul Grunwaldzkiej 86.
To tablica jakiej brakowało w Poznaniu. Tablica gdzie jest napisana prawda o zbrodni Ludobójstwa.
Wcześniej pojawiła się tablica, która była cenzurowana. Nie było słowa „Ludobójstwo” i nie było słowa o tym jakie organizacje stały za zbrodnią.
Teraz mamy miejsce upamiętnienia zgodne z prawdą historyczną.
Poniżej kilka fotografii z odsłonięcia.
Uroczystość uświetniła obecność kandydata do sejmu Bartłomieja Wróblewskiego (z pochodzenia kresowiaka), którego rodzina od strony babci poniosła ofiary podczas Ludobójstwa:
Fragment rozmowy, którą przeprowadziłem z Bartłomiejem Wróblewskim: „…wśród  pomordowanych były osoby z mojej rodziny od strony babci – Marii Kwaśniewskiej z domu Prokopowicz…(Gołogóry, pow. złoczowski, województwo stanisławowskie)„.
Bartłomiej Wróblewski przy tablicy
Do tematu pochodzenia i tragicznych losów jego rodziny jeszcze powrócę na blogu.

Słowo Ludobójstwo, które w pełni określa zbrodnię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, dziwnym zrządzeniem losu jest do tej pory odrzucane przez „reprezentantów” narodu polskiego – posłów.
Z tego tytułu wydają się oni niewiarygodnymi reprezentantami.
Wiele razy (również z ust niektórych reprezentantów poznańskiego PiS) słyszałem słowa, które stały w jaskrawej niezgodności z prawdą historyczną. „Inne zdanie” na temat Ludobójstwa na naszym narodzie w tym kontekście jest niedopuszczalne.
Z drugiej strony są osoby takie jak Bartłomiej Wróblewski, które tej prawdy bronią.

Ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA - odsłonięcie tablicy

Marek Szpytko

Odsłonięcie Tablicy Kresowej u Jana Kantego

Odsłonięcie tablicy Poznań

Odsłonięcie Tablicy u Jana Kantego

Poświecenie tablicy

Tablica dla Rodaków z Kresów

Tablica Ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA

Tablica poświecona ofiarom OUN-UPA odsłonięta - Poznań 2015

Tablica


Film ukraiński: „Wołyń bez okresu przedawnienia”

Film dok „Zapomnij o Kresach” którego byłem pomysłodawcą i inicjatorem.

Tablica w Zielonej Górze, którą ufundowałem, aby pamięć o Dzieciach Kresów nie zaginęła, napis na tablicy mówi:


DZIECIOM KRESÓW
POMORDOWANYM W OKRUTNY SPOSÓB PRZEZ OUN-UPA
a w szczególności ? Stasi Stefaniak (lat ok. 5), Córki Polaka Stanisława i Ukrainki Marii z Bojarczuków
bestialsko zamordowanej w czasie napadu bandy UPA w nocy z 7 na 8 maja 1943 r.
na kolonię Katerynówka (gm. Rożyszcze, pow. Łuck).
Zamiast szczęśliwego dzieciństwa zgotowano im Golgotę.
Miejmy je w naszej pamięci, aby Zbrodnia Ludobójstwa nigdy się nie powtórzyła.

Łężyca 6 października pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa Dzieciom Kresów

Tablica, która pojawiła się w Poznaniu pozwala mieć nadzieję, że Prawda nie zginie i zwycięży, pamięć przetrwa wszelkie zawieruchy, a nasze narody staną wspólnie nad mogiłami pomordowanych i potępią zbrodniarzy banderowskich.
To jeszcze jedna cegiełka. Budujmy dalej…
O Zbrodni… mówią…:


Piotr SzelągowskiRelacja na stronie księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego: Relacja fotograficzna z uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy Pamięci Męczeństwa Kresowian

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

12 komentarzy do “Odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Ludobójstwa OUN-UPA. Poznań.”

 1. Dziś często dumam o swoim Wołyniu, o leśnych sasankach kwitnących na wiosnę, o Derażnem, Stepaniu, wierzbami przy Horyniu, tu wczesne dzieciństwo było radosne. Aż nagle wojna grom z jasnego nieba, wszystko się zawaliło i zabrakło chleba w Równem, Kostopolu, Klewanniu, Ołyce, a nie dawno na tych polach zbierano pszenice. O Pieńkach, o Pendykach Jamińcu i Hradach, o Stydyniu Butejkach, bandyckich napadach. O Hucie Stepańskiej. Gdy Polaków mordowali, o ukraińcach co życie Polakom ratowali. O Sarnach, Antonówce,Janowej Dolinie, co z kopalni bazaltu od dawnych lat słynie. Przebrażu, Kisielinie, Rafałówce, Kazimierce – Łzy z oczu mych płyną i boleje serce. Wracają do mnie tamte smutne wspomnienia. Te okrutne mordy, krew i cierpienia. Tragiczne losy, ucieczki w udręce. Przeżyte o głodzie strachu i męce. Dziś gdy pielgrzyma drogą, w tę stronę, odwiedzam miejsca krzyżami znaczone. Przenikam myślami niedolę i trwogi. Przed krzyżem pokornie uginają się nogi, by choć na chwilę klęknąć, na kolana. Bo czuję, że to ziemia była ukochana. po deszczu w kałużach, biegałem tu bosy. Zboża ziarnem sypały, gdy dojrzały kłosy. Tu proch pradziadów od wieków spoczywa. Tu orali swe zagony, tu zbierali żniwa. Chociaż ohydna zbrodnia Wołyń okryła, Ta ziemia od zawsze Matką moją była. Dziś chciał bym nad nią lotem sokoła, wzbić się pod niebo rozewrzeć ramiona,by mnie usłyszała gdy głośno zawołam: Krwawa i Umęczona, Bądź Pozdrowiona! I chociaż serce goryczą przepełnione, szuka sposobu do przebaczenia i zgody. Tęskni spoglądając na wołyńską stronę, by od nowa pojednać nasze bratnie narody. Dążenie do wolności to obowiązek narodu. Lecz d mordowania niemowląt nie daje powodu. Dlatego tylko jedna droga jest do wybaczenia. Od tych co zawinili oczekujemy przeproszenia

 2. Niezmiernie cieszy wmurowanie tej tablicy w jednym z kościołów w Poznaniu w obecności kapłanów, wiernych, pocztów, i młodzieży, Czas bowiem popłynie wartko i przyjdą nowi ludzie, ale ta tablica, niewymowny świadek wielkiego cierpienia Kresowian, będzie trwała i będzie następnym pokoleniom wciąż promieniowała światłem Męczenników Kościoła Domowego, Kościoła Kresowego. Piękne zdjęcia Piotrze. Dziękuję Ci serdecznie za serce i miłość do Kresów i Kresowian. Sługa Boży Kard Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia, lubiał powtarzać: „Ludzie powiadają czas to pieniądz, a ja Wam powiadam czas to miłość”. Tak trzymaj, a nie odpuszczaj Brachu!

 3. Tematem ludobójstwa na Kresach zajmuję się od niedawna. Wcześniej tylko o tym słyszałem, między innymi z opowiadania sąsiada oraz starszego małżeństwa koło Wołowa, które zdołało uciec z pogromu. Cieszy mnie, że w Poznaniu dąży się do tego aby dla przyszłych pokoleń przekazać choćby trochę prawdy. Na działania ze strony naszych polityków chyba nie mamy co liczyć. Dziękuję wszystkim którzy dbają o naszą prawdziwą historię.

 4. Faszystowska kremlowska inicjatywa mająca na celu oskarżenie niewinnych Ukraińców o zbrodnie na terenach okupowanych przez NKVD/Abwhere i wybielenie moskiewskich mocodawców z prawdziwego ludobójstwa 2 milionów Polaków, które moskal przeprowadził w latach 30tych/40tych i których Wołyń stanowił tylko 4% ilości ofiar. Hańba!

  1. W odpowiedzi do Michał Mieczysław:
   Tutaj masz prawdziwych nazistów – czy jak wolisz faszystów (nota bene w ten właśnie sposób – mylnie- wypowiadają się agenci sowieccy o ruchach nazistowskich – faszyzm to Włochy, nazizm to niemiecka odmiana faszyzmu, sowieckiej nie było – sowieci to osobna bajka: komunizm): http://bezprzesady.com/aktualnosci/na-to-zgadza-sie-europa-gloryfikacja-zbrodniarzy – tak więc ukraiński nazisto lub też sowiecki szpiclu-prowokatorze zostałeś zdemaskowany.

  2. W odpowiedzi do Michał Mieczysław:
   Odnośnie twojej „wyliczanki”: każde Ludobójstwo jest Ludobójstwem. Nawet kilku czy kilkunastu tysięcy niewinnych i bezbronnych ludzi z dowolnego regionu świata.
   Czy mówimy o 6 milionów Żydów – uśmierconych przez aparat niemieckiej III Rzeszy, czy pamiętamy 200 tys Polaków, czy 80 tys Ukraińców zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich za cichym przyzwoleniem i Niemców i Sowietów.
   Czy w końcu setek tysięcy i milionów Polaków którzy zginęli w walce o niepodległość, czy też broniąc jej – jeszcze za cara, którego kozacy eksterminowali Polaków – a potem to samo robili komuniści sowieccy.
   Zbrodnia jest zbrodnią. Nikomu nie zamydlisz oczu manipulacją cyferkami. Ludobójstwo pozostaje Ludobójstwem. Każde. Sowieckie, niemieckie i ukraińskie.
   Czas kłamstw się skończył sowiecki agencie- prowokatorze lub nacjonalisto ukraiński.

  3. Ciekawi mnie skąd pochodzą Pańskie dane p. Michale. Zgodnie z IPNem represjom stalinowskim było poddane ok. 1,8 mln Polaków w latach 1939-1946, z czego życie mogło stracić ok. 180 000 osób.
   Za tym samym źródłem w wyniku represji UPA-OUN życie stracić mogło ok. 120 000 Polaków w latach 1943-1946
   Sądzę, że gdyby UPA miało tyle samo czasu na rzezie co Sowieci, czyli od 1939 to wówczas liczba ich ofiar mogłaby niestety przekroczyć zbrodnie stalinowskie….
   Hańbą w obecnej Polsce jest nieupamiętnianie i takie komentarze Panie (niestety) Michale….
   Cóż może Panu zależy na tym, aby ta historia się powtórzyła?

 5. To jest tak nachalnie głupie, że właściwie nie wiadomo co tu odpowiedzieć. Głupich nie sieją. A czy towarzysz Mieczysław robi to bo w to wierzy głęboko czy też wypisuje te „interpretacje” za pieniądze, to oznacza tylko odpowiednio głupotę lub też sprzedajność. Zarówno pierwszy jak i drugi przypadek nie wart specjalnej uwagi.
  P.S. Wiemy, że to trudna prawda, dlatego czekamy na mądrzejsze pokolenie Ukraińców, z którymi będzie można wspólnie palić znicze nad wspólnymi grobami w duchu prawdy.

 6. Ludobójstwo jakiego dopuścili się na polskiej ludności Kresów zbrodniarze i zwyrodnialcy z OUN/UPA, jest jedną z największych, nie zabliźnionych ran na ciele polskiego Narodu. A fakt zamiatania tej zbrodni pod dywan, jest największą hańbą III RP. Tylko zmycie tej hańby po przez definitywne i skuteczne uznanie tych zbrodni za ludobójstwo oraz wprowadzenie penalizacji w sprawie tzw. kłamstwa wołyńskiego, pozwoli nam, jako pokoleniu, podnieść czoło ku górze i móc spojrzeć naszym przodkom w oczy. Do tego momentu nie jesteśmy godni by się z nimi stawiać w jednym szeregu. Państwo polskie po 1989 r. sprzedało te polskie ofiary w imię doraźnych geszeftów z wychwalającymi zbrodnicze bandy ukraińskimi neobanderowcami. Trzeba z tym skończyć i jasno pokazać, że my możemy rozmawiać tylko z Ukrainą, która jasno i wyraźnie uzna popełnione przez OUN/UPA zbrodnie, definitywnie za nie przeprosi i się od nich odetnie. Inaczej żadnej przyjaźni czy współpracy być nie może. Nie będziemy się jednać na stosie trupów naszych przodków. Nie będziemy deptać polskiej, bestialsko przelanej i niewinnej krwi. I nie jest to żadna złośliwość czy prorosyjskość, ale twarda i niezbędna walka o prawdę i sprawiedliwość. Albo Ukraińcy to zrozumieją i przestaną kłamać oraz hołubić morderców, albo nie są godni aby włączać ich do grona cywilizowanych narodów.

Możliwość komentowania została wyłączona.